Okulları tanıyalım – 7

Okulları tanıyalım – 7

ANKARA / Mamak – Cebeci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okul 1959 -1960 Eğitim Öğretim Yılı’nda Cebeci Kız Enstitüsü adıyla eğitime başlamıştır. Aynı yıl, Akşam Kız Sanat Okulu da faaliyete geçmiştir. Okulun adı 1967 -1968 Eğitim Öğretim Yılı’nda Pratik Kız Sanat Okulu olarak değiştirilmiştir. 1971 yılında Uygulama Sınıfı açılmıştır. 1974 yılında Kız Enstitülerinin adları ve statüleri değiştirilerek kız meslek liselerine dönüştürülmüş, Okulun adı Cebeci Kız Meslek Lisesi olmuştur. 1974 yılında Okul bünyesinden kaldırılan Kız Sanat Ortaokulu 02.09.1986 tarihli ve 5711 sayılı Bakanlık onayı ile tekrar okul bünyesinde açılmıştır. Cebeci Kız Meslek Lisesi, Aralık 1977 tarihinde, halen eğitim öğretim yapılan yeni binasına taşınmıştır.

saç, tasarım, moda, okul

Okul, 1992 yılında Giyim, Çocuk Gelişimi, El Sanatları, Nakış, Beslenme, Ev Yönetimi ve Hazır Giyim alanlarında eğitim vermiştir.1992–1993 Eğitim Öğretim Yılı’nda İç Mimarî, Konservasyon ve Restorasyon bölümleri eklenerek okulun adı Cebeci Kız Meslek ve Anadolu Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. 1993 yılında Anadolu Meslek Lisesi bölümlerine erkek öğrenci alınmaya başlanmıştır. 2002–2003 Eğitim Öğretim Yılı’ndan beri Açık Liseye bağlı olarak Çocuk Gelişimi alanında yüz yüze eğitim sürdürülmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 03.08.2007 tarih ve 480/2813 sayılı yazısı ve Bakanlık nayı ile okul bünyesinde Kız Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı açılmıştır. Okulumuzun adı Cebeci Kız Teknik ve Meslek Lisesi olmuştur. 2014 – 2015 eğitim öğretim yılından itibaren ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim kurumlarını yeniden yapılandırması ile Cebeci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adını almıştır. Okul bu tarihten itibaren kademeli olarak Anadolu Meslek Programı ile Anadolu Teknik Programı olmak üzere iki program türünde eğitim vermeye başlamıştır.

Okul Anadolu Meslek Lisesi Program türünde; Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Giyim Üretim Teknolojisi, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri alanları olmak üzere altı alanda; Kız Meslek Lisesi program türünde; El Sanatları Teknolojisi, Grafik ve Fotoğraf, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Aile ve Tüketici Hizmetleri ve Giyim Üretim Teknolojisi olmak üzere 5 alanda ve Kız Teknik Lisesi program türünde ise Bilişim Teknolojileri alanında eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Ayrıca Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kız meslek lisesi program türünde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında eğitim vermektedir.

Güzellik ve Saç Hizmetleri alanının amacı sektörün ihtiyacı olan nitelikli ara elemanları yetiştirmek ve üniversitelerde alanla ilgili bölümlere alt yapı hazırlamaktır. Güzellik ve Saç Hizmetleri bölümü mezunu öğrenciler, kadın ve erkek kuaför salonlarında, güzellik merkezlerinde, televizyon ve sinema stüdyolarında, tiyatro salonlarında çalışabilecek yetkinliği kazanıyorlar.

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975