Karantinada Kendinize İyi Bakmanın Yolları

COVID-19 yaşam şeklimizi kökten değiştirdi. Özellikle karantina sosyal izolasyonu zorunlu kıldığı için sevdiklerimizle görüşememek bu sürecin en zorlayıcı sonuçlarından biri oldu. İhtiyaç duyduğumuz psikolojik rahatlamayı sağlayamazsak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız bundan ciddi ekilde etkilenebilir. Pek çok sağlık uzmanı, salgın sırasında sanal-çevrimiçi (online) ya da fiziksel teması sürdürmenin önemini vurgulayarak sosyal etkileşimlere zaman ayırmayı öneriyor.

Psikolog Michael R. Bütz; “Bizler sosyal hayvanlarız, başkalarıyla anlamlı etkileşimler içinde olmaya ihtiyacımız var. Fiziksel etkileşimler şu an için imkansız gibi görünse de, daha iyi hissetmek için yapabileceğimiz birkaç şey var. Hepimiz bu işte beraberiz,” diyor. Dr. Bütz’in tavsiyesini akılda tutarak, karantinada kendinize iyi bakmanın yollarını şu şekilde özetleyebiliriz:

İrtibat Halinde Olun

Sevdiklerinizle güçlü bağlar kurabilmek için arkadaşlarınız ve ailenizle görüşmeleri planlamak önemlidir. Sanal görüşmeleri bir kenara bırakın. Cihazlarınızı bir seferde uzun süre kapalı tutarak tüm ekranlara bir günlük ara verin.

Günlerinizi bir deftere not edin. Karantina süresince faaliyetlerinizi ve duygularınızı bir kenara not ederek günler ve haftalar arasında ayrım yapmaya çalışın.

Evinizi Temiz Tutun ve Düzenleyin 

Dağınık bir yaşam stresli bir yaşamdır, bu nedenle evinizi ve zihninizi açık tutmak için dağınıklığı azaltın. Hepimiz daha temiz bir evde daha ferah ve zinde hissederiz.

karantina sürecinde iyi hissetmenin yolları

Yemek Pişirmeyi Eğlenceli Bir Ritüele Dönüştürün

Yemek pişirmenin meditatif bir etkisinin olduğu, zihni sakinleştirdiği biliniyor. Dışarıdan yemek siparişi verme alışkanlığına biraz ara verip kendi yemeğinizi pişirmeyi deneyin.

Sık Sık Duş Almaya Çalışın

Duş aldığınızda, hem kan basıncınız hem de beyniniz yavaşlar. Bu da zihinsel açıdan sizi daha sağlıklı tutacaktır.

Yeni Bir Dil ya da Beceri Öğrenin

Artık evde sıkışıp kaldığımıza göre çoğumuzun biraz boş zamanı var. Bu vakti yeni bir dil ya da beceri öğrenerek değerlendirmeye çalışın.

Dışarı Çıkın

Temiz hava gençleştirici bir güçtür. Köpeği olanlar düzenli olarak dışarı çıkıp temiz hava ihtiyaçlarını görebiliyorlar. Bir köpeğiniz olmasa da ruhunuzun da temiz havaya, güneş ışığına ve biraz harekete ihtiyaç duyduğunu unutmayın. 

karantina sürecinde iyi hissetmenin yolları

Vücudunuzu Esnetin

Karantina sürecinde battaniye altında geçirdiğiniz rahat saatleri sınırlandırın. Yataktan ve kanepeden kalkıp kan dolaşımınızı sağlıklı bir seviyede tutmak için egzersiz ya da yoga yapın,

Taze Meyve ve Sebze Suyu Tüketin 

Bu dönemde vücudunuzu vitamin ve minerallerle beslemeye gayret edin. Taze meyveleri ya da sebzeleri sıkarak hazırlayacağınız özel karışımları tüketebilir ya da sebzelerle hazırlayacağınız çorbaları tercih edebilirsiniz.

Bahçeyle ya da Çiçeklerle İlgilenin 

Tedavi edici etkisi olduğu bilinen uğraşlardan bir diğeri de bahçeyle ya da çiçeklerle ilgilenmektir. Kendinizi toprak ve bitkilerle meşgul etmeye çalışın. 

Yaratıcı Olun

Resim yapmak, boyamak ya da el işi yapmak stresi azaltıp zihninizi farklı bir şekilde kullanmak için harika bir yoldur. Evinizi baştan aşağıya boyamak bile bir yöntem. Aceleye getirmeden yaptığınızda, oldukça rahatlatıcı bir etkisi olduğunu fark edeceksiniz.

Okuyun ya da Film İzleyin

Rahatlamanıza ve zihninizi gerçek hayatın bunalımlarından uzaklaştırmaya yardımcı olan iyi bir kitabın ya da filmin gücünü asla küçümsemeyin.

Podcast’leri Takip Edin 

Anlatacak güzel hikayeleri olan insanları dinlemek, ilginizi çeken şeyler hakkında konuşmak, kendinizi sevmenin kolay ve etkili bir yoludur. Son zamanlarda hayli popüler hale gelen pek çok podcast’e Spotify gibi çevrimiçi yayın platformlarından ulaşabilirsiniz.

Dans Edin

Vücudumuzu hareket ettirmek utluluk hormonu endorfini salgılamamamıza yardımcı olur. Egzersiz zor geliyorsa evde tek başınıza dilediğiniz kadar dan edebilirsiniz. 

Cilt Bakımını İhmal Etmeyin

Bu süreçte iyi hissetmek her şeyden daha önemli, o yüzden kendinize bakmayı ve kendinizi sevmeyi ihmal etmeyin. Cildinize ve saçınıza gereken özeni göstermeyi unutlayın. 

Önerilenler

Benzer İçerikler