fbpx

Kırışıklıklar için Önleyici Reçete


İnce çizgiler ve kırışıklıklar arasındaki fark nedir?

Yüzdeki ince çizgiler genellikle yavru kırışıklıklar olarak kabul edilir, çünkü sonradan daha derinleşerek kırışma potansiyeline sahiptir. UV ışınları derinin altındaki elastik yapıyı değiştiriyor ve bu da ince, doku benzeri kırışıklara neden olabiliyor.

İnce çizgiler nasıl kırışıklara dönüşür?

İnce çizgileri “yavru” kırışıklıklar olarak kabul edersek, bir zamanlar daha yumuşak olan oyukların zamanla yapışmaya başladığını ve kırışık oluşturduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, yaşla birlikte cildinizin incelmesi ve kolajen seviyelerinin azalmasıdır. Bu da cildinizin orijinal şekline geri dönmesini zorlaştırır ve böylece bu ince çizgiler yerleşmeye başlar. Zamanla, bu çizgiler derinleşir ve aşınır.

Cildinizin kırışmaması için bunları yapın:

1- Cildinizi UV ışınlarından koruyun.
Genç bir cilt dokusunu korumak için 1 numaralı ipucu: “İncelme ve elastikiyet kaybı da dahil olmak üzere cilt yaşlanmasının belirtilerinin %80’i UV ışınlarından kaynaklandığı için güneşten korunma çok önemlidir.hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyan bir güneş kremi edinin ve güneşte geçirdiğiniz zamana dikkat edin.

kırışıklıklar

2- Kollajen üretimini teşvik edin.

Kırışıklık oluşmasına karşı çalışan ve sahip olduğunuz kırışıklıkların derinleşmesini önleyen kolajen üretimini teşvik etmelisiniz. Retinol veya glikolik asit gibi topikal bileşenlerin etkili olduğu yer burasıdır. Bu bileşenler hücre yenilenmesini teşvik eder, cildi soyar ve daha pürüzsüz bir cilt dokusu sağlamak için kolajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Cildiniz glikolik aside duyarlıysa, laktik veya mandelik asit gibi daha yumuşak bir şey seçebilirsiniz.

Ayrıca hidrolize kolajen takviyeleri ile vücudunuzun doğal kolajen üretimini endojen olarak destekleyebilirsiniz. Araştırmalar kolajen peptitleri almanın cilt elastikiyetini ve hidrasyon seviyelerini destekleyeceğini ve genç dokuyu teşvik edeceğini göstermiştir.

3- Kırışıklık karşıtı antioksidanlarla cildi koruyun.

kırışıklık kremi


Antioksidanlar, cildin dokusunu, tonunu ve genel sağlığını iyileştirmesine yardımcı olur; ister ince çizgiler, ister kuruluk veya genel donukluk ile uğraşıyor olun, her cilt bakım rutininde olmazsa olmazdır. Bunları iki yoldan biriyle dahil edebilirsiniz: Birincisi, cilt bariyerinizi beslemek için serumlar ve kremler gibi antioksidan bakımından zengin ürünlerdir. Antioksidan serum ve krem gibi cilt bakım ürünleri, cildin yaşlanmasına ve elastikiyet kaybına yol açan hücrelerdeki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

Ek olarak, bu takviyelerle vücudunuzun doğal antioksidan savunmasını desteklemeye yardımcı olursunuz. Astaksantin içeren kapsülleri tercih edebilirsiniz. Bu güçlü bitkisel besin maddesinin altı hafta gibi kısa bir sürede kırışıklıkların oluşmasını azalttığı ortaya konmuştur.

kırışıklık önleyici bakım

4- Cildinizi nemli tutun.
Cildi sürekli nemli tutmak, genel olarak yalnızca cildin bariyer işlevini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ince çizgiler üzerinde anında “dolgunlaştırıcı” bir etkiye sahip olabilir. Böylece kırışıklıklar oluşmadan önüne geçebilirsiniz. Hyaluronik asit gibi bileşenler bu açıdan çok yararlıdır.

Hyaluronik asit içeren en iyi ürünler:

Avene DermAbsolu Canlandırıcı ve Sıkılaştırıcı Gece Bakım Balsamı

Nuxe Nuxellence Gençlik ve Işıltı Veren Anti-Aging Bakım Kremi

Vichy Mineral 89 Hyaluronil Asit

La Roche Posay Dolgunlaştırıcı Göz Kremi

La Roche Posay Hyalu B5 Hyalüronik Asit Ve Vitamin B5 Ile Nemlendirme Ve Dolgunlastırma Cilt Serumu

Avene Eluage Contour Des Yeux 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz