Ünlü Aktris Saç Dökülmesi ve Covid-19 İlişkisine Dikkat Çekti!

Aktris Alyssa Milano’nun, Twitter’da fırçayla tarayarak COVID-19 sonucunda dökülen saçlarını gösterdiği video (bkz: aşağıda), izleyen 3 milyona yakın izleyiciyi şok etti. Dökülen saç teli yığınlarını kameraya tutan Milano; “Bu, COVID-19’dan dolayı yaşadığım saç dökülmesi. Maske takın! ” diyerek izleyenleri uyardı. 

Milano, COVID-19’dan kurtulup virüsün uzun sureli sonuçlarından biri olan saç dökülmesi sorununu yaşayan pek çok kişiden biri. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi aracılığıyla yapılan yakın tarihli bir anket, virüsten kurtulan 1500 kişiden 400’ünün saç dökülmesi yaşadığı sonucuna vardı.

COVID-19 Saç Dökülmesine Neden Oluyor Mu? 

Genel olarak COVID-19 hakkında çok az şey anlaşıldığı için doğrudan saç dökülmesine neden olup olmadığını söylemek zor. Saç seyrelmesi konusunda uzman olan Dr. Michael Wolfeld, “Muhtemelen saç dökülmesi Koronavirüs’ün direkt bir sonucu olarak değil, hastalığın vücutta yarattığı strese bağlı olarak ortaya çıkıyor. Normal bir saç döngüsünde saçınız üç aşamadan geçer: uzama, dinlenme ve dökülme. Normalde, saçların yaklaşık % 5-10’u dökülme aşamasındadır (günde ortalama 80-100 saç telini kaybetme durumu buradan gelir). Ancak aşırı stres yaşadığınızda, ‘telogen effluvium’ adı verilen saç dökülme yüzdesi büyüyebilir. Stres ile saç dökülmesi arasındaki ilişki biliniyor” dedi. Dr. Wolfeld’e göre, saç dökülmesi genellikle stres etkeni insanların hayatlarına girdikten 3 ila 4 ay sonra dökülüyor ve bu süreç yaklaşık 6 ay sürebiliyor. Çoğu vaka kendiliğinden düzelse de, saçın tamamen yeniden çıkması 1 ila 2 yıl sürebiliyor.

Peki saçınızın sağlıklı ve dolgun bir şekilde uzamasını nasıl sağlayabilirsiniz? 

covid-19 saç dökülmesi

• En önemlisi, stresi yaşamınızdan uzaklaştırın. Bunu söylemek bazen yapmaktan daha kolaydır, ancak sürekli stres altındaysanız saçlarınız düzgün bir şekilde uzayamaz. 

• Yeterli protein aldığınızdan emin olarak sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın. Çok az protein, saçların uzama yeteneğini kaybetmesine yol açabilir. 

• Saçlarınıza gerilim uygulamaktan kaçının. At kuyruğu ve topuz gibi sıkı saç stillerinden kaçınmanız ve saçlarınızı çekmeden dikkatlice taramanız gerektiği anlamına geliyor. 

• Multivitaminler ve demir takviyeleri alın, böylece saç telleriniz saç büyümesini destekleyen sağlıklı besinler ile dolsun. 

• Yumuşak, kalıntı bırakmayan bir şampuan kullanın.

Önerilenler

Benzer İçerikler