Güzellik Ürünlerinde Kimyasal Yasağı İçin İlk Büyük Adım

Kategori

Toksik kimyasal yasağı Kaliforniya’da (ABD) da Avrupa Birliği’nin ardından yasalaştı.

Özellikle son 10 yılda giderek yükselen sağlıklı yaşam trendi doğrultusunda sağlık ve çevre dostu ürünlere ilgi yoğunlaştı ve tüketicilerin toksik maddelere ilişkin farkındalığında önemli bir artış oldu. Bu trendin ve artan bilincin bir sonucu olarak Kaliforniya’da (ABD) da Avrupa Birliği’nin ardından toksik kimyasal yasağı yasalaştı.

Kaliforniya’da yasalaşan toksik kimyasal yasağının kozmetik, şampuan, saç düzleştirici ve ülke çapında tüketiciler tarafından kullanılan diğer kişisel bakım ürünlerinin bileşimini de değiştirmesi bekleniyor. 

Vali Gavin Newsom tarafından Eylül sonunda imzalanan yasa, civa, formaldehit ve PFAS olarak bilinen maddeler dahil olmak üzere 24 kimyasal maddeyi kapsıyor. 

Aktivistler, tüm kimyasalların kanserojen veya toksik olduğu gerekçesiyle bu kimyasalların güzellik ürünlerinde yeri olmadığını savunuyor. 

Yasa 2025’te yürürlüğe girdiğinde, güzellik ürünlerinin toksik maddelerden arındırılması için ilk büyük adım atılmış olacak. 

kimyasal yasağı

Kişisel bakım ürünlerinde bulunan yalnızca 11 içerik Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenleniyor. Buna karşılık, Avrupa Birliği, 1.600’den fazla kozmetik maddeyi ve kozmetik bileşenlerini yasaklıyor. Yasama meclisinin her iki meclisinde de geniş bir farkla kabul edilen Kaliforniya yasasının kozmetik güvenlik için bir kilometre taşı olduğu görüşünde birleşiliyor.

Bu yasanın öngördüğü kimyasal yasağının ve dünyada giderek artan tüketici farkındalığının güzellik sektöründeki üreticileri nasıl yönlendireceği ve bu hareketin yansımalarının ne olacağı merakla bekleniyor. 

Önerilenler

Benzer İçerikler