İkonik Levi’s 501, 150. Yılını Kutluyor!

Kategori

Marilyn Monroe’dan Kurt Cobain’e dünyanın en ünlü isimlerinden sokaktaki insana kadar herkesin giydiği, tüm zamanların en ikonik kot pantolonu Levi’s 501 efsanesine bir göz atıyoruz.

Kaynak: i.d magazine / Nicole Demarco

Başlangıçta Batı Amerika’daki çiftçiler için üretilmiş olsalar da, 20 Mayıs 1873’te Levi Strauss tarafından patenti alınmış olan Levi’s 501’ler tarihin en tanınmış giysilerden biri haline geldi. Kırmızı şeritleri ve imza düğmeleriyle kolayca fark edilen bu kot pantolonlar, geçen yüzyılda pop kültürünün en büyük isimlerinden bazılarının (Marilyn Monroe, Jane Birkin, Winona Ryder ve hatta Kurt Cobain) üzerinde de görüldü,.

Bu ikonlaşan kot pantolonun yüz ellinci yıldönümü şerefine, Levi’s’in en unutulmaz anlarından bazılarına geri dönüyoruz.

James Dean
Amerikalı aktör, 1955’te Asi Gençlik filmiyle, madenlerin ve tarlaların bu vazeçilmez iş pantolonunu beyaz perdeye getirerek James Dean’i ve 501’i bir gecede ikon haline getirdi.

Marilyn Monroe
Benzer şekilde Marilyn Monroe, The Misfits (1961) (Uyumsuzlar) filmindeki rolü için Levi’s 501 giyerek erkek giyimini kadınlar arasında popüler hale getirdi.

Maryln Monroe

Bruce Springsteen
1984’te Born In The U.S.A.’nın kapağı için Annie Leibowitz tarafından fotoğraflanan Bruce Springsteen, Levi’s 501’leri tüm zamanların en mükemmel Amerikan giysisi yaptı.

Bruce Springsteen

Winona Ryder
Winona Ryder, deri ceket, tişört ve Levi’s 501s ile görüldüğü bu fotoğraftaki “grunge” görünümüyle 90’ların stil ikonu haline gelmişti.

Wynona Ryder
Photo by Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images


Kurt Cobain
Kendi başına bir “grunge” ikonu olan Kurt Cobain için, Levi’s 501 doğal olarak vazgeçilmezdi. Nirvana’nın solisti, 1993’te MTV Video Müzik Ödülleri’nde bile bu kot pantolonu giymişti.


Kurt Cobain Levi's 501
Jeff Kravitz/FilmMagic

Pamela Anderson
Pamela Anderson gibi üst ve alt kot kombinini taşıyabilen fazla insan yok… Baywatch dizisiyle yakaladığı ününün zirvesindeyken çekilen bu fotoğrafta vintage Levi’s giyiyor.

Pamela Levi's 501
Kypros/Getty Images

Steve Jobs
Beyaz bir tişört ve kot pantolondan daha iyi bir üniforma yoktur. Steve Jobs söz konusu olduğunda, siyah balıkçı yaka kazak ve klasik Levi’s 501’ler onun üniformasıydı.

Steve Jobs Levi's 501
STAN HONDA/AFP

Jennifer Lopez
2001’de Super Bowl’da “Love Don’t Cost a Thing” şarkısını seslendirmek için 2000’lerin ikonu olan göz kamaştırıcı bu özel Levi’s pantolonu giydi.

J Lo
Photo by Scott Gries/ImageDirect

Emma Chamberlain
Markanın hayranı ve sık sık birlikte çalıştığı Emma Chamberlain, Levi’s’ı gelecek nesil için vazgeçilmez giysi haline getirdi.

Emma Chemberlain

Önerilenler

Benzer İçerikler