fbpx

Saç dökülmesine karşı koruyucu önlemler

Kategori

Saç dökülmesi hormonlar, genetik, yaşlanma ve stres gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir, Pandemi sürecinde Covid-19 virüsünden korunma çabaları ve ekonomik durgunluğun yarattığı stres hormonal dengeyi bozduğu için saç dökülmesine katkıda bulunabilecek faktörler arasında öne çıkıyor.

Önemli olan müdahale edilmesi gereken noktaya gelmeden saçı dökülmeye karşı korumaktır. Saç dökülmesine karşı baştan önlem almak için şu önerilere dikkat edin:

Saçınızı düzenli olarak fırçalayın. Bu,saç derisine masaj yaparak kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Saçınız ne çok yağlı ne de çok kuru olmalı. Uzun saça sahip olanların saçlarını yıkadıktan sonra boynun arkasına doğru taramak yerine yüze doğru taramaları, foliküller üzerinde daha az stres yaratır

Kurutma makinesini aşırı kullanmaktan kaçının. Bu, saçları güçsüzleştirip daha kırılgan hale getirerek dökülmeyi arttırır.

Hormonal dengesizlikler, düşük tiroid, demir veya iyot eksikliği gibi diğer tıbbi durumlar saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini unutmayın. Gerekli tıbbi testleri yaptırdığınızdan emin olun.

Peynir altı suyu, protein tozu ve benzeri takviyeler incelmeye ve saç dökülmesine neden olabileceğinden, aşırı kullanımından kaçının.


Beslenme ihtiyaçlarınızın farkında olun. Bazı diyetlerin saç dökülmesi üzerinde destekleyici bir etkisi olabilir. Ayrıca, saç sağlığına yardımcı olan çinko, iyot ve demir minerallerinin yanı sıra A, B kompleksi, C, D ve E vitaminlerini içeren bir multivitamin saçı sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar.


Sigara içmenin kalp, damar ve akciğer sağlığına olumsuz etkileri tartışılmaz, fakat saç dökülmesine de katkıda bulunabildiği pek bilinmiyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz