İŞTE KUAFÖRLER KOOPERATİFİ (KUKOOP)

Bir süredir hareketliliğine ve duyurularına tanık olduğumuz Kuaförler Kooperatifi – Kukoop nedir? Neler hedefliyor? Neler yapıyor? Sorularının cevaplarını Yönetim Kurulu Üyesi Metin Kaya’dan istedik.

İşte tüm detaylarıyla KUKOOP…

‘Kuaför, berber ve güzellik işletmeleri sahipleri olarak Türkiye’de bir ilke imza atıp Kuaförler Kooperatifi’ni (KUKOOP) hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Girişimin temeline adalet, eşitlik ve şeffaflığı koyan kooperatifimiz uzun soluklu işler ve refahı esas alan sürdürülebilir girişimler yaratmak için insanların bir arada çalışmalarına olanak sağlayacaktır.

İş birliğine dayanan modelin taşıdığı potansiyel ile toplumsal kalkınmayı desteklerken, ilkemizden ödün vermeden güvenilir bir çatı altında ( KUKOOP) büyümeyi hedefliyoruz.

Amacımız, küçük sermayelerimizi birleştirerek büyük sonuçlar elde etmek.

Tek başımıza yapamayacağımız birçok projeyi KUKOOP’un gücüyle sayısız üretici, ithalatçı, ihracatçı, kurum ve kuruluş ile çok daha kolay iş birliği yapabilir ve çözüm üretir hale gelmek istiyoruz.

KUKOOP markası, tüketicinin nezdinde ‘’bu ürünleri benim kuaförüm, berberim, güzellik uzmanım üretti’’ diyebileceği ve güvenle alıp kullanabileceği ürünler üretmeyi hedefler.

Üretilen bu ürünlerle işletmelerimizin maliyetleri azaltıp, dışa bağımlılığı yarı yarıya indirerek hem şahsi işletmelerimize hem de ülke ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Bir gün işletmelerimiz çalışamaz duruma gelse de KUKOOP sayesinde kazanmaya devam edeceğimiz hatta çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakacağımız kocaman bir aileyi sektörümüz adına Türkiye’nin en güçlü çatı markasında buluşturmayı hedefliyoruz.

Sadece Covit 19’dan ve virüsten dolayı işletmelerimizin kapanacağını düşünmeden her zaman zor durumda kalabileceğimizi düşünerek hareket etmeli ve bu birlik beraberliğin gücüne ortak olacak, paydaş olacak, yoldaş olacak meslektaşlarımızı bünyemize katmayı hedefliyoruz.

Kuaförler Kooperatifi-KUKOOP : ‘’Dayanma yeri değil dayanışma yeridir’’

Kuaförler Kooperatifi Neler Yapıyor?

 • Kooperatifimiz şu anda geçici yönetim kurulu ile birlikte, neler üretmemiz gerektiğini, en çok nelere ihtiyacımızın olduğu gibi arge ve alt yapı araştırmalarını yapmaktayız.
 • Eylül ayı sonu resmi genel kurul toplantımız olacak ve bu toplantıda yönetim kurulu seçeceğiz.
 • Kooperatifimizin ortakları tüm Türkiye’den kuaförler, berberler, güzellik salon işletmecileri olarak alıyoruz ve Türkiye’nin hemen hemen her yerinden ortaklarımız olduğu gibi yurtdışından da ortaklarımız var ve bunu daha da büyütmek istiyoruz.
 • Geçici yönetim kurulu olarak görev dağılımı yapılmış ve tüm ortaklar kendi içinde bir görev üstlenmiştir. Bu görev dağılımında üreteceğimiz, pazarlayacağımız ve bünyemizde bulunduracağımız ürünler ile ilgili fiyat, kalite, stok araştırması vs. gibi konular ile ilgilenmekteyiz.
 • Markamızın kurumsal olması için köklü bir firma ile danışmanlık anlaşması yapıldı ve markamızı en kurumsal şekilde konumlandırabilmek için alt yapı çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.
 • Tüm patent çalışma başvurularımız onaylandı.
 • Devletin yetkili organları ile kooperatifimizin üreteceği ürünler ve üretim aşaması ile ilgili  yapacaklarımızı ve  yerli malı güçlü bir markayı nasıl yaratabiliriz görüşmelerini yapıyoruz.
 • Televizyonlarda ve sosyal medyada markamızın tanıtımını, markaya ortak ve üye katma konusunda girişimlerimiz devam ediyor.
 • Kooperatifimizin konumlanması için içerisinde yönetim kurulunun ofislerinin, toplantı salonlarının da olacağı aynı zamanda tedarik ve dağıtım mağazamızın da bulunacağı büyük planlanlama içerisindeyiz.
 • Üreteceğimiz ve tedarik edeceğimiz ürünlerin son tüketiciye ve ortaklarımıza e-ticaret üzerinden satılması için altyapı çalışmaları yapıldı.
 • Şimdiden ihracat yapacağımız ülkelerle satışa sunulacak ürünlerin pazarlanması noktasında dış ticaret uzmanlarıyla toplantılar yapıyoruz.
 • Geçici yönetim kurulu ile her pazartesi durum değerlendirme toplantısı yapıyoruz.
 • Aldığımız ürün örneklerini ve fiyat tekliflerini değerlendiriyor, numunelerini test ediyor ve görüşlerimizi tüm ortaklar olarak değerlendirip bilgi paylaşımında bulunuyoruz.
 • Ben değil biz mantığı ile çalışıyor, hepimiz taşın altına elimizi koyuyoruz.
 • Bu projeye tüm ortaklar olarak sonsuz inanıyor ve güveniyoruz, hepimiz çok heyecanlıyız. Bu heyecanımızı paylaşacak meslektaşlarımızı aramızda görmekten mutlu oluruz.

Kuaförler Kooperatifi KUKOOP Yönetim Kurulu’nda ise aşağıdaki isimler yer alıyor:

Cemal MISTILIOĞLU-Genel Başkan, Erkan DÖLEK, Davut ÖZDURU, Gürsel DELİKTAŞ, Gürol AGU, Hakan YÜCEL, Harun ÖZDEN-Zeynep AZERİTÜRK ÖZDEN, Metin KAYA, Ömer SARIOĞLU

Biz de Estetica // Hairist ailesi olarak Kuaförler Kooperatifi çatısı altında bir ilke imza atan tüm fikir sahiplerine ve Yönetim Kurulu üyelerine başarılar diliyoruz.

Kuaförlerin bir araya gelerek oluşturdukları bu tür yapıların Kosgeb gibi devlet kurumları tarafından da desteklendiklerinin altını özellikle çizmek isteriz. Bu konuda detaylı bilgilere www.kosgeb.gov.tr sitesinden ulaşma imkanı bulunuyor.

Kuaförler Kooperatifine kısa bir süre sonra açılacak olan web sitesinden: http://kuaforlerkooperatifi.com/ ve @kuaforlerkooepratifi instagram hesabından ulaşabilirsiniz.         

Önerilenler

Benzer İçerikler