fbpx

Saç daha hızlı nasıl uzar?

Kategori

Saç daha hızlı nasıl uzar?

Tamamen bilimsel araştırmalara dayanarak saçların daha hızlı nasıl uzayabileceği ve bunun için yapmanız gereken bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. Ayda 1 cm den 3 santime kadar saç uzatmak bu tavsiyelerle mümkün.

 

Yaz aylarında saçlarınız  kış aylarına nispeten daha hızlı uzar. Sebebi ise güneş ışınlarının bol miktarda D vitamini içermesidir. Saçların uzamasında en etkili vitaminlerden biri olan D vitamini eksikliği saçların yeterince beslenmemesine sebep olur. İnsan vücudunun ise uzmanların tespitine göre günlük 20 dakika kadar gün ışığına ihtiyacı vardır. Gece çalışan ve gün ışığından mahrum kalan insanların ise saç dökümü, depresyon ve buna benzer birçok sağlık sorunlarının olduğu tespit edilmiştir. Gereğinden fazla güneş saçlarınızı kurutacak ve renginin açılmasına sebep olacaktır! Bu bire bir kimyasal uygulamayla eşdeğerdir. 

– Proteinlerin saç uzamasında ki önemi göz ardı edilmemelidir. Protein eksikliği saçların aşırı kurumasına ve uzamada problemler yaşanmasına sebep olmaktadır. Saçlarınızın sağlıklı uzaması için günlük protein ihtiyacınızı  protein değeri yüksek besinlerle karşılayabilirsiniz. Protein içeren besinler arasında kırmızı et, balık, yumurta, süt, soya sütü, peynir, mercimek ve fasulye gelmektedir.

Ayrıca düzenli olarak peynir altı suyu proteini içeren sütlü bir karışımı denemenizde fayda var.

Bu mükemmel karışımı bir kahvaltı olarak yada bir öğün  yerine tüketebilirsiniz. Süt (ya da soya sütü) ile peynir altı suyu proteinini, bir muz ve bir kaşık fındık ezmesi ile karıştırarak elde edeceğiniz bu ideal besini her gün içmeniz , saçlarınızın uzamasına güçlü bir destek sağlayacaktır.

 

– B vitamini saç uzamasında kesinlikle olması gereken vitaminlerden biridir. Günlük B vitamini komplex tabletleri kullanabilir veya B vitamini içeren besinlerden günlük ihtiyacınızı karşılaya bilirsiniz.

B vitamini içeren besinler;

– Kepekli Buğday

– Buğday tohumu

– Ciğer ve böbrek

– Süt

– Yumurta

– Patates

– Tahılgiller ( Fasulye, nohut, mercimek, bezelye v.b )

– Mantarlar

– Kuru meyve ve yemişler (ceviz, fındık, badem v.b )

– Avokado

– Muz

 

– Silisyum

Silisyum canlı ve güçlü saçların garantisidir. Aktarlardan elde edeceğiniz bu besini ısırgan otu çayı ve at kuyruğu otu çayı olarak da alabilirsiniz.

 

– Saç derisi masajı

Saçlar 3 aşamalı bir süreç içindedir. Dinlenme, uzama ve dökülme. En uzun süren dönem ise Dinlenme dönemidir.

Saç derisine yapılan masaj kıl köklerine bağlı kasların (erektör kas ) daha iyi çalışmasını sağlayarak Dinlenme dönemindeki saçların daha iyi ve çabuk uzamasında katkı sağlar. Günde en az bir defa yapılan bu masajı saçınızı yıkama esnasında yapabilirsiniz. Dikkat! Temiz saça uygulanan masajlar saçınızın daha çabuk yağlanmasına sebep olacaktır.  

 

– Sarımsak ve soğan

İnsanların tecrübelerinden yola çıkarak kazanılan bilgiler arasında gelmektedir. Sarımsak ve soğanın bol miktarda kükürt içermesi saç derisini canlandırır ve ölü deriyi temizler. Direkt olarak deriye uygulanır. Bu besinlerin kokusu nedeni ile yatmadan önce uygulanıp gece boyu bekletilir. 

 

– Lavanta yağı

 

Eğer soğan ve sarımsakla uğraşmak istemiyorsanız, haftada bir sefer lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. yarım saat bir havlu ile sarıp beklettikten sonra saçınızı tekrar yıkayabilirsiniz.

 

– Aloe vera

 

Saç diplerine masaj yaparak en az bir saat bekletin. Aloe vera bol miktarda vitamin, mineral ve protein içerdiğinden saç uzamasında mucizevi bir bitkidir.

 

– Elma sirkesi ve Adaçayı

 

Saçınızı yıkadıktan sonra elma sirkesi ve adaçayı karışımıyla durulayın. Saç derisini besler ve uzamayı çabuklaştırır.

 

– Biberiye

 

Saçlarınızı şampuanınız içine bir kaç damla biberiye özü karıştırarak yıkayın. Kan dolaşımını güçlendirdiği gibi saç uzamasında etkili bir bitkidir.

 

Çay ağacı , papatya ve nane yağları

 

Nane yağı, papatya yağı  ve çay ağacı yağının bilinen özellikleri arasında  canlandırıcı ve ferahlatıcı etkisi gelmektedir. Saç derisinin daha iyi temizlenmesi ve saç derisinde bulunan doğal yağ oranını dengede tutmasıyla bilinir.

 

Yukardaki işlemleri yapmak zaman alabilir veya ihtiyacınız olan bitkiler ve besinler evinizde bulunmaya bilir. Zaten profesyonel saç bakım ürünleride bu nedenle kullanıma hazır hale getirilerek profesyoneller tarafından satışa sunulmaktadır. 

Bu durumda sizi bilgilendirecek, size en uygun saç bakım ürününü ve kullanımında yardımcı olacak kuaförünüzü unutmayın.

 

– Doğru beslenme

 

Günde en az üç öğün tüketeceğiniz sağlıklı besinler çoğu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Zayıflamak için yapılan gereksiz diyetler ve vücudu aç bırakmak sadece size sağlık sorunu olarak geri dönecektir. Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri de yetersiz beslenmeye dayalıdır. Saç uzamasında en etkili yöntem beslenme ile alınacak değerlerin yanısıra dışardan uygulanan takviyelerdir.

 

– Saç kesimi

 

Uçları kırılan ve sürekli dolaşan saçlar kırılarak kısalırlar. Uzun zaman kesilmeyen saçlar orantısız hacim ve zayıflamış saç uşları nedeni ile bakımsız ve sağlıksız gözükür. Saçlarınız her ne kadar fönlendiğinde sağlıklı gözükse de her yıkamada bu sağlıksız görünüm geri gelecektir.

Ayrıca Vücudumuz canlı bir mekanizma olduğundan saç kesimi uzamada sitimüle bir faktör olacaktır.

Düzenli olarak az miktarda kesilen saçlar uzunluğunu koruyacağı gibi saçların daha çabuk uzamasında engellemeyecektir. Düzenli kesim sayesinde kırılarak dökülmeler azalacak ve zaman içerisinde sağlıklı ve hacimli bir görünüm alacaktır.

 

– Kimyasallar

 

Gereğinden fazla renk değişimleri yaptırmaktan ve saç yapısını bozacak işlemlerden uzak durarak saçlarınızın kırılarak dökülmesini ve kısalmasını önleye bilirsiniz.

 

– Uzman danışımı

 

Saç probleminizi mutlaka kuaförünüzle paylaşın. Saçlarınızı ve sizi en iyi tanıyan olarak en doğru ve en profesyonel yardımı size kuaförünüz sunacaktır….

 

Gülgün Biçerel Uysal

Önerilenler

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz