Kuaför ve Güzellik Salonlarında Ne Tür Müzikler Çalınmalı?

Gittiğiniz her salonda mutlaka bir müzik duyarsınız… Arka planda çalan bir şarkı hem salonun modunu ayarlar hem de müşteriler için harika bir atmosfer yaratır.

MusicWorks’ün araştırması sonucunda;

  • Müşterilerin 3’te 1’i müzik olan salonlardan daha mutlu ayrılıyorlar.
  • Çalışanların %74’ü salonda müzik çalarken daha motive oluyor ve zevk alarak çalışıyor.
  • Müşterilerin yarısından fazlası müzik olan salonda daha fazla zaman geçirmeyi tercih ediyor ve %85’i özellikle müzik olan salonlara gidiyor.
  • Bekleme alanlarında çalan müzik müşterilerin %94’ünü rahatlatıyor.

Müzik tabii ki herkesi mutlu eder. Hem çalışanlar hem de müşteriler için muhteşem bir atmosfer yaratır. Peki hangi tür müzik kuaför salonlarına daha uygundur?

Müziği Müşteriye Ulaştırma

Pop sanatçısı ve söz yazarı Billy Joel: “Ben müziğin şifa verici olduğunu düşünüyorum. Müzik, insanlar üzerinde patlayıcı bir ifade haline geliyor. Hepimize dokunan bir iletişim yöntemi… Hangi kültür olursa olsun herkes müziği sever. Fakat sorun şu ki; herkes aynı tür müzikten hoşlanmayabilir. Bazı insanlar rock, bazıları, klasik bazıları da pop sever.

Öncelikle kitlenizi tanımalısınız. Genç müşterileriniz biraz daha hareketli müzikleri seviyorsa onlara onu vermelisiniz. Daha sakin bir ortam yaratmak istiyorsanız melodisini sevdiğiniz bir şarkıyı çalabilirsiniz. Bu durum size, ekibinize ve müşteri kitlenize bağlıdır.

Günün belli zamanları da kriter olabilir. Akşam iş çıkışı herkes rahatlamak isteyebilir. Böyle zamanlarda daha sakin ve rahatlatıcı müzikler çalabilirsiniz. Sabahları ise akustik müzikler sabah kahvesiyle iyi gider. Hafta sonu da hareketli tarzları deneyebilirsiniz.

Müziğin sesi ne çok fazla ne de çok az olmalı. Sohbet ederken sizi engellememeli ama keyif alabileceğiniz kadar da duyabilmelisiniz.

Öneri: Müzik tercihinizi doğru yapabilmek için öncelikle müşteri kitlenizi doğru tanımanız gerekiyor. Fakat naçizane tavsiyemiz hem fazla gürültülü, slow veya düşük tempolu müziklerden kaçınmanız. Kişisel zevklerinize değil de genel kitleye hitap eden seçimler yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Önerilenler

Benzer İçerikler