fbpx

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Besin Takviyeleri

Sağlıklı saçlar için beslenmenin ne denli önemli olduğunu biliyor musunuz? Peki, saçlarınızın canlı, parlak ve sağlıklı olabilmesi için özellikle hangi gıdaları tüketmeli, hangi vitaminlere yönelmelisiniz?

Diyet denilince akla ilk olarak vücudunuz gelebilir, fakat artık çok iyi bilindiği üzere besleyici iyi gıdalar sadece vücudunuza değil, saçlarınıza da büyük fayda sağlıyor. Beslenme alışkanlıklarınızın saçlarınızı nasıl etkilediğini bilseniz, eminiz yediklerinize daha çok dikkat edersiniz.

Saçınızın durumunda genetiğin önemli bir rol oynamasına ve kaliteli saç bakım ürünlerinin saçınızın görünümünü iyi tutmasına rağmen, sağlıklı, iyi beslenmiş saçları koruma konusunda beslenmeniz temel rol oynar. Ancak, saçınızın ayda sadece 1,5 cm uzadığını dikkate alarak, olumlu sonuçları görmenin zaman alacağını da unutmayın.

Protein sağlıklı saçın yapı taşıdır. Saça güç kazandırarak kopma ve kırılmaları önler, böylece saçınızın hasar görme olasılığını azaltır. Et ve yumurta gibi proteinler saçınız için idealdir.

sağlıklı besinler

Saç telinin ağırlığının dörtte birini su oluşturur. Bu yüzden, saçınızın esnek kalması için bol miktarda sıvı almanız önemlidir. İdeal olarak, günde sekiz ila on bardak su içmelisiniz. Çoğumuz demir eksikliği yaşıyoruz, bu nedenle ek takviyeler almak veya yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve fındık gibi demir açısından zengin gıdalarla da gerekli takviyeyi yapmayı ihmal etmeyin.

Yeterince demir almazsanız, saç kökleriniz oksijenden yoksun kalır, bu da saçınızın sağlıklı uzamasını engeller.

Günlük olarak vitamin almak işe yarayabilir, ancak ihtiyacınız olan tüm besinleri doğru besin kaynaklarından aldığınız takdirde ekstra vitamine ihtiyacınız kalmaz. Sizi sağlıklı bir cilt ve saç derisine kavuşturacak olan A Vitaminini almak için havuç gibi sebzeleri tercih edin. Güçlü, kırılmayan saç tellerine sahip olmak için B ve C vitaminine ihtiyacınız vardır. Bu vitaminleri karbonhidratlarla birlikte bol bol renkli meyve ve sebzeleri yiyerek alabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar, insan vücudunda doğal olarak üretilmeyen iki temel yağ asidi olan omega-3 ve omega-6’ya ihtiyaç duyar. Bunlar sağlıklı saçlar için önemli bir rol oynar. Bu yağların eksikliği, cildinizin kuru, saçlarınızın ise mat ve cansız olmasına yol açar. Omega-3 yağları çoğunlukla yağlı balıklar, koyu yeşil sebzeler ve kabak çekirdeği yağında bulunurken, omega-6 yağları çuha çiçeği yağı ve ayçekirdeğinde bulunabilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz