Gül Suyu: Cilde ve Sağlığa 7 Faydası

İlk olarak İslamiyetin Altın Çağ’ının en ünlü hekimi İbn-i Sina tarafından 10. yüzyılda yaratılan
gül suyunun cildimize pek çok fayda sağladığı biliniyor. Birçok cilt bakım ürününde de kullanılılan gül suyunun sağlığımıza da birçok yararı var. Gıda ürünlerinde de karşımıza çıkan gül suyunun gevşetici ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu araştırmalarla da destekleniyor. İşte gül suyu mucizeleri:

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül suyundaki güçlü antioksidanlar cilt iltihabı ve kızarıklıklarla savaşabilmenin yanı sıra yaşlanma belirtilerini geciktirmeye de yardımcı oluyor. Gül suyunun ayrıca yaraların ve göz enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olduğu biliniyor.

1- Cilt Enflamasyonuyla Savaşabilir

Gül yaprağı özlerinin cilt üzerinde anti-inflamatuar aktivite gösterdiği bulundu. Gül suyu ayrıca cildi UV radyasyonunun neden olduğu iltihaplanmaya karşı koruyabilir. İçeriğindeki C vitamini güçlü bir antioksidandır. Cilt kızarıklığını ve tahrişi de azaltır. Anti-inflamatuar özellikleri onu akne tedavisinde de güçlü bir yardımcı yapıyor.

cilt kızarıklık

2- Yaşlanma Belirtilerini Geciktirmeye Yardımcı Our

Düzenli kullanımı kırışıklıkları geciktirir ve gözenekleri sıkılaştırır. Her sabah banyodan sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

3- Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olabilir
Yanık, yara izi ve kesiklerin tedavisinde de kullanılır; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Gül Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1- Boğaz Ağrısını Yatıştırabilir
Antibakteriyel etkileri nedeniyle geleneksel Hint tıbbında boğaz ağrısını yatıştırmak için gül suyu kullanılırdı. Ayrıca, büyümüş bademciklerin tedavisinde de gül suyuna başvurulurdu.

2- Göz Enfeksiyonlarının Tedavisinde Destekleyici Olarak Kullanılır
Göz hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilecek analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir

3- Stresi Azaltabilir
Gül suyu savunucuları, buharını solumanın bireylerde ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalar, gül suyunun antidepresan benzeri etkilere sahip olabileceğini düşündürmekte.

gül suyu

4- Baş Ağrılarının Geçmesine Yardımcı Olur

Gül suyu (veya gül yağı) kullanılarak yapılan buhar terapisi baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olabilir. Gül suyuna batırılmış kompresi başınıza 45 dakika süreyle uygulamanız halinde baş ağrınızı dindirebilir.

baş ağrısı

İlk olarak İslamiyetin Altın Çağ’ının en ünlü hekimi İbn-i Sina tarafından 10. yüzyılda yaratılan
gül suyunun cildimize pek çok fayda sağladığı biliniyor. Birçok cilt bakım ürününde de kullanılılan gül suyunun sağlığımıza da birçok yararı var. Gıda ürünlerinde de karşımıza çıkan gül suyunun gevşetici ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu araştırmalarla da destekleniyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler