fbpx

Sağlıksız Saçın Göstergeleri

Saçlarınız Ne Kadar Sağlıklı? Sağlıksız Saçın Göstergeleri

Kadınların hayali, kolay taranan, düğümlenmeyen, daima ışıltılı, hacimli ve pürüzsüz görünen saçlara sahip olmaktır. Genetiğiniz, saçınızın sağlığında önemli bir rol oynasa da saçınızın gerçekten sağlıklı olup olmadığını belirleyen birkaç faktör daha var. Saç sağlığınızı ölçmenin basit yollarına geçmeden önce, sağlıklı saçın ne olduğuna değinelim.

Sağlıklı Saç Nedir?
Pürüzsüz bir dokuya ve uçları sivrilen parlak saçlar sağlıklı olarak kabul edilir. Saçlara uygulanan yanlış ve kalitesiz kozmetik ürünleri de saçın kıvrılmasına ve kurumasına yol açarak saç kütiküllerine zarar verir. Kullandığınız saç bakım ürünlerinin belirli standartlara sahip, kaliteli ve güvenilir ürünler olması saçınızın sağlığına olumlu katkılar yapar. İyi saç ürünleri, genel olarak saç tellerinin dayanıklılığını arttır, böylelikle saç çok daha esnek hale gelerek kopma, kırılma ve kabarmaya karşı direnç kazanır.

Saçlarınızın Sağlıklı Olup Olmadığını Anlama Yolları

Saçlarınız Parlak ve Pürüzsüz mü?

Saçlarınızın ipeksi ve parlak görünümü, sağlıklı olduğuna işarettir. Saçlarınızın ışıltılı ve yumuşacık olması için saç kremleri ve serumlar çok etkilidir, ancak bunların sağlıklı saçlar için yeterli olabilmesi için beslenmenize de dikkat etmeli, saçı doğal besinlerle de desteklediğinizden emin olmalısınız. Beslenme, tıpkı cildimizin olduğu gibi saçımızın kalitesini de önemli ölçüde etkiler.


Saçlarınız hacimli ve dokulu mu?

Gün boyunca elektriklenmeden duran hacimli bir saç yapınızın olması, saçınızın gerçekten esnek olduğunun göstergesidir. Bu, buklelerinizin gün boyu görünümünü kaybetmemesine ve saçınızın hacimli olmasına yardımcı olur. Esnek olması, saçınızın dayanıklılığına işarettir. Bu yüzden saçınızda aşırı kırılmalar ya da elektriklenme gözlemliyorsanız, saçınızın esnekliğinin zayıf olduğudan emin olabilirsiniz.

Saçınızın Sağlıksız Olduğunu Gösteren İşaretler

sağlıksız saçın göstergeleri

Kolay Taranmaz

Sağlıklı bir kütikülün (saçın dış yapısı) yüzeyi pürüzsüz olduğu için taranması da kolaydır. Kütikül elektriklenmiş ve sağlıksızsa, saçlar birbirine takılır ve dolaşmaya başlar. Saçın dış tabakasının pürüzlü dokusu, her bir teli ayırmayı zorlaştırır. Bu noktada saçınız, size iyi durumda olmadığının sinyallerini veriyordur.

taranması zor saçlar


Saçınız neme tepki verir

Saçınızın iyi durumda olmadığını söyleyebileceğiniz başka bir işaret, neme tepki vermesi, yani nemin saç tarafından emiliminin çok daha zor olmasıdır. Saçlarınız elektriklenmediği ve pürüzsüz göründüğü sürece endişelenecek bir şey yoktur.

Aşırı Kırılma

Saçınızın çok fazla kırığa sahip olması sağlıksız olduğunun diğer bir göstergesidir. Kırılma yok denecek kadar az düzeyde ise saçınız sağlıklıdır.


Daha sağlıklı bir saç için, doğru saç bakım ürünlerini kullanmak ve diyetinize özen göstermek . çok önemlidir. Saçınızı düzenli olarak ısıya maruz bırakmaktan ve çok sık yıkamaktan kaçının.

Aşırı Saç Dökülmesi

Saçınızın doğal bir uzama döngüsü vardır. Sağlıklı saçlara sahip çoğu insan her gün 125 saç teli kaybeder. Ancak, saçınız düzenli olarak dökülüyorsa, ortada bir sorun var demektir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz