fbpx

Cilt Savaşçıları: Retinol Kremler ve Glikolik Asit

Konu cilt bakımı ve özellikle yaşlanma sürecini yavaşlatmak olduğunda, birçok kural vardır. Her şeyden önce, güneşe karşı bir SPF krem kullanmanız şart. C vitamini cildin yaşlanmasına karşı savaşta destekleyici bir rol oynar. Hyaluronik asit, cildinizi nemli ve dolgun tutmak için mükemmeldir. Ancak, pul pul dökülen ve cilt hücrelerinin yenilenmesine neden olan aktif bileşenlerin kullanılması söz konusu olduğunda, işler biraz daha kafa karıştırıcı olabilir. Retinol ve retinoid kremler cildinize faydalı mı yoksa zararlı mıdır?

Glikolik asit için en uygun cilt tipi hangisidir?

Akne eğilimli, yağlı cilt, cilt hücreleri arasındaki bağları kırdığı için glikolik asit bakımına iyi yanıt veri. Bu, pul pul dökülmeyi artırır ve cildi daha pürüzsüz ve eşit hale getirir. Akne için diğer aktif bileşenlerin çoğundan daha nemlendiricidir, bu nedenle kuruluk ve tahrişi azaltır.

Glikolik asit ayrıca olgun ciltlerde de iyi çalışır, kolajen üretimini arttırır ve cildi kalınlaştırır.

retinol

Retinol ve retinoiidler nasıl çalışır ve ne için kullanılır?

Retinol ve retinoidler, A vitamini türevleridir ve cilt bakımında en çok işe yarayan bileşenler arasındadır. Faydaları sayısız ve benzersizdir. Güneşten korunmanın dışında genel cilt sağlığı ve yaşlanmayı geciktirmek için atabileceğiniz tartışmasız en önemli adımdır. Retinoller hücre döngüsünü düzenlemeye, ölü deriden kurtulmayı teşvik etmeye; akneyi, hatta renk bozulmasını önlemeye, yağı kontrol etmeye, ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmaya, gözenekleri açmaya yardımcı olur.

Koruyucu bir cilt bakımı için retinol mü glikolik asitler mi daha iyidir? Farkları nedir?

İkisi farklı işlevlere sahiptir. Glikolik ciltteki kalıntıları etkili bir şekilde uzaklaştırırken, retinol hücre yenilenmesini ve ayrıca kırışıklıkların görünümünü azaltan kolajen ve elastin üretimini uyarır.

Dermatologlar kırışıklığı önlemek için genel olarak herhangi bir asit kullanmayı önermiyor. Ancak genel olarak, düzensiz dokuyu, yağlılığı ve tıkanmış gözenekleri iyileştirmek istiyorsanız, glikolik aside başvurabilirsiniz. İnce çizgileri, kırışıklıkları, güneş hasarını önlemek ve gidermek istiyorsanız, retinol en iyi seçenektir.

Retinol ve glikolik asidi aynı anda kullanabilir misiniz?

Evet ve hayır. Cildiniz tolere edebiliyorsa, bunları aynı gün içinde farklı zamanlarda kullanabilirsiniz, ancak genel olarak konuşursak, hassasiyeti önlemek için günleri değiştirmek en iyisidir.

cilt

Genç bir görünümü desteklemek için uzun vadede nasıl kullanılabilirler?

Uygun şekilde kullanıldığında, glikolik asit ölü derinin dış tabakasını soyar veya pul pul döker. Periyodik olarak retinol ile birlikte (günün farklı saatlerinde veya ayrı günlerde) kullanılan glikolik asit, retinolün cildin daha derin katmanlarına nüfuz etmesine yardımcı olur. Sonuç, daha pürüzsüz ve parlak bir cilttir.

Yıl boyunca ne sıklıkla retinol kullanabilirsiniz? Ve hangi yaşta başlamalısınız?

İdeal olarak,günde bir kez kullanılmalıdır, ancak tahriş meydana gelirse, cildinize yavaş yavaş uygulamanız gerekebilir. Haftada 1-2 kez kullanmaya başlayıp bir süre sonra gecelik rutine geçebilirsiniz.

Dermatologlar, gençken sivilceniz yoksa, 20’li yaşların ortalarında başlamanızı öneririyor. Bu, cildimizin kolajen üretiminin doğal olarak yavaşladığı zamandır. Ve retinoller zaman içinde daha iyi çalışır.

retinol

Hangi yaşta glikolik asit kullanmaya başlamalı?

Tipik olarak, rutininize bir glikolik asit eklemeyi düşünmek için 30’larınızın başında olmalısınız.

Akne izleri için hangisi daha iyidir?

Akne izleri için retinollere başvurmalısınız. Retinoller, cildin yüzeyini pürüzsüzleştirmek, dokusunu ve tonunu iyileştirmek, kolajen ve elastin üretimini uyarmak için glikolik asitten daha derinlemesine bir nüfuz sağlar.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz