Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Detayları

Kategori

Burnunun görüntüsünden hoşnut olmayanların veya yapısal olarak rahatsızlık oluşturan bir buruna sahip olan kişilerin başvurduğu estetik işlemi burun estetiği yani rinoplastidir. Detaylarını ve nasıl bir ameliyat olduğunu burun estetiği yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise burun estetiği sonrası iyileşme süreci hakkında gerekli bilgileri paylaşacağız. Bu süreç nasıl ilerliyor ve nelere dikkat edilmeli, hepsinin cevabı yazımızda.

burun estetiği sonrası iyileşme

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Adımları

  • Burun estetiği yapıldıktan sonra kişinin normal hayatına dönmesi genellikle bir haftayı alıyor. Kişiden kişiye bu süreç değişse de, estetik cerrahının önerdiği ilaçlar ve uygulamalar yapıldığında toparlanma aşaması 6-7 gün arasında değişiyor.
  • Ameliyat sonrası hissedilen ağrı ve sızı 2-3 gün içerisinde, oluşabilecek olan morarma ve şişlikler ise 10 gün ile üç hafta içerisinde ortadan kayboluyor. Tabi bunun için ağır hareket etmemeli, eğilmemeli, buz tampon uygulamalı ve dinlenmelisiniz.
  • Eğer burnunuzda tampon var ise bu 2. gün doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. İşte bu süreçten sonrası sizin için daha az yorucu ve daha canlı geçecektir. Ateliniz ise genellikle geçirdiğiniz ilk haftanın sonucunda alınıyor. Bu süre değişkenlik de gösterebilir.
  • Hayatınızın büyük bir bölümünü spor kaplıyor ise, spora dönme zamanınız 3 hafta ile bir ay arasında değişecektir. Hekimler 3. Haftadan sonra hareketli yaşamınıza izin verse de sağlığınız için bir süre daha beklemelisiniz.
  • Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinin sonlarına doğru burnunuzun kemerinde ve ucunda var olan şişlikleriniz de 2-3 ay sonra yavaşça yok olmaya başlamakla birlikte tümden silinmesi yaklaşık 1 seneyi bulacaktır. Bu bir senenin sonunda burnunuzun yeni hali belirginleşecek ve istediğiniz sonucu elde etmiş olacaksınız.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası iyileşme adımlarınızda öncelikle ameliyat sonrası dinlenmenize ve burnunuza buz uygulamanıza dikkat etmelisiniz. Şişliklerinizin oluşmaması adına bu iki uygulama oldukça önemlidir. Aynı zamanda ilk yiyip içme aktivitelerinizi de minimum 6-8 saat geçtikten sonra yapmalısınız.

Taburcu olduktan sonra evinizde duşunuzu alabilirsiniz fakat yüzünüze su temas etmemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Bu süreçte hekiminizin verdiği ilaçları da düzenli kullanmalı ve aksatmamalısınız. Atel alındıktan sonra ise burnunuza yavaş hareketlerle masaj yapabilir ve temizleyebilirsiniz. Ancak uzun bir süre gözlük kullanmamalısınız. Gözlüğün vereceği darbe burnunuz için zararlı olacaktır. bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece ve burnunuzu koruduğunuz sürece iyi bir burun estetiği sonrası iyileşme süreci geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler