Doğru Kuaförü Bulmak İçin…

Doğru kuaförü bulmak, doğru terapisti bulmak gibidir. Doğru adresi bulduğumuzu, anlaşıldığımızı, memnun ayrıldığımızı hissettiğimiz andan itibaren kolay kolay başka arayışlara girmeyiz. 

Sonuçta hepimiz saçımızı işin gerçekten ehli olanlara ve ne istediğimizi anlayıp bize en çok yakışanı bulanlara teslim etmek isteriz. Her şeyden önce, bir kuaför salonundan ne beklediğinizi ve sizin için en önemli olan şeyin ne olduğunu düşünün. Renklendirme mi, kesim mi, makyaj mı, manikür ve pedikür mü? Bazı salonlar bu saydıklarımız alanlarda en iyilerle çalışırken, bazı salonlar da örneğin kesim ve renklendirmede ya da topuz ve makyajda iddialıdır. Bu yüzden ihtiyacınızın ne olduğunu belirleyip ona göre keşfe çıkmanız önemli.

Randevu almak yerine beklenmedik bir anda dilediğiniz an size hizmet verebilecek bir yere mi ihtiyacınız var? Bütçeniz kısıtlı mı? Bu tür somut kriterler, sizin için ideal olan salonu bulmanızı önemli ölçüde kolaylaştırır. Sizin için en doğru kuaförü bulmak için kolları sıvadığınızda şu unsurları mutlaka göz önünde bulundurun:

Makeup Elif, Ankara

Çevrenizdekilerin tavsiyelerini dinleyin

Bir arkadaşınızın saç kesimini seviyorsanız, hangi kuaför salonunu tercih ettiğini sorun. Daha önce kötü deneyimler yaşadıysa, kuşkusuz size bütün detaylarıyla anlatacaktır.

Saç Etiketlerini (Hashtag) Takip Edin

Sosyal medyada saç ile ilgili etiketleri takip ederek farklı ve size hitap eden saç modellerini keşfetme imkanı bulabilir, o modelleri yaratan kuaförleri deneyebilirsiniz. Nihai karar vermeden önce diğer müşterilerin yorumlarına göz atmayı unutmayın.

Fiyat listesi
İlgilendiğiniz kuaför salonunu telefonla arayarak ya da sosyal medya hesabına mesaj atarak fiyat listesini isteyin. Böylece, hazırlıksız yakalanmazsınız ve işleminiz bittikten sonra ödeme için kasaya geldiğinizde beklenmedik bir sürprizle karşılaşma olasılığınız ortadan kalkar. Örneğin, öğrenciyseniz herhangi bir indirim veya özel paket olup olmadığını sormayı ihmal etmeyin.

Ön ziyaret

Fiyat listesini öğrendikten sonra randevu almadan salonu ziyaret etmeyi deneyin. Böylece salonun ortamını yakından görme, hijyenik durumu hakkında fikir sahibi olma fırsatı bulursunuz. Salon ekibi nasıl? Misafirperver bir yaklaşım mı var? Atmosfer hoş mu? Bunlar, alacağınız hizmete ilişkin fikir veren önemli ipuçlarıdır.

Randevu Alın

Gürsel Deliktaş - Sui - Ankara
Gürsel Deliktaş, Sui, Ankara

Bütün bu aşamalardan sonra sizin için uygun olduğunuz salondan randevu alın. İyi salonlar, randevu aşamasında genelde ekipten hangi kuaförü tercih ettiğinizi sorar. Bu iyiye işarettir; salonun düzenli ve sadık müşterilerle çalıştığı anlamına gelir. Boyama, saç kesimi, topuz vb. için kime rezervasyon yaptıracağınızı öğrenmek üzere bu alanlarda uzmanlaşmış olan kuaförler hakkında soru sormaktan çekinmeyin.

Ekip
Salona yaptığınız ilk ziyarette, ekipteki herkese dikkat edin. Kimin çalışma stili size daha çok hitap ediyor? Onları sempatik buluyor musunuz? Kuaförlerin saç stillerine göz atmayı da ihmal etmeyin. Aynı salondaki kuaförler genellikle birbirlerinin saçlarını keserler. Bu da ekip üyelerinin becerileri hakkında size fikir verecek diğer bir unsurdur. Ekipten birinin saç modelini beğendiğinizde kesimi kimin yaptığını sorun.

Danışma seansı

Saç kesimi veya şekillendirme hizmeti almadan önce sadece danışmak ve size uygun saç modeli hakkında görüşmek üzere bir danışmanlık randevusu alabilirsiniz. Profesyonel bir kuaför, saç derinizi ve saç tipinizi incelemek için zaman ayırır ve size yaşadığınız problemler ve bakım rutininiz hakkında sorular sorar. Bu danışma seansı, faydalı tavsiyeler almanızın yanı sıra birbirinizi tanımanız için iyi fırsattır.

Gala - Oğuzcan Şahin, Ankara
Oğuzcan Şahin, Gala, Ankara

Beklentilerinizi Açıkça İfade Edin


Şunu aklınızdan çıkarmayın: Sonuçtan memnun kalmamanız, her zaman kuaförün hatalı olduğu anlamına gelmez. Size ya da saç tipinize uymayan bir model seçmiş ve bunu talep etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden kuaförünüzü soru yağmuruna tutmaktan çekinmeyin. Örneğin, sadece kakülün size yakışıp yakışmayacağını sormakla kalmayın, hangi tip kakülün size uygun olduğunu sorun. Gerçek bir profesyonel, saç tipinizi, başınızın şeklini ve genel görünümünüzü dikkate alır ve size yakışmayacak bir modele karşı sizi uyarır. Ancak yine de sizi kırmak istemeyerek isteğinizi yerine getirmesi ihtimaline karşı, size en çok yakışacak model veya renk konusunda mutlaka kuaförünüzün fikrini alın. Doğru kuaförü bulmak için doğru müşteri olmayı bilmelisiniz.

Kuaförünüzün Sürekli Eğitime Tabi Olması

İyi kuaför salonları, ekiplerini güncel tutmak ve daima zirvede kalmak için sürekli eğitimlere katılırlar. Birçok kuaför, eğitimlere, seminerlere ve hatta yarışmalara katılarak becerilerini geliştirmeye ve en son trendleri takip etmeye devam ediyor. Salonda sergilenen herhangi bir ödül veya sertifika olup olmadığına dikkat edin. Bunları görürseniz, doğru adreste olduğunuzdan kuşkunuz olmasın.

doğru kuaförü bulmak

Önerilenler

Benzer İçerikler