fbpx

Saç modasına yön veren filmler

Kategori

Filmler, moda akımlarını tetikleyen önemli unsurlardan biri. Tarihte, karakterlerinin saçları saç modasına yön vermiş ya da ikonlaşmış pek çok film var. Bayrama özel olarak sizler için tüm zamanlara damgasını vurmuş o saçları derledik.

İlham Veren Pixie stilleri

Serseri Aşıklar 

Ünlü Fransız yönetmen Godard’ın film tarihine damgasını vurarak klasikleşmiş filmi Serseri Aşıklar’da Jean Seberg’in o dönem için bir ilk olan saç kesimi, pixie saç stiline öncülük ederek dünya saç modasını şekillendirdi. 

Rosemary’nin Bebeği’nin unutulmaz repliği 

70’lerde pixie modasına ön ayak olan filmde Rosemary (Mia Farrow), eşine kısa kestirdiği saçlarını gösterdiğinde, kocasından “Bu da neyin nesi?” cevabını alır. Rosemary’nin cevabı ise asla unutulmayacaktır: “Vidal Sassoon’a gittim.”

Edie-Factory Girl – Sienna Miller

Pop art sanat akımının en büyük temsilcisi Andy Warhol’un ilham meleği Edie Sedgwick’in hayatını ele alan filmde, 70’lerin popüler saç stili pixie ile bilinen Edie’ye Sienna Miller hayat veriyor.

Audrey Hepburn’ün Sabrina’daki saçları
Filmde Sabrina’nın (Audrey Hepburn’s) Parizyen pixie kesimine kavuştuğu an, kendini bulması ve kimliğini keşfetmesini sembolize ediyor. 

Alışılmadık Renkler

Kate Winslet’in “Sil Baştan” filminde rengi sürekli değişen saçları

Kate Winstlet’ın canlandırdığı Clementine karakterinin sürekli olarak renk değiştiren saçları, onun çalkantılı ruhunun ve Joel’la olan inişli çıkışlı ilişkisinin de sembolik bir temsilidir. 

Mary Elizabeth Winstead’in “Scott Pilgrim Dünyaya Karşı”daki saçları

Ramona Flowers karakteri “Saçımı her bir buçuk haftada bir değiştiririm abi, alış buna” repliği ile hafızalara kazınmıştır.

“Beşinci Element”teki Lee Loo 

Milla Jovovich, 1997 yapımı Beşinci Element filminde ilk çıkışını yaptığında, canlandırdığı karakterin parlak turuncu küt saçları ve dağınık kakülleri ikonlaştı.

Unutulmaz Bob’lar

Uma Thurman – Ucuz Roman

Uma Thurman’ın Ucuz Roman filmindeki saçları, film yayınlandığı andan itibaren bir ikona dönüştü. Kuzguni siyah saçlar, kaküller, keskin bob stili…

Amélie 

Son 20 yılda bob en popüler saç modelleri arasında yer alıyor, fakat Audrey Tautou’nun 2002’deki Amélie karakteri yepyeni bir görünüm önerdi. Belki sırrı kuzguni siyah renk ya da kaküldeki kırılımdır.

Tenenbaum Ailesi’nde Margot Tenenbaum’un saçları

Wes Anderson’un tuhaf karakterleriyle ünlü bu filminde Gyweneth Paltrow tarafından canlandırılan Margot Tennenbaum’un saçları filmin yayınlandığı dönemde pek çok kişiye esin verdi.

Klasikler

Audrey Hepburn – ” Tiffany’de Kahvaltı”

1961 yapımı Tiffany’de Kahvaltı, Hollywood’un en ikonik filmleri arasında. Holly Golightly (Audrey Hepburn)’nın stili ve görkemi filmin yayınlandığı ilk günden bu yana sıklıkla taklit edildi. Ünlü siyah elbisesi ve topuzu filmin vazgeçilmez görselleri oldu. 

Rita Hayworth – “Gilda”

1946 yapımı bir klasik olan Gilda, seksi baş karakteri ile kitleleri büyüledi. Saçlar, kostümler, zamanının ötesine geçerek saç modasına damgasını vurdu.

James Dean’in Asi Gençlik’teki Saç Kesimi 

James Dean 50’lerde “cool” sözcüğünün karşılığıydı ve saçları bunun büyük bir parçasıydı.

Dirty Dancing – Baby

Jennifer Grey’in filmin geçtiği 50’lere gönderme yapan şirin kıvırcık bob’u, filmin çekildiği 80’lerde de tekrar moda oldu. Filmin ana karakteri “Baby” gibi görünmek isteyen milyonlar onun saç stilini taklit etti.  

Diğer ikonlar

Olivia Newton John’un Grease’deki ‘yaramaz kız’ perması

Olivia Newton John’un canlandırdığı Sandy karakterinin Grease filminin sonuna doğru uslu kız olmayı bırakıp permasıyla ortaya çıkışını hangimiz unuttuk ki? 

Reese Witherspoon’un Bu Nasıl Sarışın’daki iri dalgaları

Harvard’da  hukuk okuyan ve ciddi görünebilmek için iri dalgalarını düzleştiren Elle Woods’un (Reese Witherspoon), dalgalarını mahkeme salonuna taşıdığı an aynı zamanda kişisel zaferini ilan ettiği andır.

“Star Wars” Prenses Leia topuzları

Princess Leia’nın topuzları 1977 yapımı Star Wars’un unutulmazlarındandır. Filmde saçın iki tarafında sıkıca toplanmış topuzlarıyla boy gösteren Carrie Fisher’ı daima bu saçlarıyla hatırlayacağız.

Julia Roberts – Pretty Woman

Julia Roberts’ın kendisini üne kavuşturan ve 1990’lara imzasını atan ünlü Pretty Woman  filmindeki kıvırcık kızıl saçları…

Demi Moore – Hayalet

Demi Moore’un kendisini üne kavuşturan ve dünya çapında büyük başarı yakalayan filmdeki kısa saçları, o dönemde birçok kadının, elinde aktristin fotoğrafıyla soluğu kuaför salonunda almasına neden oldu.

Hugh Grant – Dört Nikah Bir Cenaze

Hugh Grant’in dünya çapında tanındığı Dört Nikah Bir Cenaze filmindeki saçları, filmin yayınlandığı dönemde ikonlaşmıştı.

Great Gatsby – Carey Mulligan

Scott Fitzgerald’ın 1920’lerde geçen ünlü romanından uyarlanan filmde Carey Mulligan’ın canlandırdığı Daisy Buchanan’ın saçları filmin genel görkemiyle kusursuz bir bütünlük oluşturuyordu.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz