fbpx

Saç Dökülmesinin Tedavisine Yönelik Umut Işığı

Saç dökülmesi dünya nüfusunun yüzde 60’ının yaşadığı yaygın bir sorun.  Günümüzde Bruce Willis, Stanley Tucci ve Vin Diesels gibi ünlü Hollywood yıldızları kelliği gururla taşıyıp stilinin vazgeçilmez bir parçası haline getirmeyi başarırken diğerleri o kadar şanslı değil. Saç dökülmesi sadece erkekleri etkilemekle kalmıyor. Milyonlarca kadın saç dökülmesinden şikayet ediyor.

Saç dökülmesinin tedavi edilebilmesi için gerçekleştirilen son araştırmaların bazıları birkaç yıl içinde bu soruna çare bulunabileceğine dair umut ışığı yakıyor.

Saç Dökülmesine Çare Bulunması Yakın Görünüyor

İngiltere’deki Durham Üniversitesi ve ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bilim adamları bir araya gelerek yeni saçların çıkması için hücreleri klonlamanın bir yolunu buldular. Laboratuvarda yetiştirilen bu hücrelerin cilde geri konulmasıyla saçların yeniden filizlenmesi sağlandı.

Durham araştırmacısı Colin Jahoda, insanlara bu tedavi uygulanmadan önce aşılması gereken birçok teknik engel olduğunu, yeni oluşturulan saçın rengi, konumu ve dokusu üzerinde çeşitli testlerin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Bu haber zaman içinde saç dökülmesinin tedavisinde gerçek bir atılımı temsil edebilir; ancak şimdilik, son tüketiciye ulaşıp ulaşmayacağını görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz