İş kazalarından ve hastalıklarından korunma

Kategori

1-Cildi iş şartlarından kaynaklanan hastalıklardan koruma: Kuaförlerin ellerindeki ciltte, aşırı çalışmaktan dolayı oluşan deri hastalıkları, kuaförlerde en sık rastlanan deri hastalığıdır. Ellerin aşınması, iş gereği su, şampuan ve kullanılan diğer ürünlerin teması yüzünden oluşur.Bu sebepten dolayı bir çok kuaför hassaslık (alerji) gibi sorunlar yaşa, Çoğunlukla egzama olmak üzere birçok rahatsızlık şekillenir. Buna sebep biri. sırada işte kullanılan kimyasal ürünlerin dikkatsiz yada sık şekilde kullanılması.. Çalışma yeteneğinin kaybolmasına neden olan ve diğer kötü sonuçlu rahatsızlıkların çoğu, öncelikle acemi çalışanların daha dikkatli olmasıyla engellenebilir. Sağlıklı bir deri o ürünlerle bazen temasa geçerse hemen hemen hiç zarar görmez. Genellikle acemi çalışanların yaptığı saç yıkamasında, şampuanların içerdiği yağlı saçlara önlem maddeleri, ciltteki doğal koruyucuları yok eder. Böylece zararlı maddeler daha kolay deriye girebilir. Deride, alerjik bir maddenin cilde girmesi ve kendisini savunmaya başlamasıyla alerjik reaksiyon başlar. Alerji yapan maddelerin tekrar cilde girmesiyle oluşan kimyasal reaksiyon sonucu hastalık ortaya çıkar. Bu tür reaksiyonlar egzama gibi alerjik hastalıklara sebep olabilir. Dış deri tabakasının iltihaplanmasına egzama denir. Egzamada kızarıklıklar, kaşıntılar, şişlikler, su toplaması ve ıslaklıklar görülür. Kabuklaşmalar da egzamada görülür. Elleri bir eldivenle korumak ve özel kremlerle el bakımı yapmak kuaförlerdeki cilt hastalıklar. önler.

Aşağıdaki işlemlerde eldiven giyilmeli

Saç yıkamasında, kafa masajında ve saç bakımında Saçları boyarken Gerekli olan ürünleri hazırlarken aletleri, makineleri ve çalışma yerini ıslak bir bezle ya da dezenfektan maddelerle temizlerken manikür ve pedikür yaparken.

2-Ayak ve sırt ağrılarına karşı önlemler: Sağlıklı bir ayak, ayak kemiklerinin baldır kaslarından ayağın kısa kaslarına kadar oluşturduğu elastik bir biçimdedir. Ayaklar vücudun tüm yükünü taşırlar. Ayakta sütun görevi yapan yerler topuk, ayağın dış kısmı ve orta ayak kemiğidir. Az hareket, fazlasıyla ayakta durmak, dar ve biçimsiz ayakkabılar kasların ve bağların zarar görmesine ve ayakların elastikliğini kaybetmesine ne.n olur. Zamanında bir ortopedik önlem alınmaz. ayak iskeleti bu sebepten dolayı değişime uğrar.Taban düzleşmesi olur.

3-Solunum Yollarını Koruma: Pis hava hasta eder, özellikle de solunum yollarını. Çalışma yerindeki kötü havanın (tüm gün boyunca sıkılan spreyler, boyaların kokulan ve içilen sigaranın dumanı) teneffüs edilmesi nedeniyle solunum yolları tahriş olur ve bronşit ya da astım gibi rahatsızlıklara neden olur ve bunlar fark edilmeden oluşur. Bu tür hastalıklar kronikleşir, yani onlardan artık kurtulmak mümkün değildir. Kuaför salonlarındaki kirli hava oranı böyle düşürülür;

• Spreyleri gereğinden fazla kullanmamakla

• Koku salmayan saç boyarının kullanımıyla.

• Solunum yollan rahatsızlıkları giderek yayılıyor. Bu sebepten dolayı, çalışma yerindeki havayı yalnız kendi sağlığınız için değil, müşterilerinizin de sağlını düşünerek temiz tutulmalı.

4-Varisten Korunma: Efe oturuşu ile bir ayak diğerinin üzerine atılarak oturulur Ayak ucu dize doğru çekilir ve sonra aksi yön. gerili, Günde 3 kez 5 er defa başlanır.Her gün 5 artarak gün. elli adete çıkarılır. Bu hareket sürekli aynı pozisyonda ayakta kalmaya bağlı olarak bacakta biriken kanın geri dönüşünü kolaylaştırır.

Önerilenler

Benzer İçerikler