Çok Fazla Oturmanın 18 Olumsuz Etkisi

Hareketsiz bir yaşam tarzının bedeli yüksektir. Çoğu insan günün yarısını oturarak geçirir. Ancak, vücudumuz çok uzun süre tek bir pozisyonda kalmaya hazır değil. İşte uzun süre çok fazla oturmanın olumsuz etkileri:

Anksiyete

Araştırmalar, uzun süre oturmanın insanların ruh sağlığına da zarar verebileceğini ortaya koyuyor. Günde 6 saatten fazla oturduğunu bildirenlerin, günde 3 saatten az oturanlara göre daha fazla anksiyete belirtilerine sahip oldukları bulundu. 

Depresyon

Oturmak dolaşımı azalttığı için, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonların reseptörlere ulaşması daha zordur. Orta yaşlı 9.000 kadını izleyen bir çalışma, daha uzun süre oturan ve minimum egzersiz yapmayanların, daha az oturan ve egzersiz yapan kadınlara kıyasla çok daha yüksek oranda depresyondan muzdarip olduğunu belirledi. Günde 7 saatten fazla oturanların, dört saat veya daha az oturanlara göre depresyona yakalanma olasılığı yüzde 47 daha fazla.

Zayıf kaslar

Kaslar, düzenli olarak kullanıldığında ve zorlandıklarında sağlıklıdır. Onları meşgul edin. Kaslar esnektir, ancak günün büyük bir bölümünde oturur pozisyonda kilitlendiklerinde sertleşirler. Yıllarca sürekli oturduktan sonra, vücut oturmaya alışır ve koşma, zıplama ve hatta ayakta durma konusunda yetkinliğini yitirir.

Gergin sinirler

Çok uzun süre oturma pozisyonunda olmak kaslarınızın etrafındaki sinirleri çekmesine ve bu da ağrıya neden olabilir. Sinirler sıkışır ve omuzlarınızda ve belinizde ağrı hissedersiniz. Masa başı işlerinde çalışan insanların sırt ağrısından daha sık şikayet etmesinin nedeni budur.

Diyabet

Hollanda’da yapılan bir araştırma, tip 2 diyabet hastalarının, hastalığı olmayanlara göre günlerinin yaklaşık yarım saatini kanepede veya bilgisayar başında oturarak geçirdiklerini gösteriyor. Ayrı çalışmalar, günde üç saatten fazla hareketsiz kalmanın insan ömrünü iki yıl azalttığını gösteriyor.

Osteoporoz

Bu çoğunlukla yaşlıları etkiler. Fiziksel aktivite kemik sağlığını iyileştirir ve kasları güçlendirir, dengeyi iyileştirir, böylece düşme ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Artan kanser riski

4 milyondan fazla bireyi ve 68.936 kanser vakasını inceleyen bir araştırmaya göre uzun süre oturmak kolon, endometriyal ve muhtemelen akciğer kanseri riskinizi yüzde 66 artırıyor. 

Kötü duruş

Çok uzun süre oturduğunuzda, doğru duruşu sürdürmek zorlaşır. Kötü duruş sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda ağrılıdır ve omurgayı bozar.

Kalp hastalığı

Aşırı oturma, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendiriliyor. Araba sürmekten ofis sandalyesinde ya da kanepede televizyon seyretmeye kadar, modern insan gün içinde çok fazla oturuyor.  Harvard Tıp Profesörü Dr. I-Min Lee, çok oturmanın şeker ve yağ metabolizması üzerinde zararlı etkileri olduğunu ve diyabet ve kalp hastalığı riskini etkilediğini gösteriyor. 

Yağ depolanması

Yağı parçalayan ve onu enerji olarak kullanan enzim gerektiği gibi çalışmadığında o yağ depolanır. 

Erken yaşlanma

Çok fazla oturmak, bazıları metabolik sendrom ve yüksek tansiyon içeren çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendiriliyor. Günü ne kadar çok oturarak geçirirseniz, yaşam süreniz o kadar kısa olabilir. 

Prematüre ölüm

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde ortalama altı saat televizyon izleyenler, hiç televizyon izlemeyenlere göre ortalama 4,8 yıl daha az yaşıyor. Katılımcıların 25 yaşından sonra izledikleri her saat TV, ortalama yaşam sürelerinde 22 dakikalık bir azalma ile ilişkilendirildi.

Kronik yorgunluk

Düzenli olarak egzersiz yapan insanların daha fazla enerjiye sahip olduğu yaygın bir bilgidir. Araştırmalara göre, kanser hastalarının semptomları daha fazla egzersiz yapmaya başladıklarında düzeliyor. Diğer araştırmalar, hafif egzersizin yorgunluk hissini yüzde 65’e kadar azalttığını ve enerji seviyelerini yüzde 20 artırdığını gösteriyor.

Kronik ağrı

Çok uzun süre oturduğunuzda, sırtınızdaki ve boynunuzdaki kaslar gerilir ve siz farkına varmadan omuzlarınızda, boynunuzda ve sırtınızda ciddi ağrı ve sızılar yaşarsınız.

Varisli damarlar

Uzun süre oturmak veya ayakta durmak, kanın bacak damarlarında birikmesine neden olarak damarlar içindeki basıncı artırabilir. Sonuç olarak, damarlar uzayabilir ve bu da damar duvarlarını zayıflatır. Varisli damarların semptomları arasında cilt rengi değişiklikleri, yaralar, kızarıklık ve veya bacaklarda yanma hissi yer alır.

Kilo almak

Çok fazla oturmanın daha bariz sonuçlarından biri de kilo almanın gerçekten kolay olmasıdır. 

Demans

Harvard Tıp Fakültesi araştırmaları, daha fazla oturma ve daha az aktivite ile demansın bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Daha yavaş beyin fonksiyonu

Beyin teknik olarak bir kastır, gelişmesi için egzersiz yapılması gerekir. Beyin de dahil olmak üzere kaslara iyi kan akışı, vücudun ve zihnin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler