Güzelliğin Peşinde… Sebahattin Karabulut – Trio

Estetica Dergisi – Hairist projesi olarak gerçekleştirdiğimiz “Güzelliğin Peşinde” belgesel serisinde Trio Kuaför’ün sahibi Sebahattin Karabulut, kuaförlüğe adım atma ve mesleki gelişim hikayesini, deneyimlerini, kişisel gelişim yolculuğunu ve kuaförlüğe ilişkin fikirlerini bizlerle paylaştı.

İşte Sebahattin Karabulut röportajından birkaç alıntı:

“1980 yılında Şişli’de başladım. İlkokulu bitirdikten sonra okumak istemedim, dolayısıyla bir iş yapmak zorundaydım. Çırak olarak mahalledeki kuaförde başladım. 11 yaşında boyum o kadar kısaydı ki tuğla gibi bir şey vardı, onun üzerine çıkıp saç yıkıyordum. Saç yıkamayı, boya sürmeyi öğrendikten sonra, daha iyi bir yere gitmek istedim ve Şişli’de salonu hala hizmet veren ustam Kamil Bey’in yanına, Akın Kuaför’e geçtim. Yaklaşık 13 yıl çalıştıktan sonra kendi salonumu açtık. İki de ortağım vardı. Güzel işler yaptık, hatta başlangıçta tabelamız bile yoktu ama epey müşterimiz vardı. Marcom ajans vardı, müşterilerimizdi ve ‘Bu böyle olmaz’ deyip bize isim buldular.”

Sebahattin Karabulut - Güzelliğin Peşinde - Trio

“Çıraklıkta, kapıdan müşteri girdiğinde usta hangi boyayı hazırlayacak diye iddiaya girerdik. Kazanan diğerine gazoz, çikolata falan alırdı. Bu da kendimizi geliştirmek için bir yöntem oldu. Bu işte aşamalar vardır; önce saç yıkamayı, sonra fön çekmeyi, ardından boya yapmayı öğrenirsin. Saç kesmek de bu işin finalidir. Herhalde kendi kararımla boya hazırladığım zaman 16-17 yaşlarındaydım. 17 yaşındayken ‘benim müşterim’ diyebildiğim bir sürü müşterim vardı. Bugün çocuklar liseden sonra salonlara geldiğinde 18 yaşında yeni yeni başlıyorlar. Biz ise 17 yaşındayken arkamızda bir sürü müşteri vardı. Okul nedeniyle bugünkü gençler sürece biraz daha geç adapte oluyorlar.”

“Zamanla ‘Etiler ya da Ulus gibi bir yerde salon açarsanız daha iyi olur’ diye müşterilerimiz bizi yönlendirdi.”

Saç yıkamayı, boya sürmeyi öğrendikten sonra, daha iyi bir yere gitmek istedim ve Şişli’de salonu hala hizmet veren ustam Kamil Bey’in yanına, Akın Kuaför’e geçtim. Yaklaşık 13 yıl çalıştıktan sonra kendi salonumu açtık. İki de ortağım vardı. Güzel işler yaptık, hatta başlangıçta tabelamız bile yoktu ama epey müşterimiz vardı. Marcom ajans vardı, müşterilerimizdi ve ‘Bu böyle olmaz’ deyip bize isim buldular.”

Önerilenler

Benzer İçerikler