fbpx

Erkek saç kesiminde dikkat edilmesi gerekenler

Kategori

Erkek saç kesiminde dikkat edilmesi gerekenler 

Kısa erkek saç kesimine enseden başlanmalıdır. Önce ense kısmı ortaya çıkarılmalıdır. Daha sonra yanlar ve en son üst kısımlar kesilmelidir. Ancak müşterinin saçın uzunluğunu görmesi ve kararı ona bırakmak durumu söz konusu olduğunda kesime yandan başlanabilir. Saç boyu belirlendikten sonra kesime enseden devam edilmelidir.

Kulak ucu dışarı doğru çıkık olan müşterilerinize saç kesimi yapılırken kulak üstü oyulmamalı, buradaki saçlar biraz uzun bırakılarak kulak ucu kapatılıp, yüze ve kişiye estetik bir görünüm verilmelidir.

Bazı müşterilerinizin alın, tepe ve ense kısımlarında saçların doğal çıkış yönlerinin aksine ters ve dönüşlü çıkışlar olduğunda bu saçlarında kendi çıkış yönlerine göre taranıp kesilmesi uygundur.

Favori ve saç boylarının eşit ve modele uygun şekilde kesilmesinde doğru ölçüm için tarakla ya da saçlar parmak arasına alınarak, saç parmak ucu ile tutulup eşleştirilerek ve aynadan bakarak göz kararı ile yapılmalıdır.

Bir saç modelinin herkese yakışmayacağı düşünülerek model seçiminde müşterinin baş ölçüsü, yüz hatları, saçın ince veya kalın, uzun, kısa ya da düz, kıvırcık olması ile doğal çıkış yönlerine dikkat edilmelidir.

Saçların ince, kalın, düz ya da dalgalı, kıvırcık gibi doğal yapıları ile kesilmesi düşünülen modele göre kullanılacak makine, düz makas, efile makası ve tarak gibi araç gereçlerin nerede ve nasıl kullanılacağı düşünülerek hareket edilmelidir.

Müşteriniz gergin yüz hatlarına sahip ise ense kısmı kısa ve kulakları açıkta bırakan bir kesim, yüz ifadesini yumuşatmaz ve hataları kapatmaz. Onun yerine arka kısımların yer yer uzun bırakıldığı, dağınık görünümlü ve yumuşak geçişli kesimler yüze modern bir hava kazandırır.

Bir berberin, kafa yapısını el ve parmak dokunuşları ile tespit etmesi kesimin

başarılı olması için bir ön hazırlıktır. Hem kafa yapısının kusurları uygun bir kesimle kapatılır hem de saçlı deride ben ya da yağ bezleri gibi oluşumlar önceden fark edilerek önlem alınmış olur. Bunun yanı sıra saçların iyice ıslatılıp saç derisine yapışık taranması da baş şeklini ortaya çıkaran bir yöntemdir.

Başın arka kısmı yuvarlak değil yassı bir görünüme sahip ise çok kısa kesimlerden kaçınılmalı ve başın arka kısmına yuvarlak bir görünüm kazandırmak için bu kısımda saçlar uzun bırakılarak bombeli kesim yapılmalıdır.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz