fbpx

Kuru Şampuan: Kurtarıcı Bir Kahraman

Kuru Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru şampuan, yağlı görünümü gidermek için yağı emen ve aynı zamanda saça hacim ve doku kazandıran bir tozdur. Şampuan ve saç kreminden farklı olarak kuru saça uygulanır. 

Islak saç çok savunmasızdır ve kırılmaya meyillidir. Yıkama aralıklarını uzatmak ve zararı minimum indirmek için ideal bir üründür. Doğru kullanıldığında mucizevi sonuçlar verir.

Genellikle başın tepesine ve yağdan kaynaklanan parlamanın gözle görülür hale geldiği bölgelere uygulanır.

Ter içinde kaldığınız bir antrenmandan sonra da saçlara rötuş yapmak için kuru şampuanı tercih edebilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Kérastase Fresh Affair

Saç deriniz saç kökleriyle kaplıdır. Bu foliküller saç derinizi yumuşatan ve saça dokusunu veren doğal yağ sebumu üretirler.

Sebum önemli bir amaca hizmet eder. Saçınızı yumuşatır ve altındaki cildin korunmasına yardımcı olur. Ancak ter atarken, dışarıda vakit geçirirken, hatta günlük hayatınıza devam ederken, saç derinizden gelen yağ ve ter saçınızda toplanır. Başınızda belli miktarda yağ olması normaldir, ancak yağ birikmesi saçınıza yağlı bir görünüm kazandırır.

Kuru şampuan, saçınızdaki yağları emmek için alkol veya nişasta bazlı aktif maddeler kullanır. Yağların saçınızdan arınması, saçınızın daha temiz görünmesini sağlar. Kuru şampuanların çoğu, yıkamalar arasında saçınızın yeni yıkanmış gibi kokmasını sağlayan bir koku da içerir.

Kuru Şampuan Normal Şampuan Yerine Geçer mi?

Şampuan olarak anılsa da, kuru şampuan özünde saçınızı temizlemek için tasarlanmamıştır. Bu ürünler, temel olarak saç derinizdeki kiri ve yağı gizlemek üzere formüle edilmiştir ve saçınızı yıkamanın yerini tutmazlar. Kuru şampuanın amacı, acil ihtiyacı gidermektir, bu nedenle aşırı kullanımı kaşıntılı ve kuru bir saç derisine neden olabilir.

Kuru şampuan, doğal olarak bol miktarda yağ tutan saçlar için en etkili üründür. Saçınıza acil olarak temiz ve hacimli bir görünüm kazandırır.

Koyu kahverengi veya siyah saçlara sahipseniz, ürünü saç derinize sıktığınızda pul pul görünebilir. Koyu renk ya da her saç rengine uygun bir kuru bir şampuan satın almak bu sorunu çözebilir.

Kérastase Fresh Affair Kuru Şampuan
Kérastase Fresh Affair / Foto: kerastase-usa.com

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Ürünler arasında küçük farklılıklar olabileceğinden, uygulamadan önce her zaman kullanım talimatlarını okuyun. Eşit dağılım elde etmek için ürünü saç diplerinizden en az 20 cm mesafeden püskürtün. Bbirkaç dakika bekledikten sonra saç derisine masaj yaparak saçlarınızı canlandırın.

Çok fazla kuru şampuan saçın donuk görünmesine ve hatta yapışkan olmasına neden olabileceği için hafifçe püskürtün.

Şampuanın kullanım amacına uygun olarak her zaman kuru saçta kullanın. Kuru şampuanı nemli saça uygularsanız, saçlarınız yapışkan bir görünüm alır.

Kuru Şampuan Ne Zaman Kullanılır?

Kuru şampuan, öğle arasında gittiğiniz spor salonundan işe dönmek zorunda olduğunuzda, son dakika haber aldığınız bir etkinliğe gitmeden önce, saçınızı yıkamaya vaktiniz olmadığında kurtarıcı görevi görür. 

Saça doku kazandırmak için saç boyunca uygulayıp fırçalayın. Ancak, saçlarınız kıvırcıksa ürünü uyguladıktan sonra saçınızı asla fırçalamayın. Aksi halde saç hacimsiz ve yapış yapış bir görünüm alır. Saçın başa yapışmasını önlemek için saçı ters çevirerek saç spreyi sıkın.

Yıkamalar arasındaki süreyi uzattığı için boyanmış saçlarda rengi daha uzun süre korumanıza da yardımcı olur.  

Kuru Şampuan

Kuru Şampuan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu kuru şampuan, püskürtmeden sonra beyaz bir kalıntı bırakır. Görünmez kuru şampuanlar koyu saç renkleri için ideal çözümdür. 

İnce telli saçlara sahipseniz, saçınızı ağırlaştırmayacak hafif bir formüle sahip bir ürün tercih edin. 

Doğru Kuru Şampuan Kullanımı İçin İpuçları

Ürünün eşit bir şekilde dağıldığından emin olmak için saç derinizden en az 20 cm uzağa püskürtün.

Saçın donuk görünmesine neden olabileceğinden fazla püskürtmeyin.

Daima kuru saça uygulayın.

Ürünün kiri ve yağı emmesi için saça masaj yapmadan önce birkaç dakika bekleyin.

Duştan vazgeçmeyin. Kuru şampuan harika bir zaman tasarrufu sağlar ve duşlar arasındaki süreyi uzatmak için kullanılmalıdır, ancak yıkamanın yerini tutmaz.

Kérastase Fresh Affair Kuru Şampuan

Yağ emilimi nedeniyle, birçok kuaför ve kadın hacim ve doku eklemek için Kérastase Fresh Affair‘i tercih ediyor.

Kérastase Fresh Affair Kuru Şampuan

Kérastase’in ilk parfümlü kuru şampuanı muhteşem kokusu ile saçlara anında tazelik veriyor. Neroli yağı ve turunç, mandalina, taze limon, lavanta notalarıyla karşı konulmaz ve etkisi 24 saat  süren bir kokuya sahip. Saç diplerini canlandıran ürün, saçları ağırlaştırmıyor ve birbirine yapıştırmıyor

Saçlarda beyaz kalıntı bırakmadığı ve ağırlık yapmadığı için yoğun uygulamaktan çekinmenize gerek yok. Pirinç nişastası saç tellerinde ve köklerinde biriken fazla yağı emerek saçlarının yenilenmesini sağlıyor. E vitamini ise saç ve saç derisinin kurumasına engel oluyor. Silikon içermiyor.

İçeriğindeki Ana Bileşenler ve Teknoloji

E Vitamini: Derin nemlendirici görevi görür, saç kırılmasını azaltır ve oksidatif saldırganlarla savaşmaya yardımcı olur.

Pirinç Nişastası: Saç derisindeki fazla yağı çabucak emerek hacim kazandırması ve uzun saçları tazeleyebilmesi nedeniyle kuru şampuanlarda sıklıkla kullanılır.

Neroili Yağı: Acı portakal ağacının çiçeğinden üretilen uçucu bir yağdır. Karşı konulamaz bir kokuya sahiptir.

Kerastase Fresh Affair Kuru Şampuanı Nasıl Kullanmalısınız?

İyice çalkalayın. Ürünü saçtan 20-25 cm uzakta tutarak uygulayın. Saç diplerine ve derisine odaklanarak kuru saça eşit şekilde püskürtün ve fırçalayın (fırçalama sadece düz saçlar için geçerli). Beyaz kalıntı oluşursa, saç derisine masaj yapın.

Fönden sonra kullanmak için idealdir! Fönün daha uzun ömürlü olmasını sağlamak ve yağ birikmesini geciktirmek için temiz saça uygulayın.

Her Saç Rengine Uygun

Bakır Renk Saç

Kerastase Fresh Affair Kuru Şampuan tüm saç renklerinde etkilidir. Daha koyu saçlara sahipseniz, herhangi bir kalıntı olması ihtimaline karşı uygulamadan sonra parmaklarınızla saç derinize masaj yapın. Kerastase Fresh Affair yarı saydam olacak şekilde formüle edilmiştir ve normalde herhangi bir pudra dokusu bırakmaz

Olası beyaz kalıntılardan nasıl kaçınabilirsiniz?

Uygulamadan sonra parmaklarınızı veya bir fırçayı saç derinizin üzerinde gezdirmenizi öneririz. 

Kuru şampuanı arka arkaya kaç gün kullanabilirsiniz?

Önerilen maksimum süre haftada iki ila üç gündür.

kerastase fresh affair kuru şampuan

Satın almak için tıklayın.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz