fbpx

Güzelliğin Peşinde… Cevdet Şengül – Cadde Kuaför

Estetica Dergisi – Hairist projesi olarak gerçekleştirdiğimiz “Güzelliğin Peşinde” belgesel serisinde Kuaför Cevdet Şengül, kuaförlüğe adım atma ve mesleki gelişim hikayesini, deneyimlerini, kişisel gelişim yolculuğunu ve kuaförlüğe ilişkin fikirlerini bizlerle paylaştı.

İşte Cevdet Şengül röportajından birkaç alıntı:

35 yıllık kuaförüm. 48 yaşındayım. Yaklaşık 13 yaşında bu işe başladım. Önce bir mahalle berberinde başladım.  Mahalledeki berber kapanmıştı ve o yıllarda Anadolu’dan Pendik’e göç etmiştik. Babamla iş ararken bir kuaför salonunun camında Fransızca kuaför yazdığını gördük.  Kuaför salonu olduğunu anlamadık ama ‘çırak aranıyor’ yazısını görünce içeri girdik, sonra oranın bayan kuaförü olduğunu öğrendik. Sivas’tan İstanbul’a geldiğimizde yaz tatilinde hemen işe girdim. İşe girince okulla hiç ilgilenmedim, çok da bilinçli değildim. Dolayısıyla okulu tamamen unuttum. Hiç beklemediğim bir hayatla tanıştım. Orada bir buçuk yıl çalıştıktan sonra Can Kuaför’e (Fuat Can) geçtim.   

Cevdet Şengül - Güzelliğin Peşinde Belgesel Serisi

“88 Aralık’ta Oktay Kaymakoğlu’nun yanında başladım. Tüm ustalarıma saygı duyuyorum, hepsinin emeği vardır ama asıl ustam olarak Oktay Bey’i görüyorum, onun emeği çok fazladır.”

“Bunca zaman içinde şunu öğrendim ki yeniliğe açık değilseniz bir yere gelmeniz mümkün olmuyor. Örneğin, “Ben Anadolu’dan geldim, aksanımı da değiştirmem” gibi bir düşüncem olsaydı, ilerleyemezdim. Çünkü bu şekilde gelişmeye kapalı olduğunuzda mesleki olarak da kendinizi gelişime kapatmış oluyorsunuz.”

“Hala salonda çalışırken kendimde Oktay Bey’i görüyorum. Gözleme, takip etme, salonda her yerde kulağımın olması, yani müşterin ve çalışanların her söylediğini duymam, Oktay Bey’den gelen, benimsediğim özelliklerdir. Personelim de bunu bilir ve müşteriyle olan ilişkisine, konuşmasına, esprilerine dikkat eder. Müşterilerle aramızda daima bir mesafe, bir çizgi vardır ve o çizgiyi geçmemeye dikkat ederiz. Bu meslek bize bayanlarla iletişim kurmayı, onlarla paylaşmayı, saygı duymayı ve saygı görmeyi öğretti. Oktay Bey’in nasihatleri ve zaman içinde okuduğum kişisel gelişim kitapları ile kendimi geliştirdim. Oktay Bey’in de kitap tavsiyeleri olurdu. Anadolu’dan geldiğimde aksanlı konuşuyordum. Çok kitap okudum ve kendimi geliştirdim.”

un camında Fransızca kuaför coiffeure yazdığını gördük.  Kuaför olduğunu anlamadık ama çırak aranıyor yazısını görünce içeri girdik, sonra oranın bayan kuaförü olduğunu öğrendik.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz