fbpx

Kıbrıs’ta Bertram K. ile Yeni Kesim Teknikleri

Kategori

 

Son yıllarda kuaförlüğün enerjisini artıran bir isim olan Bertram K. yine özel bir projeye imza atarak 200 meslektaşıyla kesim tekniklerini paylaştı. Tekniklerini 'dürüm tekniği' gibi yerel isimlerle ifade ederek daha kalıcı olmasını sağlayan ve sahnedeki samimiyeti ile gönülleri fetheden Bertram K. ile samimi bir röportaj yaptık.

Estetica: Sizin için “kesimin ustası” diyorlar. Kolay, hızlı tekniklerle, eğlenceli bir eğitim veriyorsunuz ve daha fazla zaman ve ciro kazanılmasını sağlıyorsunuz.

 

Bertram K.: Ben derslerde çok eğleniyorum. Bu yüzden katılımcıların da eğlenmesini istiyorum. Benim için en önemli nokta, onlara bir ipucu, bir fikir verebilmek. Sadece tekniği göstermek değil, tekniği kafalarında biçimlendirmelerini sağlamak istiyorum.

 

Estetica: Katılımcılara tamamen farklı bir şey mi öğretiyorsunuz?

 

Bertram K.: Onları izleyerek değerlendirmek yerine, basite indirgenmiş kesim tekniklerini gösteriyorum. 50 yıl içerisinde eğitimin çok yanlış bir yöne doğru gittiğini düşünüyorum. Uygulanan teknikler çok karmaşık. Ben kesimin kolay yöntemlerini göstermeye çalışıyorum. Eğitimlerimin başarısının, katılımcılara kolay ve hızlı kesim tekniklerini göstermemden kaynaklandığını düşünüyorum. Böylece basite indirgenmiş teknikleri salonlarda kolayca kullanabiliyorlar. Ben bir superstar olmaya çalışmıyorum. Ama teknikler süperstar!

Estetica: Katılımcılar sizi eğitim anlayışınız sayesinde merakla seyrediyorlar.

 

Bertram K.: Çok karmaşık olduğunuzda insanlar sıkılıyorlar.İnsanları eğitimden sonra hemen uygulanabilir teknikler gösterdiğiniz zaman heyecanlanıyorlar. Ben eğitimlerde bilgiyi eğlenceli bir şekilde veriyorum.

 

Estetica: Bunu Bertram K.’nın sırrı olarak kabul edebilir miyiz?

 

 Bertram K.: Evet. Otantik olmalısınız. Anthony Mascolo’dan öğrendiğim bir şey var.“Sahnede kendinizden başka biri olmamalısınız.” Katılımcılar kongrede gördükleri kişi ile gece de, partide de vakit geçirmeliler. Ve hep aynı samimiyetle aynı kişiyi görmeliler. Sizi günlük hayatta ve eğitmen kimliğinizle görmeliler. Eğitimden sonra da onlarla diyalog kuruyorum. Fikir alışverişi yapıyorum. Ulaşabilir olmalısınız. Böylece değerli olursunuz.

 

Estetica: Daha kaç tane teknik var ki bunları eğitimlerde göstereceksiniz?

 

Bertram K.: 2.5 senedir akılda kalıcı teknikler öğretiyorum. Sadece saç kesimi değil, aynı zamanda bir format aktarıyorum. Saçı doğru yöne ayırmak, doku yaratmak, eğitimlerin felsefesi, bütün saçlar aynı teknik üzerinden şekilleniyor. Minimum çaba ile aynı teknikle maksimum stil ve şekil oluşturulabiliyor.

 

Estetica: Kuaförlük sizin için ne ifade ediyor?

 

Bertram K.: 15 yaşımda kuaför olmaya karar verdim. Eğer bu işte başarılı olmak istiyorsanız, bu mesleği yaşamanız gerekiyor. Her yere taşımanız gerekiyor. Onunla nefes almanız lazım. İnsanlar beni seyrederek kendi salonlarında uyguluyorlar. Bununla gurur duyuyorum.

 

Estetica: Bertram K.’ya kuaförlüğe kattığı enerji ve sunduğu yenilikler için teşekkür ediyoruz.

 

Haber hakkında detaylı bilgiyi Estetica Dergisi  Aralık – Ocak sayısında bulabilirsiniz. 

 

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz