KUAFÖR VE BERBER SALONU DENETİMLERİ BAŞLIYOR!

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge uyarınca , bugün ülke genelinde eş zamanlı berber ve kuaför salonları, taksi, pazar yeri, alışveriş merkezleri ve toplu ulaşım araçlarında yeni tip koronavirüsle mücadele (kapsamındaki kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecek. Ayrıca bugün saat 15.00 – 24.00 arasında da “Türkiye Güven Huzur Uygulaması” gerçekleştirilecek. 

İçişleri Bakanlığı‘nın genelgesi kapsamında, uyulması gereken kurallar ve alınması gereken önlemlere ilişkin bugün 81 ilde eş zamanlı denetim yapılması kararı alındı.

Salonlarda yapılacak kontroller

Denetimlerde berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde, randevu sistemine göre çalışma, çalışma saatlerine uyma, müşteri koltukları arasındaki mesafeyi sağlama, çalışanlar ve müşterilerin maske kullanımı, kullanılan malzemelerin sterilizasyonu veya dezenfekte edilmesi, tek kullanımlık ürünlerin kullanımı, izin verilmeyen (ustura ile tıraş, cilt bakımı, makyaj, ense fırçası vb.) kurallarına uyulup uyulmadığı incelenecek.

“Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemeli”

Genelgede, söz konusu hususlar başta olmak üzere, daha önce illere gönderilen genelgelerle ortaya konulan tedbirlere, önlemlere ilişkin tüm hususların sahada uygulanmasının sektöre göre ilgili birim, kurum ve meslek odalarının temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak denetim grupları ile detaylı şekilde kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.

Valiliklerden, planlama ile ilgili birimler arasında (genel kolluk birimleri, yerel yönetimler, il sağlık müdürlüğü, il tarım ve orman müdürlüğü, ilgili meslek odaları) koordinasyonun eksiksiz şekilde sağlanarak uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Bu denetimler daha önce İçişleri Bakanlığı talimatıyla tüm valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan denetim timleriyle yapılacak.

Türkiye Güven Huzur Uygulaması başlıyor 


Öte yandan, 30 bin 443 emniyet, 20 bin 730 jandarma ve 712 sahil güvenlik personeli olmak üzere toplam 51 bin 885 personel ve 217 dedektör köpeğiyle 8 bin 151 noktada “Türkiye Güven Huzur Uygulaması” yapılacak. 

Uygulamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında süresiz kapatılan iş yerlerinin kapalı olup olmadığı, çalışma saatleri yeniden düzenlenen iş yerlerinin belirlenen saatlerde faaliyet gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip etmediği denetlenecek.

Cezalara dikkat!

Yasaklara uymayanlara kanunun 282. Maddesi gereğince 3.150 TL para cezası, ikinci ihlalde TCK madde 195 uyarınca para cezası + 2 aydan 1 yıla hapis cezası söz konusu.

Önerilenler

Benzer İçerikler