İz bırakan yetenek: Aldo Coppola

50’li yıllarda, Aldo Coppola 14 yaşındayken bir yandan moda ve saç stilinin tarihini incelediği akademiye katılırken bir yandan da babasının salonunda çalışmaya başladı.

On altı yaşındayken, Aldo sanat diploması aldı ve kadın saç şekillendirme kategorisinde İtalyan şampiyonluğunu kazandı.

O dönemlerde saçları şekillendirirken kullanılan tokalardan bile olmamasına rağmen Aldo başarıyı yakalamıştı. Her insan bir fikir için ilham kaynağıdır. Aldo, yeni fikirler ürettiği ve tüm yarışmalarda birinci olduğu için kendini çok şanslı hissediyordu. Muhteşem saç modelleri keşfetmenin hayallerini kurarken, 60’lı yılların başında birçok kadın dergisinde, saçlara olan tutkusuyla çalışmaya başladığında hayallerini gerçekleştirmeye başlamıştı.

alo coppola

1961’de moda tasarımcısı Biki, Aldo’yu Floransa’da düzenlenecek bir defilede saç tasarımlarını yapmaya davet etti. 20 yaşından önce babasının salonundan ayrılarak Milano’da kendi salonunu açtı. Dergilerde sık sık çalışıyor, kuaförlük markalarıyla işbirliği yapıyor, defilelerde ve etkinliklerde saç tasarlıyordu. Böyle bir yoğunlukta çalışırken iki yeni salon daha açmaya karar verdi ve bir de kendi saç bakım ürünlerini piyasaya sürdü böylece işi otomatik olarak büyüdü. 1983’te yine L’Oréal için, kendi şovlarını başlattı, moda trendlerini sundu, muhteşem saç stilleri ve makyajlar yaptı. O dönemde bu kadar geniş bir kitleye hitap eden tek saç tasarımcısı Aldo’ydu.

aldo

1991’de Aldo, Philippe Starck tarafından tasarlanan ilk salonunu, tasarım için bir referans noktası haline gelen, dünyanın dört bir yanından gazetecileri ve mimarları çeken Corso Garibaldi’de açtı ve bu salon tüm yeni Aldo Coppola salonları için bir pilot projeydi. 1992 yılında şimdi üzerinde olan bir franchising ağı başlattı. 1993 yılında Aldo, müfredat ve öğretim yönteminin üstün kalitesi için öne çıkacak bir Akademi açmaya karar verdi.

aldo coppola