Korkacak bir şey yok! Sadece Kuaförler Günü.

1

Sadece 30 Nisan Kuaförler Günü ilan edildi!

Pek çoğunuzun Kuaförler Derneği Yönetim Kurulu’nun 30 Nisan gününün Kuaförler Günü olarak kutlanması yönünde aldığı karardan haberi vardır. Onbinlere ulaşan paylaşımlar dikkatinizi çekmiştir.

Sektörün önemli markaları, farklı illerdeki ticaret odaları bünyesindeki meslek komiteleri ve bazı korkusuz esnaf meslek odaları çok hızlı bir şekilde destek verdiler. Bazıları da verdikleri destekleri geri çekti.

Ancak eksikliği hissedilen bir günün tespit edilmesi ve bunun son derece şeffaf ve samimi bir şekilde paylaşılması önemliydi. Kısa zamanda, korkanlar hariç sahiplenildi. Meslek odalarınca değil ama bu mesleği yapanlar tarafından paylaşıldı, paylaştıkça çoğaldı…

Meslek Örgütleriyle görüşüldü:

Bu amaçla iletişimde olunan meslek örgütleriyle ön görüşmeler yapıldı. Adeta Cumhuriyet ilan edilecek gibi bir heyecan ve 30 Nisan Kuaförler Günü olarak ilan edildi…Bir de baktık ki zaten kısmen bilgimizin olduğu 22 Mayıs diye bir tarih var ve buna ilişkin olarak projeler gizli bir şekilde 12 yıl öncedir devam ediyormuş.

30 Nisan’ın açıklanmasının ardından bir telaş… Birdenbire bakanlıklara başvuruların paylaşımları. Başvuru numaraları paylaşmalar… Sakin olun beyler.. Paniğe gerek yok. İnşallah 22 Mayıs başvurusu kabul edilir ve hep birlikte 22 Mayıs’ı Kuaförler Günü olarak kutlarız. Buna hepimiz sevineceğiz. Bunu kimin yaptığının ne önemi var. Yoksa bilmediğimiz bir şey mi var? Altın madeninin üstünde oturuyoruz da haberimiz mi yok?? Madalya mı takacaklar?

Üstelik bunu yapan 2 meslek odası ve geriye kalan 143 odanın haberi yok veya dahil değiller. Kutlayan da yok.

Mesela Akdeniz bölgesindeki genç oda başkanı 22 Mayıs’ta çok sevdiği protokolle iftar programına katıldığını paylaşmış. Dünya Kuaförler Günü’ne ilişkin hiç bir şey yok.

Peki şimdi benim haberim olmalı, beni saymıyorsunuz, size küstüm onun içn desteklemeyeceğim diyen üst kuruluşun haberi var mı? İzin aldılar mı? Hiyerarşik yapı içinde üst kuruluşa başvuru yaptılar mı? Bilen yok… Yaptılarsa neden diğer odalar buna dahil değil? Neden oda üyelerinin haberi yok? Neden kutlanmıyor? Mesela Federasyon Yönetim Kurulu üyeleri geçen sene 22 Mayıs’ta nerelerdeydiler? Bu yıl nasıl bir program yapacaklar? Bizi de davet ederler mi kutlamalara? Yoksa bir tanesinin itiraf ettiği gibi yapmaktan bıkmadıkları açılış haberlerine yer vermiyoruz diye boykot mu edecekler?

Ancak şu da var ki Dünya Kuaförler Günü diye bir gün yok ve inşallah olursa sadece Türkiye’de olacak. Yani daha açıkçası; dünyada olmayan ama Türkiye’de olan Dünya Kuaförler Günümüz olacak. Tekerleme gib: Dünya’da olmayan ama Türkiye’de olan Dünya Kuaförler Günü.

Olsun… Yeter ki olsun… Kim nerden bilecek dünyada olmayıp sadece Türkiye’de olduğunu. Sonra zaten bizden kopyalayıp dünyadaki bütün ülkeler de kutlayabilir diye olumlama yapalım. Gurur duyarız hep birlikte. Belki bir isterken 2 günümüz olur, biri Kuaförler Günü, diğeri Dünya Kuaförler Günü. Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz misali…

Geçmiş yönetimler suçlu:

Federasyon’a ait site yine saldırıya uğramış olduğundan (daha önce de hacklenmişti)  bir bilgiye erişemedik ama en azından 50 yıllık bir geçmişi olan bir kurum bünyesinde bugüne kadar böyle bir talep karşısında hiçbir şey yapılmamış. Tabii ki hep eski yönetimlerin suçu. Şu andaki yönetim yeni seçildiği için onlara haksızlık etmeyelim. Ne de olsa seçileli 1 yıl bile olmadı. Suç bu yönetimden bir önceki yönetimin olabilir. Yoksa ikisi de aynı yönetimler miydi? Belki de hepsi suçsuzdur,  gerek görmemişlerdir. Ya da kısaca bunu adına vizyon meselesi de diyebiliriz.

Hal böyle iken neden panik havası var?

Meslek odalarının başkanlarını arayarak, gruplara mesaj göndererek destek verilmesin mesajları. Neden? İzin mi alınması gerekiyormuş? Buna ilişkin tüzüğünde, yasalarda bir madde var da kimse görmedi ve sizden habersiz iş çeviriyorlar? Yoksa saygınlık talebi mi? Bir sonraki ‘saygınlık nasıl kazanılır’ yazımı dikkatle okuyacak olanlar iyi ipuçları elde edebileceklerdir.

Soru: Bırakın destek vermeyi neden engel olmaya çalışıyorsunuz?

Neden baskı kurmaya çalışarak destek vermek isteyenlere engel oluyorsunuz? Kuaförlerin isteği kendilerine ait bir günün olması ve saygınlıkla kutlamak… Yoksa siz kuaför değil misiniz?

Bir oda başkanının meşhur başdanışmanı yazıyor: ‘Birlikte karar verseydik, birlikte açıklasaydık, program oluştursaydık daha iyi olurdu.’ Siz bunu son 50 yılda yapmadınız! Bunu geçelim… 12 yıldır sizin örgütünüzden 2 oda bir şeyler yapmaya çalışmış ve ondan da netice alınmamış. Üstelik haberiniz dahi olmamış… Neyin peşindesiniz? Altın madeninin üstünde oturuyoruz da haberimiz mi yok??

Gönüllülük esasıyla 35 yıldan bu yana faaliyet gösteren bir dernek, tüm Türkiye’deki kuaförlerin, sektörün önemli markalarının desteğini alarak ve bir ivme kazanarak ilerlerken destek olmak yerine köstek olmak ne anlama geliyor? Sözlükte bulamadım… Bulan söylesin..

#kuaförlükdünyanınengüzelmesleği

Biz sözü yıllardır Gaziantep’te de, Antalya’da da, İzmir’de de, Bursa’da da, Ankara’da da, Mersin’de de, İstanbul’da da, Kırklareli’nde de ayağa kalkarak, bu mesleğe saygı duyarak haykırabiliyorsak; Amasya’nın Suluova ilçesindeki kuaför de İstanbul’daki elit diyerek  ötekileştirdiğiniz kuaför de meslek aşkıyla 30 Nisan’ın Kuaförler Günü olması için paylaşmaktan vazgeçmeyecektir.

Sırada ne var?

Sırada ne mi var? Bu özel günü nasıl kutlayacağımıza dair program var… Hem de onların hayal dahi edemeyecekleri… Haydi daha fazla paylaşın!!

SİZ DE DESTEK VERMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ GÖRSELİ İNDİRİP SAĞ TARAFINA 
KENDİ LOGONUZU KOYARAK VE AŞAĞIDAKİ ETİKETLERİ KULLANARAK 
PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

30 Nisan Kuaförler Günü LOGOSU

Destekliyoruz: 30 Nisan Kuaförler Günü… 💐#kuaförlergünü #30nisan #30nisankuaförlergünü #kuaförlükdünyanınengüzelmesleği #kuaför #kuaförlerderneğikd

 

Erkan Güzel

Erkan Güzel - Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

1 Yorum

  1. Bu projenin bir parcasi oldugum icin kendimi sansli hissediyorum.Butun emegi gecen KD arkadaslarima ve destekleyen tum kuafor camiasina saygi ve sevgilerimi sunuyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz