Saç kaynağında usta bir isim: Mustafa Uzun

0

Saç kaynağında usta bir isim: Mustafa Uzun

Saç kaynağı denilince ilk akla gelen isimlerden, işine sevgiyle bağlı Mustafa Uzun ile saç kaynağı üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

saç, tasarım, moda

 hairistcomtr: Meslek hayatınıza ne zaman başladınız?

Mustafa Uzun: Meslek hayatıma 1987 yılında Nişantaşı’nda Veysel Öz’ün yanında başladım. Orada 2 buçuk yıl çalıştıktan sonra Bağdat Caddesi’ne geldim. Bağdat Caddesi’nde 1 sene Mehmet Tatlı’da çalıştım. Birkaç salonda daha çalıştıktan sonra ilk salonumuzu 1996 senesinde 3 ortakla birlikte açtık. Sonra ben 2002 senesinde ortaklarımdan ayrıldım ve Mustafa Uzun Kuaför olarak Bağdat Caddesi’nde yoluma devam ettim. Buradaki salonu ben ve kardeşlerim Osman ve Ömer ile açtık. Şu an Kartal’da ve Erenköy Bağdat Caddesi’nde olmak üzere 2 salonumuz var. Kartal’daki şubemizi geçen sene açtık. Erenköy’deki salonumuzda hem erkek hem kadın müşterilerimizi ağırlıyoruz ancak Kartal’daki salonumuz sadece kadınlara hitap ediyor. 

 

saç, tasarım, moda

hairistcomtr: Kaynak yapmaya nasıl karar verdiniz?

Mustafa Uzun: 2003 senesinde ortaklarımızla ayrılınca çok maddi sıkıntıya düştüm ve Shesocap’ı Türkiye’de satan distribütörden kredi kartımdan nakit avans çekerek ilk kaynak makinesini aldım. Bağdat Caddesi salonumda çok zor durumdaydım. Bir arkadaşım bana saç verdi ve ben de her yaptığım saçların paralarının bir kısmını ayırarak biriktirdim. Böylece gerçekten 2003 senesinden sonra olan borçlarımı da 2008 senesine kadar ödedim. Yatırımlarımı da kaynak sayesinde yaptım. Kaynağı o yüzden seviyorum. Beni tanıyanlar bilir saçlara karşı ayrı bir sevgim var. Kaynaklı saçlara daha çok bir sevgim var. Çünkü beni ipten aldı. 2003’ten beri keratin kaynak yapıyoruz.

saç, tasarım, moda

hairistcomtr: Kaynağı nasıl öğrendiniz?

Mustafa Uzun: Kaynak üreten firmadan eğitim alarak öğrendik. Mesela saçın çıkış yönüne göre takmanız gerekiyor. Saçın çıkış yönüne değil de yukarı doğru takarsanız. Bombe oluşur, saç aşağı doğru uzadığı için aşağıdaki saçlar kopar. Yani saçı alıp ta diğer saça tutturmak kaynak yapmak demek değildir. Müşteriler gerçekten bunları görmüyorlar ama saçları koptuktan sonra anlıyorlar.

hairistcomtr: Kaynak işlemini ne zamandır yapıyorsunuz?

Mustafa Uzun: Aslında ilk kaynağa silikon kaynak olarak başladık. Yani saç eklemeyi silikonla yapıyorduk. 1997’den 2003 senesine kadar silikon kaynak yaptık. Ama silikon kaynaktaki en büyük problem her zaman aynı saçı bulamıyorsunuz, sürekli farklı saçlar geliyor. Müşterinin saç yapısına göre saç bulamadığımız için her seferinde kalite değişebiliyor. Ama 2003’ten beri Shesocap ve Jimberto İtalyan markalarını kullanıyoruz. Bu markalarda standart 77 tane renk ve hafif dalgalı, düz saç seçeneklerimiz var. Mutlaka o renkler içerisinden müşterimize uygun olan bir renk çıkıyor. Böylece müşteriyle renkle ilgili bir problem yaşamıyoruz. İnsanlar kaynağı sadece kaynak olarak görüyorlar önemsemiyorlar ama öyle değil. Saç bir kadının vücudundan 24 saat çıkarmadığı tek aksesuarıdır. İnsanlar görüntüsüne para harcarken en son parayı saça harcamak istiyorlar. Gelinlerde bile böyle, gelinler çok güzel ve pahalı bir yerde düğün yaparken kuaföre verdikleri paranın az olmasını istiyorlar ama insanlar elde kalan tek şeyin fotoğraf olduğunu unutmamalılar. Hepimiz bir insanı ilk gördüğümüzde kıyafetine ve saçına bakarak değerlendiriyoruz. Vitrin gerçekten önemli, salonlar için olsun, insanlar için olsun. Her yerde vitrin bana göre çok önemli.

hairistcomtr: Kaç çeşit kaynak var?

Mustafa Uzun: Keratin kaynak, mikro kaynak, halkalı kaynak ve tresli kaynak var. Tresli kaynakta saçı tres yapıyorsunuz. Aynı şekilde parça parça keserek, müşterinin saçından bir parça, tresten bir parça alıp boncukla tutturuyorsunuz veya keratinle tutturuyorsunuz o kadar. Mikro kaynak işlemi, bir tutamı 2’ ye bölerek çalıştığımız için, kısa saçlarda 5 buçuk- 6 saat sürüyor. 250 adet saç takacağımız zaman ikiye bölünce 500 adet oluyor. Burada normalde 1-2 saat sürecek olan bir saç kaynağı işlemi 3-4 saat sürüyor. Fiyatta müşteri için bir şey değişmiyor ama görüntü olarak çok şey değişiyor. Bizim yaptığımız kaynaklarda müşterimiz saçını salladığı zaman kendi saçının ve kaynak saçın ne kadar uyumlu ve kaynaşmış olduğunu görüyor. Zaten olması gereken o.

hairistcomtr: Kaynağı nasıl uyguluyoruz?

Mustafa Uzun: Uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey; eldeki saçın kaynak yaptıracak kişinin karakter yapısına uygun olması. İnce telli saçlı bir kadına kalkıp ta kalın telli bir saç takamazsınız. İnce telli bir saça boncuk kaynak yapamazsınız. Çünkü yanlardan hep görünür. Kısa bir saça, halkalı ya da keratin kaynak yapamazsınız. Mikro kaynak diye bir moda akımı başladı. Mikro kaynağı aslında biz de 2013 senesinden beri yapıyoruz. Bunu kısa ve ince telli saçlarda daha çok yapıyoruz. Mikro kaynak demek keratin kaynağın 2 ‘ye bölünmüş hali. Yani bir tutam keratin kaynağı 2’ye böldüğüm zaman size mikro kaynak oluyor. Tabi bu bir pazarlama sistemi ve mikro kaynaklar tuttu. İnsanlar istiyor ama siz kısa saç dışında bir saça mikro kaynak yaparsanız kesinlikle saçı dolduramazsınız, saça istediğiniz yoğunluğu veremezsiniz. Çünkü adet düşüyor. Yani siz evet 200 tane saç takabilirsiniz ama normalde 100 tane saç takmış kadar olursunuz. Onun içinde mikro kaynak her saça uygun değil. Müşteri 2 aylık bir kaynak yaptırmak istiyorsa saçı uzunsa halkalı kaynağı öneririm. Halkalı kaynak da boncuk kaynak dedikleri kaynak. Aslında çok kaliteli görünmeyen bir kaynak çeşidi bana göre. Çok ucuz duruyor. Dünyada en iyi keratin kaynak üreten firmaların hiçbirinde halkalı kaynak yok. Bu firmalar Gritens, Shesokap, Bamni. Bunların hiçbiri halkalı kaynak üretmez. Çünkü oradaki müşteri saçını 2 ayda söktürmüyor, 6 ay kullanıyor. 6 ay kullandığı zaman, keratin kaynakların zaten sökme makineleri ve kendi losyonları var. Keratin kaynaklar zaten hiç görünmüyor. Keratin kaynaklar saçın rengi ve dokusuna benzediği için erittiğin zaman saçla tamamen bütünleşiyor hiçbir şekilde müşterinin ve bizim haricimizde kimse yaptığımız kaynaklara asla keratin kaynak diyemez. Ne kadar kısa olursa olsun kaynak olduğu belli olmaz. Çünkü ona göre çalışıyoruz. Yurtdışında da görüyorum iyi markalarda halkalı kaynak yok. Hepsinde keratin kaynak var. Halkalı kaynağın yapımı kolay ama görüntüsü kötü ve ucuz. İnce telli ve kısa saçlarda çok kötü görünüyor.

hairistcomtr: Saç kaynağını nasıl ücretlendiriyorsunuz?

Mustafa Uzun: Biz fiyatlarımızı kaynak adedi üzerinden belirliyoruz. Çünkü kimseyi kandırmak ya da dolandırmak istemiyoruz. Adet olarak uyguladığımız için müşterinin önüne saçı bırakıyoruz. Kaç adet uygulayacaksak onun ücretini alıyoruz. Saçı altın gibi düşünün kaç gram taktığınız önemli ve takılan adetin kaç gram olduğu önemli. Biz 200 adet taktık diyorlar ama 200 adetin kaç gram olduğu önemli. Bazı keratin kaynaklar 0.35 gram. 200 tane taksanız 70 gram ediyor. Hiçbir işe yaramıyor.

Elimizdeki saçlar yerli, yüzde yüz Türk saçı ve işlem görmemiş saçlar. Yüzde yüz Türkiye’de kesilmiş saçlar. Bir kuaför arkadaşımız saç kesiyor ve site kurdu, biz ondan alıyoruz. Kendimiz satın almıyoruz. Uçlarını keratin haline getirip o şekilde yapıyoruz. Bir de dediğim gibi Shesocap’tan aldığım saçlar var. Bu saçların 77 rengi var. Onlar hazır geliyor. Onlara koyulaştırma işlemi yapıyoruz ama açma işlemi yapmıyoruz. Fiyatlar hepsinde aynı. Ne kadar taktırırlarsa o kadar ödüyorlar. Mikro kaynakta daha fazla emek veriyoruz ama bunu müşterinin mutluluğu için yapıyoruz. Bizim onu yapmaktaki amacımız müşterinin görüntüsü güzel olsun. Adet fiyatımız 9-10 TL arası. Müşterinin önüne saçı bırakıyoruz, kaç adet isterse o kadar ücret alıyoruz. Genelde 100 adet oluyor ama değişiyor mesela saçını yoğunlaştırmak isteyen insanlara 70 adet takıyoruz.

hairistcomtr: Saçların hepsi doğal saçlar mı?

Mustafa Uzun: Saçların hepsi işlem görmüş saçlar. Doğal saç diye bir şey yok. Doğal saçlar olsa bile uçlarına keratin yaparak takıyoruz onları. Elimizdekiler yüzde yüz gerçek saçlar. Zaten sentetik bir saça işlem yapamazsınız. Burada dikkat edilmesi gereken; bizim taktığımız saçların hepsi 0.80 gram ile 1 gram arasında. Bu ne demek? Müşteri başka bir işletmede 200 adet saç takıldığında 70 gram saç alırken fiyatı belki daha uygun oluyor ama bizde 180-200 gram saç satın alıyor. Buradaki ayrım çok önemli.

hairistcomtr: Kaynak boyanır mı?

Mustafa Uzun: Tabi boyayabilirsiniz. Kalitesini düşürmez. Sonuçta normal insan saçı oda bir şey fark etmiyor. Kaynak yapmadan önce kaynağı boyuyoruz istediğimiz renge daha sonra takıyoruz. 77 tane renk var. Oradan muhakkak size uygun bir renk çıkıyor.

hairistcomtr: Salonunuzda kaynak dışında neler yapıyorsunuz?

Mustafa Uzun: Kaynak hizmeti dışında kuaförlük hizmeti veriyoruz.

hairistcomtr: Kaynağa için çok talep var mı?

Mustafa Uzun: Tabii ki çok fazla kaynak yapıyoruz. Kartal’da saç uzatma sistemleri daha zayıf ama burada daha yoğun. Çünkü çok popüler olduk Bağdat Caddesi’ndeyken. Kimse kaynak üzerine yatırım yapmadığı zaman biz kaynağa çok yatırım yaptık. Yatırım yaptığımız için kaynak üzerine Anadolu yakasında iyi bir ismimiz var. Şu anda çok talep var çünkü hiç kimse saçını uzatmayı beklemek istemiyor. Bir an önce uzamasını istiyor. Bu sadece kaynakta değil. Ombre ve boya yaptırırken de insanlar hemen hedefe ulaşmak istiyorlar ama parası olan tabi ki kaynakta hedefe ulaşabiliyor. Renklendirmelerde biraz sıkıntı var. Çünkü siyah gelen bir kadın, aynı gün sarışın olmak istiyor. Bunun hemen olması mümkün değil, zaman gerekli. Kaynaklı saçlarda saçlar zaten hazır geliyor. 77 tane rengimiz olduğu için kaynakta renk değiştirmek daha kolay oluyor.

hairistcomtr: Meslektaşlarınıza ve genç nesle tavsiyeleriniz nelerdir?

Mustafa Uzun: Genç arkadaşlar ve meslektaşlarım ümitsizliğe kapılmasınlar. Yani mutlaka bir çıkış yolu vardır. Yeter ki siz bakış açınızı değiştirin. Samimi olduğum bir arkadaşım vardı ve bana derdi ki “Bir yer senin enerjini bitiriyorsa muhakkak gözünü başka yere çevir.” Yani bir şey enerjini çabuk bitiriyorsa o tarafa çok bakmamaya çalış ve başka bir yere dön. Gerçekten eğer ki bizler kuaförlüğü biliyorsak, bu işi seviyorsak ve biz bu işin içine giren insanlar olarak eğer biz başaramazsak kimse başaramaz ki. Çünkü biz kadınları tanıyoruz. Müşterilerimizi tanıyoruz. Onları tanıdığımız için onlara güzel davrandığımız sürece,  her şeyden önce işimizi kendimiz için iyi yaptığımız sürece sıkıntı olmayacaktır. Ben böyle düşünüyorum. Benim için kapıdan kimin girdiği önemli değil. Çünkü ben kişiye göre fiyat almadığım için gerçekten önemli değil. Benim için herkes aynı. Ben yaptığım iş beni yansıttığı için güzel yapıyorum. Ben her zaman herkesten bir şeyler öğrenebilirim diye düşünüyorum. Benden daha küçük insanlardan gerçekten çok şey öğreniyorum. Yaşla alakası yok, bakış açısıyla ve zekayla alakası var. Muhakkak insanları anlamaya çalışmak lazım. 

 hairistcomtr: Kaynak işleminden sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Mustafa Uzun: Kaynak sonrası kaynak yaptıran kişi yumuşak bir şampuan kullanması ve iyice diplerini taraması gerekiyor. Saçlarını tarayacaklar o çok önemli karışmaması için. Uçları düz olan fırçalarla tarayacaklar. Yuvarlak uçlu saç fırçaları kaynakları koparıyor, dibine takıldığı için. Çok dikkat edecekler. Ben kaynağı ipek kumaşa benzetiyorum. Alması pahalı, kullanması zor. Yüzerken saçlarını muhakkak toplamalılar. Yumuşak şampuan kullanmaları gerekiyor. Salık olmayacak yüzerken. Onun dışında kaynak yaptırdıkları kuaförde işlemlerini yaptırsınlar. Yumuşatıcı bakımlar kullanabilirler. Uzadığı zaman gelmesi gerekiyor zaten. Müşterinin çoğu boyalı ve röfleli olduğu için dip boyası geldiğinde bakımını da yapıyoruz. Tamir durumu oluyor. Ama biz zaten yaptığımız işlemlerin arkasındayız.

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen isminizi buraya yazın.