Saçlara İyi Gelen 5 Sağlıklı Alışkanlık

Klişeler, büyükanne tavsiyeleri, internetteki söylentiler dahil olmak üzere saçımızı sağlıklı kılmak için yapmamız gerekenler konusunda her kafadan bir ses çıktığı doğru. İşte saç sağlığı için etkisi doğrulanmış, saçlara iyi gelen 5 sağlıklı alışkanlık…

Beslenme

saçlara iyi gelen 5 alışkanlık

Saça iyi gelen beş sağlıklı alışkanlıktan en başta gelen elbette ki beslenme. Saç derisini güçlendirmek için diyetinizden keten tohumu, çiya gibi tohumları, ıspanağı, balkabağını, yer fıstığını ve buğday filizlerinde bulunan çinko yönünden zengin besinleri eksik etmeyin. Saçlara iyi gelen sağlıklı beslenme alışkanlıkları, kreatin (özellikle baklagillerde), B6 vitamini bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ,soya, ve doğal bir stres giderici olan magnezyum içermelidir. 

Masaj

saçlara iyi gelen

Saç derinize masaj yapmak, saçınıza iyi gelen 5 sağlıklı alışkanlıktan biridir. Saçınıza her yıkamada masaj yapın. Foliküllerin uyarılması aslında saç dökülmesine karşı önemli bir çözümdür. Köklerin uyarılması dökülmeyi engeller, Nazikçe masaj yapın, hint ve hindistancevizi yağı gibi güçlendirici yağlar kullanın. Ve şampuanınızın fosfat içermediğinden emin olun.

Yıkama

saçlara iyi gelen

Saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. İlki yıkama sıklığı: asla haftada üç defadan fazla yıkamayın Bunun nedeni saç derisindeki herhangi bir hasarı olabildiğince korumaktır. Şampuan da saçınız için temel bir rol oynar. Hangi şampuanı kullanmalı? İdeal temizleyici, saç derisinin yapısına göre seçilir. Yağlı saç derileri için sebum düzenleyici bir şampuan doğru seçimdir; yağ giderici bir ürün yağ üretimini daha da uyararak saç derisine zarar verebilir. 

Kuaför Ziyareti

Saçınızın tipine göre hazırlanmış ürünlerle saçınızı nasıl besleyeceğiniz konusunda uzman bilgisine başvurmak önemlidir.  Üstelik belli aralıklarla saçınızı uçlarından birkaç santimetre kesmek, saçınız için sağlıklı bir jesttir.

Kurutma

Saç kurutma, dikkat etmeniz gereken sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Saç kurutma makinesi saçtan en az 30 cm uzakta tutulmalıdır.

Önerilenler

Benzer İçerikler