fbpx

Salon Sürdürülebilirliği Konusunda Örnek Çalışma

Ödüllü kuaför Anne Veck, salon sahiplerini özellikle işletmelerinin karbon ayak izini azaltarak Salon Sürdürülebilirliği için daha fazla kişisel sorumluluk almaya davet ediyor.

Anne, fark yaratan Salon Sustainability’yi (Salon Sürdürülebilirliği) tanıtmak için kişisel ve profesyonel düzeyde önemli düzenlemeler yaptı. Salonu Hers, İngiltere’de 2019’da karbon nötr* sertifikasına sahip ilk salon işletmesi.

Salon Sürdürülebilirliği: Herkes Olumlu Değişiklikler Yapabilir

“Kuaförlük sektörü hem sektör hem de kültürel olarak toplumda büyük bir öneme sahip. Bir örnek teşkil ederek, ihtiyaç duyulan olumlu değişikliklere katkıda bulunabiliriz. Bunlar ayrıca iklim ve biyoçeşitlilik acil durumlarını durduracak ve tersine çevirecektir. Bir şeyler yapmaya çalışıyorum; buna, yarattığımız karmaşayı düzeltmek için diğer salon sahiplerine ve kuaförlere kişisel sorumluluk almaları için ilham vermek de dahil, diyen Anne, sürdürülebilir ürün markası Davines ile ortaklık kararı aldı. 2013’te 12,8 ton olan CO2 emisyonlarını 2018/19’da %40’lık bir düşüşle 7,7 tona düşürmek için salonunun çalışma biçiminde birçok değişiklik yaptı. Şirket ayrıca bu yıl içinde bu amaçla bir ekip oluşturma girişimi başlatmayı planlıyor. Salon ekibinin kendi karbon emisyonlarını dengelemeye yardımcı olmak amacıyla ağaç dikecek.

salon sürdürülebilirliği

Her Salonu’nun diğer salonlara ilham verecek olan diğer girişimleri:

• Daha verimli elektrik üretmek için Seramik Yakıt Pili kurulumu. Bu, enerji tüketimini %50 ve karbon emisyonlarını %40 oranında azaltabilir. Diğer bir fayda da, günlük 200 litre sıcak suyun üretilmesi ve böylece enerji tüketiminin daha da azaltılması.

• Kendi yenilenebilir elektriğinin %100’ünü ve %5 yeşil gazı üreten Ecotricity’den elektrik ve gaz temini.

• Sç yıkama ünitelerinde enerji tasarrufu sağlamak ve su kullanımını %65 oranında azaltmak için Ecoheads kurulumu. Ayrıca bir gri su filtreleme sistemi.

• Tüm kağıt, karton, cam, plastik ürünler, metal ve saçların Green Salon Collective tarafından geri dönüştürülmesi, VISH uygulaması kullanılarak ürün atıklarının azaltılması. Kaliteli saçlar, genç kanser hastaları için peruk yapan Little Princess Trust’a gidiyor. Diğer her şey, sıfır depolama politikasına sahip Oxford Şehir Konseyi tarafından toplanıyor.

• Basılı fiyat listesi yok (tüm bilgiler online).

• Biyolojik olarak parçalanabilen EasyDry havlular, enerji ve su kullanımını azaltarak yılda 83.250 litre su tasarrufu sağlıyor. Havlular önce müşterilerde, daha sonra temizlik için kullanılıyor.

• Kârını aynı zamanda CO2 emisyonlarını dengelemek ve gereksiz e-postaları azaltmak için ağaç dikmek için kullanan Ecosia arama motorunun kullanımı (ekleri olan bir e-posta 50 g karbona eşit).

• Tek kullanımlık bardak veya şişe yok. Müşteriler salonda servis edilen FairTrade içecekleri için kendi bardaklarını ya da şişelerini getiriyor.

salon sürdürülebilirliği

Kuaförleri ve Salon Sahiplerini Eğitmek için Diğital “Araç Kiti”

Anne, Salon Genel Müdürü Keith Mellen ile birlikte, stilistleri ve salon sahiplerini daha sürdürülebilir bir iş haline gelmek için atabilecekleri eylemler konusunda eğiten dijital bir “araç kiti” olan Salon Re:Source’un arkasındaki beyinler. Ücretsiz olarak temin edilebilir, kolay, düşük maliyetli bebek adımlarından büyük planlama ve yatırım gerektiren daha büyük ölçekli önlemlere kadar her şeyi sunuyor. Araç seti bugüne kadar 209 diğer salona işlerinin çevresel etkilerini incelemeleri ve bir fark yaratmaları için ilham verdi.

Kaynak: Estetica Dergisi

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz