Kapsayıcı “Kusurlu Güzellik” ve Kusurlu Modeller

Kategori

Yıllardır moda endüstrisinde alışıldık olan kusursuz güzellik anlayışı, son yıllarda daha kapsayıcı bir tavır alarak “kusurlu güzellik” anlayışına vurgu yapıyor. Bu anlayışın en büyük göstergelerinden biri de mükemmel ciltleri ya da vücutlarıyla görmeye alıştığımız modellerin yerini kusurları ya da engelleri olan modellerin alması. Yetenek ajansı Zebede, özellikle bu anlamda bir çığır açtı. Zebedee, katı, güzellik kavramlarını sıfırlayarak hepimizi tüm çarpıcı varyasyonlarıyla kadın bedenlerini kutluyor.

Bir derginin sayfalarının çok ötesine ulaşan bir tür meydan okuma.Güzellik yayını Allure’un Zebedee’nin dikkat çeken beş “kusurlu” modeliyle söyleşisinden alıntılar:

Kusurlu Güzellik: Simone Hodge

Büyürken, dergilerde size benzeyen insanları gördünüz mü?

Simone Hodge: Cidi kusurlu olan birini bir kez bile gördüğümü hatırlamıyorum. Doğum lekem yüzümün tüm tarafında ve saçlarıma giriyor. Hayatımın neredeyse her günü biri bana “Bu nedir? Yüzüne yumruk mu attın” diye soruyordu. Doğum lekemi tamamen örtecek araştırmalara katımdım ama 16’IMA geldiğimde, onu korumak istediğime karar verdim. Şimdi yapmak istediğim şey bu. İnsanların bakabileceği ve “Ben o model gibiyim” diye düşünebileceği biri olmak istiyorum. Güzellik kriterlerini belirleyen yayınlarda kendimi görebileceğim hiçbir şey yoktu. Bu yüzden yüzümü örtmeye çalıştım. İnsanların, her şekilde kabul edildiklerini hissetmesi gerek, çünkü bu birçok şeyi değiştirebilir.

Imy Harris

Her zaman bir model olmak mı istediniz?

Imy Harris: Çok sağır doğdum. Her iki kulağımda işitme cihazı var. Başlangıçta modellik işine girmek istemedim, çünkü “Yeterince iyi olmadığımı biliyorum. Çalışan duyamıyorum, işitme cihazlarım var. Ya bana kriterlere uymadığımı söylerlerse,” diye düşünüyordum ama Zebedee bu konuda harikaydı.

Kendine güveninizi nereden alıyorsunuz?

Harris: Ortaokul sırasında gerçekten zihinsel sağlığımla mücadele ettim. Pandemi nedeniyle insanlar maske takmak zorunda kaldığında da çok güçlük çektim. Dudak okumak bir numaralı iletişim biçimim, maske olunca kimseyi anlayamadım. Ne yazık ki, insanların korkunç oldukları zamanlar vardı ve “Burada olmamalısınız,” der gibi olurlar.

Modellik yaparak başkalarına nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?

Harris: Şu anda tek istediğim, farkındalık yaratmak, sağır veya farklı olan diğer insanlara şunu söylemek: Olmak istediğin her şey olabilirsin. Sadece bunun için adım atmalısın. Ve kendinize ne kadar çok güvenirseniz, diğer insanlar size o kadar çok bakıp “Aslında kimseden farklı değil” diyecektir.

Camryn Yule

Modelliğe nasıl başladınız?

Camryn Yule: Her zaman bir film, moda ve kostüm aşığı oldum ama bu sektöre nasıl uyum sağlayacağımı anlamam biraz zaman aldı. Tek yolun teknik ekibe katılmak olduğunu düşündüm. Bir stilist olarak başladım ama sonunda kamera önünde ve arkasında olmayı çok istediğimi fark ettim. [Camryn hala stilist olarak çalışıyor ve film ve TV’de kostüm hazırlığı yapıyor.]

Kameranın arkasından önüne geçmek korkutucu muydu?

Yule: Pandemi sırasında mankenliğe başladım ve şimdi fark ettim ki, farklı alanlara ayrılıp elinden gelen her şeyi yapmalısın. Engelliliğimi hiç düşünmedim. Başka biri bana söyleyene kadar engelimi asla bir engel olarak düşünmedim.

Modelliğin geleceği için umutlarınız neler?

Yule: Sadece modellik dünyasında daha fazla temsil edilmek değil, aynı zamanda çalışma alanlarını erişilebilir kılmak istiyorum. Modellik yaparken insanlara albinizmimden dolayı doğal ışığın önünde çok uzun süre kalamayacağımı rahatlıkla söyleyebilmem biraz zaman aldı. Bu konuşmayı yapmak benim ve engelimi daha fazla anlamak isteyen herkes için işi çok daha kolay hale getirdi.

Georgia Stannard

Modelliğe başlama deneyiminizden biraz bahseder misiniz?

Georgia Stannard: Üç yıl önce bana otobüs çarptığında bacağımı kaybettim. İnsanlar bu korkunç kazayı görüyor ama aslında başıma gelen en iyi şey bu. Tabii bu, zor olmadı demek değil. Ama her gün için daha minnettar olmamı sağladı. Kapsayıcılığın çok önemli olduğu gerçeğine gözlerimi açtı. Modellikte oldukça yeniyim – yaklaşık bir yıl oldu – ve temsildeki değişimin ve büyümenin bir parçası olmak harika hissettiriyor.

Kazadan bu kadar kısa süre sonra mankenlik dünyasına katılmak nasıldı?

Stannard: Bu yeni bedende olmaya alışmak zorunda kaldım. Farklılığı kutlayan bir ajansın parçası olmanın çok yardımı oldu. Görünüşüm konusunda kendimi kötü hissettiğim günler yok diyemem, ama bu artık bacağımla ilgili değil.

Sizce güzellik endüstrisi nereye gidiyor?

Stannard: Son birkaç yılda yaş, engellilik, ırk, cinsiyet fark etmeksizin daha fazla kapsayıcılığın olduğunu fark ediyorum. Beş yıl önce bile, bunu göremezdiniz. Kesinlikle daha gidilecek çok yol var, ancak farklılıkları olan insanları dahil etmek istemenin ardında daha gerçek bir anlam var.

Kusurlu Güzellik: Jasroop Singh

Her zaman model olmak istediğinizi biliyor muydunuz?

Jasroop Singh: Cilt durumum olan vitiligo ile büyürken modellik yapmayı asla ama asla planlamıyordum. Ve sonra karantina oldu ve sanki kendime olan güvenim birdenbire ortaya çıktı. Karantina sırasında kendi başımıza oldukça fazla zaman harcıyorduk. Ama benim için karantina kesinlikle kılık değiştirmiş bir nimetti. Gerçek benliğimi buldum. Bir sabah uyandım ve kendimi çok iyi hissettim. Ailemle yeni dışarı çıkmış ve cildime makyaj yapmamıştım. Sanırım o gün belirleyici bir gündü, “İnsanların benim hakkımda ne düşündüğünü umursamayı bırakacağım” diye düşündüm. Bu kendini sevme yolculuğu inanılmaz ama şu an olduğum yere gelmek 15-16 yılımı aldı.

Güzellik endüstrisi hakkındaki düşünceleriniz ve umutlarınız nelerdir?

Singh: Daha kapsayıcı olmaya başlıyorlar. Bir modelin bu mükemmel resmini çizmeye çalışan tuhaf markalar, tuhaf oyuncu yönetmenleri var. Ama bir modelin nasıl görünmesi gerektiğine dair bir görüntü yok, anlıyor musunuz? Bu oluştu. Şimdi bir değişim geçireceğimizi hissediyorum, ama henüz bu sadece bir başlangıç.

Kaynak: Allure. Moda stilisti: Sophie Gaten.  Saç: Roku Roppongi.  Makyaj: Laura Dominique. Manikür: Jada-Elize Lorentz.  Set tasarımı: Alice Andrews.  Yapım: Jade Lajer/Jones Managenent

kusurlu güzellik, kusurlu güzellik, kusurlu güzellik,

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz