fbpx

Pivot Point eğitmeni Sinan Ergün ile saç kesim teknikleri

Kategori

Pivot Point eğitmeni Sinan Ergün ile saç kesim teknikleri hakkında konuştuk.

2017 saç kesim trendleri nelerdir?

Katlı kesimler biraz daha ön planda olacak. Hem uyumlu hem uyumsuz katlar olacak. 80’ler etkisi bitmiş değil. Cesur saçları taşıyan kadınlar iddialı modelleri doğallıkla birleştirecek. Tabii ki kâküller moda etkisini hala kaybetmiş değil.

 

Renklendirmede geçen sene başlayan bir trend var pixel . Aykırı renklendirmelerde pixeli daha çok göreceğimizi düşünüyorum. Geçen sene koleksiyonlar ve moda haftalarında çok fazla karşımıza çıkan bu renklendirme teknikleri artık sokaklara taşıyacak ve daha fazla karşımıza çıkacak. Soft renklerin zamanı geldi, tek renkleri daha az görmeye başlayacağız her saçta irili ufaklı farklı renklerle çeşitlendirilmiş bölümler görmemiz mümkün. 

 

Saç inceltme teknikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Saç inceltme daha çok yoğun saçlarda kullandığımız, keskin hatları yumuşatmak ya da modeli daha çok kişinin özelliklerine göre ( yüz hatları, tarzı, kafa yapısı vb.)  uyarlamak için kullandığımız kişiselleştirme tekniklerinden biridir.

Düz makasla, efile makasıyla veya saç usturası kullanarak yapabileceğimiz inceltme teknikleri var.

Efile makası kullanım alanları nelerdir?

Efile makası saç inceltme tekniklerinde kullandığımız makas çeşitlerinden biri ; uzun saçlarda saç uçlarına kullanarak keskinliği yumuşatmak ve saç ortalarına kullanarak saçın yoğunluğunuzu azaltmak için kullanılır. Saç diplerine kullanılmasını önermiyorum çünkü saçtaki hacmi azaltmak için kullandığımız efile makasını diplere kullanarak saçın uzama evresinde kısa saçın uzun saçı itmesiyle ekstra bir kabarıklık ortaya çıkmasına sebep olur buda özellikle kalın telli saçlarda fazlasıyla kullanıcıya problem çıkarır. Efile makasını düzensiz kullanımı saç modeline ciddi zarar verir. Efile makası sadece kişiselleştirme için kullanılmalıdır.

Kısa saç kesiminde nelere dikkat etmek gerek?

Her model herkese uyacak diye bir kural yok. Modeller uyarlanabilir ama birebir uygulanamaz. Öncelikle kafa yapısına uygun bir şekilde saçı kısaltmak gerekiyor. Özellikle saç çıkışlarına dikkat ederek model tasarlanmalı. Ön bölgelerdeki ters çıkışlar, tepe noktasındaki dönerler ve ense bölgesinde ters çıkışlar model tasarımında dikkat edilmediği halde kullanıcıya sıkıntı çıkartabilir. Kısa saç yapılacak olan modelin özellikle yüzü çok fazla ön plana çıkardığı için yüz analizine dikkat ederek doğu konsültasyonla doğru modeli tercih etmemiz gerekiyor.  

Saç kesiminde dereceler, açılar neden önemlidir?

Saç kesimi bilimsel bir temele dayanmalıdır. Şöyle düşünelim koltukta 30 – 45 dk aralığında sizin tasarımınıza bırakılan saç insan imajının yüzde 70’ini oluşturuyor. İnsan güne ilk aynadaki kendiyle başlar yani hem imajına hem de psikolojisine büyük etki ettiğimizi bilmeli ve bu sorumlulukla hareket etmeliyiz.

Dünyada aynı lisanı bilmeden anlaşabileceğiniz yegane sanat dallarındandır kuaförlük ve kuaförlüğünde ortak bir dili var  Pivot Point olarak biz bu ortak dile 7 adım adını verdik. Nasıl bir modacının eskizleri, bir müzisyenin notaları, ressamın çizgileri varsa bizim de buna bağlı olarak bazı adımlarımız var. Bizden eğitim alan her kuaför dünyanın neresinde olursa olsun bu ortak dili kullanarak aynı kalitede saç modelini aynı şekilde çıkarabilir. Saç keserken kullandığımız açılar ve derecelerde bunların içerisinde. Keseceğimiz saç modelini tasarladıktan sonra o bölgede hangi açıyı kullanacağımızı hangi derecenin nasıl reaksiyon vereceğini bilmeliyiz. Kalite sürekliliği açısından bilinçli teknik çalışmak önemli bir husus. Örneğin 0 derece ile doğal tarama açısı kullanarak kestiğimiz bir saçtan katlı bir saç modeli sonucu beklemek mümkün değil. 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz