Saça dair yanlış inançlar

Saçlarla ilgili pek çok bilgiye sahibiz, bir kısmını eğitimlerde bir kısmını ise internetten öğreniyoruz. Peki saçla ilgili yaygın olarak inanılan ama aslında yanlış olan bilgiler ve kavramlar neler?

Yaygın inanç: Saçı 6-8 haftada bir kesmek daha hızlı uzamasını sağlar. 

Gerçek: Saç her ay 1-1,5 cm uzar. Uçlardan düzenli olarak kesilen saç daha sağlıklı ve kalın göründüğü için, özellikle de saç kimyasal işlem görmüşse, 6-8 haftada bir kesilmesi önerilir.

Yaygın inanç: Saçı örmek daha hızlı uzamasını sağlar.

Gerçek: Saçı örmek daha hızlı uzamasına hiçbir şekilde fayda sağlamaz, ancak saçı korumada önemli bir etkendir.  Saçı gevşek şekilde örmek kırıkların oluşmasını önler.

Yaygın inanç: Saça fön makinesi uygulamamak saçın daha sağlıklı kular.  

Gerçek: Saç ıslakken en hassas halindedir, onu sıkı bir topuzla toplamayarak uyumak çok fazla kırığın oluşmasına yol açar. Hafif ısıda nazik bir fön aslında ıslak saç için at kuyruğu ve topuz yapmaktan  ya da tokalayıp yatmaktan çok daha iyi bir seçenektir.

Yaygın inanç: Şekillendirme ürünleri saçı kalınlaştırır.

Gerçek: Amaç saçı ister düz, ister dalgalı ya da kıvırcık yapmak olsun, şekillendirme ürünleri saç kesimlerini ve saç dokusunu destekleyerek saç modelini en iyi şekilde ortaya koymak üzere tasarlanmıştır. Ürünün vaadi ne olursa olsun, sonucun geçici olduğunu unutmayın. Ürün saç her yıkandığında şekillendirmek amacıyla kullanılır.

Yaygın inanç: Fön, maşa ya da düzleştiriciler saç için zararlıdır .

Gerçek: Isı yayan cihazları kullanırken, ürünler sadece bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Fönden önce termal koruma sağlayan bir ürün kullanılmaz ise, saç uçları ayrılır ve kırılır, ek olarak saç rengi solar ve saç ışıltısını kaybeder. Isıya karşı koruyucu ürünler saçı ince bir tabakayla sararak ısı iletimini engeller ve ısının çok daha dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.