Saç Renginin Akmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Saç renginin akması… Bütün kadınların canını sıkan bu durumu mümkün olduğunca ertelemek mümkün mü?

Saçınızı boyatmak ve dilediğiniz renge sahip olmak için önemli bir bütçe ayırıyorsunuz. Bu yüzden saç rengini olabildiğince uzun süre saçta tutmak ve rengin akmasını önlemek önemli. Üstelik, saç renginin uzun süre dayanması saçlarınızın kimyasal işlem gördüğü sıklığı da azaltır . İşte, saç renginin akmasını önlemek ve daha uzun süre kullanabilmek için çözüm önerileri:

Saçınızı Hemen Yıkamayın
Saçınız boyandıktan sonra iyice yıkayın, fakat şampuanlamak için en az üç gün bekleyin. Bu üç günlük bekleme süresi, kütikülün kapanması ve rengin oturması için zaman tanır. Renklendirme işleminden sonra rengin saçtan çıkmasını önlemek üzere spor yapmak için de birkaç gün bekleyin.

Yıkama Döngünüzü Uzatın
Yeni boyanmış saç rengini bozulmadan olabildiğince uzun süre korumak için saçlarınızı haftada iki ila üç kezden fazla yıkamayın. Saçınızı her gün yıkarsanız, her seferinde rengi saçtan biraz daha çıkartmakla kalmaz, saçınızı ve saç derinizi nemlendirmek için gerekli olan ve sağlıklı görünmesini sağlayan doğal yağları da saçtan arındırmış olursunuz.

Sıcak Sudan Kaçının
Renklendirmeden sonra sıcak sudan kaçınmalısınız. ması gerektiğini söylüyor. Sıcak su saç renginin dış katmanını kaldırır ve rengin solmasına yol açar. Saçı soğuk ya da ılık suyla durulamak ise kütikülü kapatmaya ve yeni boyanmış rengi saça hapsetmeye yardımcı olur.

Renk Koruyucu Şampuana Yatırım Yapın
Saç renginin saçtan çabuk çıkmasının bir diğer sebebi de sülfat içeren bir şampuanla yıkanmasıdır. Sülfatlar, şampuanladığınızda köpüğü ve temizlik hissini veren şeydir. Yeni boyanmış bir saç, köpükten mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Duşunuzda renklendirme sonrası ve aralıklı olarak kullanmak üzere her zaman sülfatsız bir şampuan bulundurun, özellikle de sık sık duş alan biriyseniz. Bu, saç renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Güneşe Fazla Maruz Kalmayın
Kimyasallar ve klordan sonra en belirgin renk çıkarıcılardan biri de güneştir. Uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmalı ve özellikle saçlar için tasarlanmış bir koruyucu ürün kullanmalısınız.

Isı yayan saç aletleri kullanırken dikkatli olun
Saç maşası gibi ısı yayan aletleri kullanmadan önce saça mutlaka ısıt karşı koruyucu bir ürün uygulayın. Renk ısı koruması olmadığı sürece rengi ve nemi uzaklaştırır. Isıya karşı koruyucu bir ürün saçın içindeki nem kaybını azaltır ve dışını nemden koruyacak şekilde düzleştirir. Bu da rengin korunmasına yardımcı olur.

Klordan Kaçının
Saç renginizi korumak istiyorsanız yüzme havuzlarından uzak durmanızda fayda var. Sarı saçlar klordan yeşile dönmeye yatkındır, koyu saçlar daha matlaşır ve parlaklığını kaybeder. İlla ki yüzecekseniz bone kullanın.

Önerilenler

Benzer İçerikler