Daha Yaşlı Görünmenize Sebep Olan Makyaj Hataları

Tüm kadınlar taze bir cilde sahip olmak ve daha genç görünmek ister. Makyaj, çoğu zaman bunu sağlamanın en iyi yollarından biridir, ancak yaygın olarak yapılan bazı makyaj hataları, yüzünüzü makyajsız halinizden daha yaşlı gösterebilir. Yaş aldıkça cildiniz değişir, makyaj tarzınız da bu değişime ayak uydurmalı. 18 yaşınızda deneyip iyi sonuç aldığınız bazı teknikler 35 yaşınızda aynı sonucu vermeyebilir.

Aşağıda değindiğimiz, sizi daha yaşlı hatalarından herhangi birini yapmadığınızdan emin olun ve daha genç görünmek için hangi tekniklere başvurmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yanlış fondoten seçimi

makyaj
fondoten


Fondöten makyajın temelidir, ancak yaşlandıkça fondöten ihtiyaçlarınız değişir. Fondöteni es geçerseniz, cilt tonunuz eşit olmayacaktır, çok yoğun uygularsanız yüzünüzdeki ince çizgilere ve kırışıklıklara yerleşip kusurlarınızı vurgulayabilir.

Yaşlandıkça cildimiz kurur. Bir toz fondoten cildin pul pul görünmesine sağlayacağı için bunun yerine bir sıvı ya da krem ​​fondöten, hatta renkli bir nemlendirici ile daha iyi sonuç alabilirsiniz. Sıvıdan jele, köpükten pudraya kadar pek çok farklı fondöten formülü mevcut. Hangisinin sizi daha genç gösterip hangisinin yüzünüzü yıllandıracağını keşfedin.

Orta kapatıcılığa sahip çok doğal bir görünüm istiyorsanız BB krem ​​veya renkli nemlendirici tercih edin. Kusurları kapatacak bir şey istiyorsanız orta ila yoğun arası kapatıcı bir fondöten seçin.

Aydınlatıcı (Highlighter)

makyaj


Parlak, ışıltılı bir cilt genç görünür. Ancak, lehinize olacak bir etki için aydınlatıcıyı yüzünüzde doğru alanlara uygulamak önemli. Olgun kadınların aydınlatıcı kullanmaması gereken alanlardan biri kaş kemiğidir. Bu, gözünüzü aşağı çekerek sizi yaşlı gösterir. Gülümsemeden kaynaklı çizgilere ya da göz kıvrımına da aydınlatıcı uygulamamaya dikkat edin. Her ikisi de kırışık dokuyu vurgulama eğilimindedir. Bu nedenle, gözlerinizin ortası ya da elmacık kemikleri gibi daha gergin bölgeleri öne çıkarmanız gerek.

Makyajı yüze iyi yedirememek

Fondoten ya da aydınlatıcı uyguladığınızda cildinizi iyice yedirip harmanladığınızdan emin olun. Aksi halde cildinizde istenmeyen bir etki yaratıp gizlemeye çalıştığınız çizgileri daha da vurgulayabilir.

Aşırı konturlama

Konturlamanın amacı, yüzünüzün yapısını geliştirerek daha belirgin görünmesini sağlamaktır. Ancak, aşırıya kaçtığınızda gizlemek istediğiniz ve hatta normalde çok da göze batmayan yaşlanma çizgilerinin daha da görünür hale gelmesine neden olabilirsiniz. Genç görünüm için diğer bir makyaj sırrı da kontur çizgilerini karıştırıp harmanlamaktır.

Primer kullanmamak

Makyajın astarı olan primer, makyajınızın gün boyu güzel görünmesini sağlayan temel yapı taşlarından biridir. Kullanmadığınız takdirde günün ilerleyen saatlerinde makyajınızın çamurlu ve erimiş görünmesi gibi bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Primer kullanmadan önce cildinizi iyice nemlendirdiğinizden emin olun.

Yanlış Kapatıcı

Tek kapatıcı yüzümüzün her yeri için uygun değildir. Benleri veya lekeleri kapatmak için mükemmel olan bir kapatıcı, göz altlarında çok kalın görünür. Kapatıcı çok kalın olduğunda ya da renk tonu yanlış seçildiğinde, gizlediğinizden daha fazlasını vurgularsınız. Göz altındaki cilt, yüzünüzün geri kalanından yedi kat daha incedir, bu yüzden bu bölge için daha hafif bir kapatıcı gerekir.

Gözleriniz altında mor halkalar varsa, sarı veya şeftali tonlu bir renk seçebilirsiniz. Çok açık tonlardan uzak durun. Sadece göz altı bölgenizin iç köşesine uygulayıp nazikçe karıştırın, fırçayla dışarıya ve aşağı doğru süpürün.

Yanlış allık kullanımı

allık
allık

Çok fazla allık kullanmaktan, allığı çok düşük uygulamaktan veya yanlış tonu seçmekten kaçının. Allığın bolca uygulandığı dönemler geride kaldı.

Çok kahverengi veya kırmızı tonlardan kaçının. Doğru allık için yanaklarınızı çimdikleyin ve ortaya çıkan doğal tona uyan bir ürün seçin. Cildinizin pul pul görünmesini engellemek için toz yerine krem ​​formülasyonunu tercih edin. Elmacık kemiğinizin ortasına az miktarda uygulayıp fırçayla yukarı ve geriye doğru süpürün. İyice karıştırdığınızdan emin olun. Bu, yüzünüze hem genç bir ışıltı verir hem de bir kaldırma etkisi sağlar.

Alt kirpik çizgisine siyah kalem ya da eyeliner sürmek

makyaj hataları

makyaj hataları


Alt kirpik çizgisine siyah kalem ya da eyeliner sürmek gözlerinizin daha küçük görünmesine neden olur ki bu, genç görünümü baltalar ve gözlerinizin çevresindeki ince çizgileri vurgulayarak yüzünüzü aşağı çeker.

Sert siyah kalemler yerine koyu kahverengi bir göz farı deneyin. Jel eyeliner’ı asla alt göz kapağına sürmeyin. Kahverengi göz farını alt kapağın iç kısmından dış köşesine doğru karıştırın. Hatta daha iyi kontrol sağlamak için fırçayı biraz ıslatabilirsiniz.

Alt kirpiklere çok fazla rimel sürmek

Alt kirpiklerdeki yoğun rimel, gölge ve pul pul görünüm oluşturarak göz altlarınızda koyu halkalar varmış gibi bir yanılsamaya neden olabilir. Hatat gözlerinizi aşağı çekebilir.

Çok Koyu Ruj

Yaşlandıkça dudaklarımız incelerek belirginliğini kaybeder. Koyu tonlardaki rujlar, dudaklarınızın daha da ince görünmesine yol açar.

makyaj hataları

Metalik göz farı

makyaj hataları

Göz kapaklarınız eskisi kadar gergin değilse metalik göz farı sizi gerçekten yaşlı gösterebilir. Genç bir görünümü garantilemek için mat ve saten farlardan vazgeçmeyin. Ayrıca çok parlak renk farlara rağbet etmemeye dikkat edin.

Önerilenler

Benzer İçerikler