Pigmentasyon

Kategori

Ön renklendirme, yeterli miktarda doğal ve yapay renk vericiler bulunmayan saçlara esas boyama yapılmadan önce yapay renk vericilerin saça yüklenmesidir.

Pigmentasyon

Beyazlaşmış veya çok fazla kimyasal işlem görmüş saçlarda, doğal renk vericilerin tamamen yok olmasından dolayı esas boyamayla saçta istenilen renk tam oluşmaz. Tutmuş gibi görünse bile birkaç yıkamayla saçtan kolaylıkla akar. Böyle saçlarda ön renklendirme yapılmalıdır ki esas boyama ile verilen yapay renk pigmentlerini saç kolaylıkla kabul etsin. Ön renklendirme için hazırlanan boyanın içine H2O2 katılmaz veya % 2’lik gibi çok düşük yoğunlukta katılır. Genellikle su ile hazırlanır. Su ile karıştırılarak bulamaç hâlinde hazırlanmış boya karışımı, ihtiyacı olan kısımlara sürülür. H2O2’siz boyanın yapay renk verici tanecikleri hâlen küçüktür ve saçın kütikül pulcuklarından kolaylıkla geçerek korteks liflerine yerleşir. Daha sonra yapılan esas boyama ile kütikül pulcuklarından geçen yapay renk verici tanecikler, ön renklendirme ile daha önce geçen renk tanecikleriyle birleşir. Bunlar korteks liflerinde büyük tanecikler hâline gelir ve orada hapsolduklarından yıkamayla kolaylıkla saçtan akmaz. Zor boyanan saçlar hakkında markaların tavsiyelerine uymakta yarar vardır.

Ön renklendirme aşağıdaki hâllerde saça uygulanmalıdır:

Toz açıcı ile rengi sarartılmış saçlarda,

Tamamen beyazlaşmış saçlarda,

Beyazı belirli bölgede toplanmış saçlarda,

Renk farklılığı bulunan dengesiz boyanmış saçlarda,

Daha önceden boyanmış saçların uç kısımlarında,

Fiziksel hasar sonucu uç kısımları gözenekli hâle gelmiş saçlarda yapılmak istenen rengin 1 ton koyusu ile ön renklendirme yapılır. Kızıl renkler 1 ölçü boya miktarına 1 ölçü su (1/1) karıştırılarak hazırlanır. Koyu kumral, kestane, küllü renkler 1 ölçü boya miktarına 3 ölçü su (3/1) konularak hazırlanır ve sürülür. 15 dakika beklendikten sonra esas boyamaya geçilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler