Hamile kadınlar ve saç boyası

Hamile kadınlar ve saç boyası

Kadınların çoğu saç boyasının zararlı olacağını düşünerek hamileliklerinin ilk aylarını beyazlamış dipler ve rengi solup gitmiş saç uçlarına katlanmakla geçiriyorlar.
Bu konuya değinmemin tek sebebi hamile kadınları ve kuaförlerimizi bu konuda aydınlatmak.

Her konuda inanca ve hurafelere dayalı düşünerek bilimsel kanıt olmaksızın yorum yaparak cevap bulamadığımız bu konulara bakın uzmanlar ne diyorlar. Saç boyasında bulunan çok küçük miktarlarda amonyak ve peroksit kuaför sektöründa çalışan kadınlar için düşük riskini çok küçük bir oranla yükseltebilir. Fakat kesin olarak kanıtlanmış değildir. Ağır kimyasal içeren ürünlere nispeten saç boyasında bulunan ve boyamanın ortalama ilk 15 dakikasında uçup giden alkalilerin deriyi deforme edip etmediği veya kafa derisinden kana ulaşıp ulaşmadığı kanıtlanamamıştır. (Alerji veya diğer deri hastalıkları istisnadır.)

Boyayı ve röfle türü işlemleri kafa derisine gelmeyecek şekilde saça uygulama da sakınca görmeyen uzmanlar, gebeliğe dayalı hormonlar nedeni ile saç dokusunun kuvvetleneceği gerçeğiyle saçın açılmasının zorlaşacağı gibi boyanın tutmama ihtimalinede değiniyorlar. Hamile bayanların deneyimlerine dayalı araştırmalar da ise herhangi bir değişiklik yaşamayan kadınların oranı çok yüksek.

Günümüzde amonyak bazlı boyalar bilimsel olarak labaratuvar ortamında hazırlanıp zararlı maddelerden arındırılmaktadır. Amonyak bazlı boyaların yanısıra amonyaksız ve tamamen organik boyalarda kuaförlerin hamile kadınlara sunabileceği alternatifler arasındadır.
Sağlık ve güzellik sektörünün cildimize ve saçımıza zarar verecek tüm ayrıntıları boyalardan arındırırken, unutmayalım ki en allerjen madde pigmandır ve boyadan çıkartılamaz tek etkendir. 

Araştırmalarıma dayanarak dünya uzmanları bunları söylüyor. Risk payı çok küçük ama seçimi anneye bırakıyor ve kuaförlerinde yapması gereken de budur…..

Yazar: Gülgün Biçerel Uysal

 

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975