fbpx

Hairist, Yılın Influencer Kuaförü Mustafa Avcı ile Söyleşti

New York’ta yaşayan Türk kuaför Mustafa Avcı, IHA (Uluslararası Kuaförlük Ödülleri) 2022 “Yılın Uluslararası Influencer Kuaförü” ödülünün sahibi oldu. Eğitim videoları ve kendisini üne kavuşturan özel dalgaları ile dünyada pek çok insana ilham veren Avcı ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Hairist: Yıllar önce Türkiye’den New York’a yerleştiniz. O süreci biraz anlatır mısınız? Neler yaşadınız, sektörde kabul edilene kadar güçlüklerle karşılaştınız mı?

Mustafa Avcı: 27 sene önce Amerika’ya ailemle beraber yerleştik. 12 yaşındaydım. Hem okula gidiyordum hem de kuaför salonunda çırak olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 12 sene Brooklyn’de bir salonda çalıştıktan sonra kendi salonumu açtım. Tabii ki her insan gibi ben de çok zorluklar yaşadım. 

“Teknik iyi ama aynı şeyi yaratıcılık için söyleyemeyeceğim”

Hairist: Türkiye ve New York’u karşılaştırdığınızda kuaförlük ve kreatif fırsatlar açısından ne gibi farklar görüyorsunuz?

Mustafa Avcı: Kuaförlük Türkiye’de bambaşka yerlerde çok da iyiye gidiyor ama ne yazık  ki aynı şeyi kreatif fırsatlar açısından söyleyemeyeceğim. New York’ta ise idol olarak gördüğünüz ya da size ilham veren kuaförlerden kolayca eğitim alabiliyorsunuz, onlarla vakit geçirebiliyor, hatta beraber güzel işler yapabiliyorsunuz. Örneğini defalarca gördüm. 

Mustafa Avcı - IHA 2022 International Hair Influencer of the Year

“Beni farklı kılan şey eğitim”

Hairist: Sizce sizi diğerlerinden ayıran ve bugün size bu ödülü getiren fark nedir?

Mustafa Avcı: Beni diğerlerinden ayıran şeyin eğitim olduğunu düşünüyorum. Daima bilgi paylaşmaktan yana bir yapım var ve eğitime çok önem veriyorum.

Hairist: Sosyal medyada 500 bini aşkın takipçiye sahipsiniz. Sosyal medya kitlesini büyütmek isteyen kuaförlere neler önerirsiniz?

Mustafa Avcı: Sosyal medya kitlenizi büyütmek için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Zor olan yaptığınız içeriklerin devamlılığını sağlamak; sürekli eğitim videoları çekmek genellikle Instagram reels üzerinden büyümenizi kolaylaştırıyor. Ne yazık ki fotoğraf ya da basit video paylaşımları büyümenizi yavaşlatıyor.

Hairist: Genç Türk kuaförlere tavsiyeleriniz ne olurdu?

Mustafa Avcı: Mesleğinizi severek yapın, ne tür olumsuzluklarla karşılaşırsanız karşılaşın, sizi motive edecek kişileri örnek alın. Eğer imkanınız varsa o kişilerden eğitim alın ve gelişmeye daima açık olun.  Sosyal medya üzerinden kuracağınız bağı insanlarla uzun vadeli düşünün ve örnek aldığınız kişilere ona göre bir yaklaşım benimseyin.

Hairist: Kavrama tam anlamıyla hakim olmayanlar için kısaca açıklayabilir misiniz? Saç sektöründe dünya çapında bir Influencer olmak ne anlama geliyor?  

Mustafa Avcı: Profesyonel kuaförlük bilgilerini & tecrübelerini internet / sosyal medya üzerinden profesyonelce aktaran ve tanıtan kişi.

Hairist: Sizi en çok saç dalgalarında gösterdiğiniz becerilerinizden tanıyoruz. Sizin imzanız olan dalgalardan biraz söz edebilir miyiz?

“Amaç, diğer salonlarda olmayan bir servis yaratmaktı.”

Mustafa Avcı: Yaklaşık 8 sene önce üzerinde durduğum, ısrarla nasıl farklı ve daha basit yapabilirim diye düşündüğüm bir alandı dalgalar. Daha sonra, salonumda bigudi yerine maşayla icat ettiğimiz bir tekniği krepeli bir şekilde tertemiz sunmaya başladık. Amaç diğer salonlarda olmayan bir servis yaratmaktı. 

Dalgalar - M. A

Hairist: Sektörde tanınan ve örnek alınan bir isim olmadan önce kendinize örnek aldığınız kuaförler var mıydı? Ustalarınız kimlerdi?

Mustafa Avcı: Kişinin ustasının kim olduğu tabii ki önemli ama insana ilham veren kişilerin daha da önemli olduğunu düşünüyorum. Daima kendime örnek aldığım insanlar olmuştur ama dediğim gibi daha çok onların sanata olan aşkından ilham almışımdır. Traci Sak gibi… Nick Berardi gibi… Kesim dalında üstün kabiliyetleri olan insanlar daima mesleğime karşı bakış açımı değiştirmiştir. 

Hairist: Dünyadaki diğer kuaförleri etkileyebilen bir saç eğitimcisi olarak özellikle genç yeteneklere en çok hangi becerileri ve vizyonu aktarmaya çalışıyorsunuz?

“Meslekte başarının temeli eğitimden geçiyor”

Mustafa Avcı: Mesleklerinde başarılı bir usta olmak istiyorlarsa bunun temelinin eğitimden geçtiğini, ama bununla birlikte alınan eğitimin üzerine daima kendi yorum ve üsluplarını  katmaları gerektiğini aktarmaya çalışıyoruz.  

Hairist: Bu ödül size nasıl i bir kapı açacak?

Mustafa Avcı:  Ödülün bana açacağı kapı önemli değil, önemli olan arkamızdan gelen jenerasyonun bizden ilham alıp “Ben de yapabilirim” diyebilmesi ve yapması.

Hairist: Türkiye’deki genç ve yetenekli kuaförleri cesaretlendirmek adına onlara söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Mustafa Avcı: İnanın, çalışın, her ne yapmak istiyorsanız siz de yapabilirsiniz. Kendinizi eksik görmek gibi bir negatif algıya kapılmadan, çok çalışıp düzgün mesleki ilişkiler kurduğunuz sürece yapamayacağınız hiç bir şey olamaz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz