İsviçre’de 27 Nisan’da, Almanya’da 4 Mayıs’ta…

Kategori

Avrupa’da, kuaför salonları normale dönüşe doğru ilk adımlarını atmaya başladı.

Kuaför salonlarının 27 Nisan’da İsviçre’de, 2 Mayıs’ta Avusturya’da, 4 Mayıs’ta ise Almanya’da yeniden açılması bekleniyor. Zürih’ten kuaför Eddine Belaid, Estetica’ya ilk elden aktardı.

Kuaför işletmelerinin yeni işleyişi de eskisinden farklılık gösterecek.

İsviçre’deki kuaförler işe geri dönmeyi iple çekerken, salonların kişisel koruyucu maskelerin ve sıkı hijyen kontrollerinin varlığına alışması gerekecek.

Salonların yeniden açılması için ön ayak olan İsviçre Kuaförler Derneği, web sitesinde koruyucu maske tedarikçilerine ilişkin genel bir derlemeye yer verdi. 27 Nisan Pazartesi günü itibarıyla salonların bu maskeleri kullanmaları zorunlu hale gelecek. Ayrıca her kuaför salonu ve berber dükkanı belirli bir hijyen standardına uymak zorunda olacak.

Zürih’te birkaç salonuyla hizmet veren Eddine Belaid, kuaför salonları ve berber dükkanlarının açılır açılmaz saç hizmetlerine yönelik randevularda büyük bir yığılma olacağına ilişkin beklentileri şu sözleriyle doğruluyor: “Hafta başında salonların 27 Nisan’da yeniden açılacağına dair duyuru yapılır yapılmaz online olarak 130, telefon üzerinden 150 randevu oluşturduk. Bu ani talep artışıyla başa çıkmak için şimdiden yeni bir eleman aldım.”

Covid-19’a karşı aşırı savunmasız olan müşterileri için salonlarından birinde, ayrı bir odada küçük bir mabet de yaratan Eddine, “Bu yeni başlangıcı pazar için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Bu fırsattan ne kadar yararlanacağımız biz kuaförlere ve berberlere bağlı.

Şurası kesin: müşteriler yaptığımız işi her zaman takdir etti ama şimdi belki mesleğimize daha başka bir perspektiften bakacak ve bizsiz hayatın ne kadar zor olduğunu fark edecekler” dedi.

Türkiye’ de ise buna ilişkin henüz bir ipucu olmamasına rağmen Kuaförler Derneği’nin bu konuda çalışmalar yaparak salonlara dönüşe ilişkin hazırlık yaptığını biliyoruz. Salonların Mayıs sonuna doğru açılması beklenirken hangi koruma önlemleri ile açılacağı hem çalışan hem de salon misafiri sağlığı açısından önem taşıyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler