Sahte Kozmetik Ürünler Nasıl Anlaşılır

e-ticaretten alışveriş hayatımızın gerçeği olduğu kadar aynı zamanda tüketiciler için sahte ürünlerden dolayı adeta bir kabus.

Parfümlerden gıdaya, kozmetik ürünlerden çantalara ulaşan sahte ürünler tüketicilerin en büyük kaygısını oluşturuyor ve dürüst satıcılar da bu sorunla boğuşmak zorunda kalıyor

ÜTS Kaydını sorgulamak

Sağlık Bakanlığı’nın bir uygulaması olan Ürün Takip Sistemi üzerinden ürünlerin barkodları aracılığı ile ürünün kaydının olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak sahte ürünlerin barkodları da sahte olduğundan bu sizi doğru yere ulaştırmayacaktır.

Batch Kodu sorgulamak

Kimi tüketiciler batch kodu sorgulatarak ürünlerin orijinalliğini anlamaya çalışmaktadır. Her ne kadar pek çok ürün üzerinde bulunan batch koduyla ürünün üretildiği yıl, ay ve seri ifade ediliyor olsa da batch kodları kontrolünün yapıldığı sitelerin güvenirliliği soru işaretleri taşımaktadır.

Barkodlar için olduğu gibi ürünlerin sahtelerini üretenler batch kodlarının da sahtelerini ürünlerin üzerine basmaktadır. Aksine daha yanıltıcı bilgiler içeren batch kodlar kullanabilmektedirler.

Kozmetik ürünlerin sahte olup olmadığını markalar dahi anlayamıyor

Evet, yanlış duymadınız. Markalar bile sahte ürün kontrolünü ancak laboratuvarlarında kontrol ederek tespit edebiliyorlar.

Tabii ki bu aşamaya gelmeden önce ürün üzerindeki bilgiler, ürün ambalajı kontrol edilir. Birebir aynı kopayalar olduğunda tek çare ürünün incelenmek üzere laboratuvara gönderilmesinden geçiyor. Ancak bu yöntemle ürünün sahte olup olmadığı ortaya çıkabilmektedir.

Sahte Kozmetik Ürünler Nasıl Anlaşılır

Sahte olmayan kozmetik ürün alışverişi nasıl yapılmalı?

Öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin, pazaryeri ise satıcının güvenirliliğinden emin olmalısınız. Satıcının markanın yetkili satıcısı olup olmadığından emin olmak birinci koşul. Satıcı ile ilgili şikayetler ve yorumlar bir diğer önemli unsur. 

Satıcıdan ürünü satın almadan önce barkod veya batch kodu talep etmeniz ve internette karşınıza çıkacak ne olduğu belli olmayan kontrol sitelerinden kontrol ediyor olmanız sizi bir yere götürmeyecek ve ürünün orjinalliğinin göstergesi olmayacaktır.

Yine de tam emin olmak istiyorsanız markanın müşteri hizmetlerini arayarak satıcının onaylı satıcı olup olmadığını sorgulamanız sizi gerçeğe yaklaştıracaktır. Nitekim hiçbir yetkili satıcı sahte ürün satmaya kalkarak yetkili satıcılık belgesini kaybetme riskini göze almayacaktır. Çok talep gören marka ve ürünler için bu konu yetkili satıcılar açısından kritik önem taşımaktadır. Çünkü gün sonunda yetki belgelerinin ellerinden alınma ve prestij kaybına uğrama riskleri doğmaktadır.

Orijinal kozmetik alışverişi için

Alışveriş yapacağınız sitenin ve satıcının güvenirliğinden emin olun.

Yorum ve şikayetlere göz atın.

Alışveriş yapacağınız sitenin ETBIS kaydını kontrol edin.

Açık iletişim bilgilerinin tam olup olmadığını kontrol edin.

Satıcının yetkili satıcılığını sorgulayın.

Satın alacağınız markanın müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini isteyin ve sorgulayın.

Önerilenler

Benzer İçerikler