fbpx

5 Aralık Kadın Hakları Günü Neden Önemlidir?

Kadınlar, hayatın her alanında düşündüğümüzden daha da fazla büyük önem arz ediyor. Hiç şüphesiz özgür ve seçme hakkı olan kadınlar olmasaydı, belki de kuaförlük sektörü bu denli gelişemez, bu denli büyük bir endüstri, istihdam, sanat ve yaratıcılık bir araya gelemezdi.

Türkiye Cumhuriyeti daha ilk yıllarında hür kadının önemini sağlıklı toplum ve güçlü ekonomi bakımından benimsenmiş ve en önemli Atatürk Devrimleri’nden biri gerçekleşerek, 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. O tarihlerde henüz Avrupa ülkelerinde dahi kadına verilmemiş olan bu haklar, Türkiye’deki kadınlar sosyal yaşamın içinde kendilerine daha fazla yer bulabilsin, belediye seçimlerine ve yönetimine katılabilsin, köy muhtarı olabilsin, milletvekili ve hatta cumhurbaşkanı dahi olabilsin diye anayasal hak olarak ilan edilmiş.

Kadınların hayatımızdaki tartışılmaz değerini aslında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir cümlesi net olarak özetliyor:

‘’İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki; bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki; bir cismin yarısı toprağa zincirle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere çıkabilsin?’’

Mustafa Kemal ATATÜRK

Güçlü kadın güçlü Türkiye!

Kuaförlük sektörünün temel dinamiğini oluşturan güçlü ve özgür kadınlar, hayatın her alanında eşit ve hür bir şekilde var oldukça hiç şüphesiz Türkiye’yi daha sağlıklı ve her anlamda daha güçlü bir toplum bekliyor.

Kadınların önemi ve değerini bizlere tekrar tekrar hatırlatan böyle önemli günlerde, siz de müşterilerinize ve kadın çalışanlarınıza ufak jestler yaparak, indirim kampanyaları sunarak, minik hediyeler vererek veya sadece kutlayarak bir değer, bir fark yaratabilir, kadınları önemsediğinizi, değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Özellikle ülkemizde kadına karşı artan şiddete karşı sosyal medyanızda duyarlı olabilir, farkındalık yaratmak için çağrılarda bulunabilir, herkes için eşit bir toplumun vurgusu yapabilirsiniz.

ESTETICA ve HAIRİST ailesi olarak bizler, güçlü kadının sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek anlamına geldiğini biliyor, kadına karşı işlenen her türlü suçu esefle kınıyor, bizi takip eden değerli kadın okuyucularımızın Kadın Hakları Günü’nü saygı ve sevgiyle kutluyoruz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz