fbpx

Farklı Mısınız? Yoksa Sadece İçe Dönük Mü?

Bir içe dönük olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, psikoloji uzmanlarına göre tanımlayıcı özelliklere bir göz atmanızda fayda var.

İçe dönük nedir?

Sosyalleşmek yerine yalnız geçirilen vakit ölçüsünde enerji depolayabilmeyi ifade eden bir kişilik özelliğidir.

Terapistler, dışa dönüklerin sosyal etkileşim yoluyla enerji depolarken, içedönüklerin sosyal durumlarda enerji harcadığını belirtiyor. Örneğin; bir partiye katıldıktan veya büyük bir grupla zaman geçirdikten sonra, genellikle yalnız kalarak kendilerini yeniden şarj etme ihtiyacı hissediyorlar.

İçe dönüklerin kendi iç dünyaları vardır; daha sessiz, çekingen ve içe dönük olma eğilimindedirler, ancak içe dönük olmak, utangaç olmak anlamına gelmiyor.

İçe dönüklüğün sebebi nedir?

Genetik, kişinin dışa dönüklüğe karşı içe dönüklüğü tercih etmesinde önemli bir rol oynuyor. Tüm farklı kişilik özellikleri göz önüne alındığında, içe ya da dışa dönüklük en güçlü kalıtsal özellikler arasında yer alıyor. Yetiştirilme şekli de ayrı bir etken.

düşünen adam

İçe Dönüklerin Temel Özellikleri

 1. Yalnızlığı arkadaşlara tercih etmek
  İçe dönükler, yalnız zaman geçirmeyi grup etkinliklerine tercih ederler. Genelde küçük bir çevrede, sıkı bağların söz konusu olduğu bir arkadaşlığı yeğlerler. Ayrıca, genel olarak gruplar halinde olmaktansa insanlarla bire bir takılmayı tercih edebilir, kendilerini yeniden şarj olmuş hissetmek için bolca yalnız zamana ihtiyaç duyarlar.
 2. Çok fazla sosyalleşmeden tükenmiş hissetmek
  Sosyalleşmek için çok fazla zaman harcamak sizi gerçekten yıpratıyorsa, içe dönük olup olamayacağınızı anlamaya başlayabilirsiniz. Tabii ki, hepimizin pili bir noktada biter, ancak sizinki özellikle hızlı bir şekilde tükeniyor gibi görünüyorsa, muhtemelen içine kapanıksınız.
 3. Dış uyaranlara duyarlılık
  İçe dönükler sessiz ortamları tercih etme eğilimindedir ve pek çok dış uyarana karşı isteksiz olabilirler. Pazar yerleri, kalabalık caddeler ve gürültülü insan grupları çok bunaltıcı gelebilir.
 4. Yalnız çalışmayı tercih etmek
  Birçok içe dönük kişi, bir ekiple çalışmak yerine yalnız çalışmayı tercih eder ve bu, özellikle “düşünen bir içe dönük” iseniz geçerlidir. Dışa dönükler sağlam ekip çalışması, başkalarıyla beyin fırtınası vb. durumlarla gelişirken, içe dönükler kendi başlarına daha net düşünmeye ve böylece görevlerini daha başarılı bir şekilde yerine getirmeye meyillidir.
 5. Kendi zihninize çekilmek
  İçe dönüklerin kendi zihinlerinin içine girme konusunda büyük bir kapasiteleri vardır ve bir molaya ihtiyaç duyduklarında genellikle iç yalnızlıklarına çekilirler.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz