Özgün bir marka: Zeynep Tosun

Kimliğini tasarımlarına yansıtırken kendi çizgisini yaratan, Lady Gaga gibi isimlerin tercih ettiği özel bir tasarımcı: Zeynep Tosun ile beraberiz.

Özgün bir marka: Zeynep Tosun

Estetica: Profesyonel özgeçmişiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Zeynep Tosun: Üniversitede işletme eğitimi aldıktan sonra Milano’da Istituto Marangoni’de “Moda Tasarımı” okudum. Mezuniyet defilemin ardından Alberta Ferreti’nin tasarım ekibine dahil oldum. 2007 yılında Türkiye’ye döndüğümde İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasına katıldım ve üçüncü oldum. 2010 yılında ilk defilemi İstanbul Moda Haftası kapsamında gerçekleştirdim, aynı sene Londra Moda Haftası’nda da defile yaptım. 2008 yılında Zeynep Tosun markasını kurdum ve 10 yıldır devam ediyorum.

Estetica: Koleksiyonlarınızı hazırlarken en çok nelerden etkileniyorsunuz, ürün hazırlamak sizde nasıl bir süreci getiriyor?

Zeynep Tosun: Benim en büyük ilham kaynağım insanlar. Etrafımdaki insanlar, gördüklerim, bu ülkede yaşadıklarım, yeni gördüğüm keşfettiğim şehirler, bir sergide gördüğüm sanat eseri… Bazen izlediğim bir belgeselden, bazen gittiğim bir konserden çok etkilenebiliyorum. Hayatta yaşadığım her anın tadını çıkarmayı seviyorum. Zamanımı efektif kullanıp gerçekten yaratıcı olabileceğim anlar yaratmayı hedefliyorum ve bunun için çalışıyorum.

Özgün bir marka: Zeynep Tosun

Estetica: ZeynepTosun’un tasarım felsefesi nedir?

Zeynep Tosun: Etnik, Zeynep Tosun markasının yapı taşı diyebilirim. El işçiliğine önem verdiğim için tel kırmaları modern bir şekilde yorumluyorum ve 4-5 sezondur her tasarımımda yer veriyorum. Açık omuzlar, deri dekolteler, fırfırlı kollar, uçuşan elbiseler ve elbette olmazsa olmaz tel kırmalar… Bunlar aslında markanın anahtar kelimeleri… Tel kırmaları deri üzerine de, elbiseye de, bir cool sweat-shirt üzerine de uyguladığım farklı farklı koleksiyonlarım var.

Özgün bir marka: Zeynep Tosun

Estetica: Bir modacı olarak Zeynep Tosun farkı nedir?

Zeynep Tosun: Zeynep Tosun markasının stilinin çok net ve belirgin olduğunu düşünüyorum. Benim tasarımlarımda çok fazla minimal çizgiler yer almıyor. Sokakta bir kadın gördünüz, üzerindeki elbisenin Zeynep Tosun markasına ait olduğunun artık çok net anlaşıldığını düşünüyorum.

Estetica: Lady Gaga tasarımlarınızı giydi. Tasarımlarınızı özellikle giymesini istediğiniz isimler var mı?

Zeynep Tosun: Evet, Carine Roitfeld ve Chloe Sevigny var.

 

Estetica: Defilelerde saç artistleri ile çalışırken süreci anlatabilir misiniz?

Zeynep Tosun: Showroom’da bir model üzerinde fitting ve prova dediğimiz defileden 1 ay kadar evvel saç artisti ile model üzerinde saç denemeleri yapıyoruz. Bazen saç provasını bir kaç defa yapmak gerekebiliyor. Son karar verdiğimiz saçı saç artistin ekibi defile günü tüm modellere aynı şekilde uyguluyor.

Özgün bir marka: Zeynep Tosun

Estetica: Gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

Zeynep Tosun: Koton ve benzeri markalar ile iş birliklerim 2019 yılında da devam edecek. Hem danışmanlık yapacağım hem de kendi koleksiyonumu hazırlamaya devam edeceğim.

Röportajın tamamını Estetica Dergisi Kış Sayısında bulabilirsiniz.


Abone olmak için hemen formu doldurun, arayalım…