Renklerin Dili

Renklerin Dili

Aslında renkler bizlerle sürekli olarak bir iletişim halindedirler. İçerisinde bulunduğumuz ortamdan giydiğimiz kıyafete, izlediğimiz reklam filmlerinden kullandığımız arabaya; kısacası akla gelebilecek her alanda renklerin etkisi altındayız. Renklerin tüketici alışkanlıklarına etkisi bile bu noktada büyük önem taşıyor.

Örneğin, insanlar ferah ve rahat hissettiği bir ortamda daha fazla vakit geçirmek istiyorlar. Kuaför salonlarındaki dekorasyonun renk seçimi, kadınların salon ziyaretlerinin süresini arttırabiliyor. Renklerin algıda yarattığı etkilerle ilgili olarak yaptığımız çalışmada ufak tüyoları sizlerle paylaşıyoruz:

Beyaz: İyilik, saflık ve temizlik… İnsana güven duygusu aşılayan bir renktir. Saflık ve temizliği temsil eden gelinlikler gibi özel kıyafetlerde tercih edilmesinin yanı sıra hastane ve doktor üniformalarında da güven uyandırması açısından tercih edilir. Beyaz bir ortamda çok fazla kullanıldığında boğucu olabilirken, kullanımına bağlı olarak ferahlık ve rahatlık hissi de uyandırabilir.

Siyah: En gizemli renktir. Hatta o kadar gizemli bir renktir ki kendi içerisinde bile zıtlıklar barındırır. Bir yandan ölümü, kötülüğü temsil ederken diğer yandan gücü, zarafeti ve şıklığı temsil eder ve derinlik hissi uyandırır.

Kırmızı: Aşkı, tutkuyu ve duyguları temsil eder. Kırmızı enerjiktir ve renkler içerisinde algıda seçiciliği tetikleyen en çarpıcı renklerden biridir. Fakat bulunduğunuz ortamda çok yoğun kullanırsanız sinirli bir yapıya bürünmenize neden olabilir. Bu tip çok canlı renkler az ve öz olmalı, detaylarda kullanılmalıdır.

Sarı: Bu renk, tonlamaları ile ilgili olarak çok farklı anlamlar üstlenebilir: Koyu sarı; hastalığı, çürümeyi, kıskançlığı çağrıştırırken açık sarı; zekayı, tazeliği ve sevinci çağrıştırır. Özellikle indirim veya kampanyaların açık sarı ile yazılması insanlarda ucuz ve kaliteli algısı yaratır.

Yeşil: Doğanın sembolüdür. Huzurdur, barıştır, ferahlıktır. Ayrıca güvende hissetme duygusu ile açıkça bir bağı vardır. İnsanlar yeşil içerisinde mutlu, huzurlu ve güvende hisseder. Koyu yeşiller ise finansal öğeler ile insanın bağlantı kurmasını neden olur. Örneğin para, banka ve benzeri.

Mavi: Rengin ilk çağrıştırdığı doğal olarak deniz ve gökyüzüdür. Genellikle bu renk insanlarda; sağlık, huzur, dürüstlük gibi hisler uyandırır ve güven veren bir derinliğe sahiptir. Dingin insanların rengi genel olarak mavidir.

Mor: Mavinin dinginliği ve kırmızının enerjisi birleşimi gibidir. Gücü, asaleti, hırsı temsil eder. Açık mor; romantik ve nostaljik duyguları çağrıştırırken, koyu mor; daha kasvetli duygulara seslenir. Morun boğucu ve yorucu etkisinde kalmamak için yine ufak tefek ayrıntılarda mor kullanmak doğru tercih olacaktır.

Turuncu: Sarı ve kırmızının birleşimlerinden oluşan bu renk; enerjiyi, mutluluğu, yaratıcılığı temsil eder. Turuncu çarpıcı bir renk olmasının yanı sıra insanlara her zaman olumlu mesajlar verir ve mutluluk yayar.

Sizin renginiz hangisi?

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975