Genetik Diyet ve Kişiselleştirilmiş Beslenme

Diyabet, yüksek tansiyon, uykusuzluk, anksiyete, reflü gibi modern yaşamın yaygın kronik hastalıklarından ya da tiroit ve artrit gibi otoimmün rahatsızlıklardan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey genetik diyet uygulamasına başvurmak olabilir.

Sağlıklı beslenmenize rağmen, bedeniniz istediğiniz iyileşmeyi göstermiyorsa, kişiselleştirilmiş bir diyete geçerek fayda sağlayabilirsiniz.

Beslenmenizi Nasıl Kişiselleştirebilirsiniz?

Özel beslenme gereksinimlerinize uyan diyeti bulmanın tek bir yolu var: deneme ve yanılma.

Sağlık bilincine sahip insanlar genellikle deneme ve yanılma yöntemine sıkça başvururlar. Protein, karbonhidrat, glüten, yağ, kahve, süt ürünleri, soya gibi besinleri tükettikten sonra kendi bedenlerini dinlerler. Tükettiğiniz yiyeceklerin ardından  sonuçları sürekli olarak izleyerek sizin için doğru ve yanlış olan besinleri bulmanız mümkün.

Bazı yiyeceklerden sonra şişkinlik hissediyor ya da hazımsızlık çekiyorsanız veya sivilce, mide ağrısı, reflü ya da kadınlarda akıntı gibi birtakım sorunlarla karşı karşıya kalıyorsanız, sorumluyu tükettiğiniz yiyeceklerde arasında bulabilirsiniz.

genetik diyet

Genetik ve Beslenme

Artık genler ve beslenmenin doğrudan ilişkili olduğu belirlendiğine göre, önemli olan neyin yanlış olduğunu keşfetmektir. Tüm genler eşit değildir. Her birimiz kalıtsal olarak yüzlerce gen varyasyonunu miras aldık.

Örneğin, B12 vitamini üretmede yavaş olan bir geniniz olabilir. Öte yandan, teorik olarak D vitamini üreten geniniz normal iken, onu parçalayan enzimi kodlayan gen hızlı olabilir. Bu da düşük D vitamini ile sonuçlanır.

Bu karmaşık gen ve enzim çorbası sadece vitamin seviyenizi değil, yağ asitlerinizi, proteinlerinizi, minerallerinizi ve diğer kimyasallarınızı da etkiliyor. Diyetinizi düzenleyerek, gen varyasyonlarını ayarlayabilirsiniz.

Genetik Diyet Uygulaması

Genetik yapınızı anlayarak, daha doğru beslenme kararları verebilirsiniz. İşlenmiş gıdalardan uzak duruyor ve organik gıdalarla besleniyor olabilirsiniz. Ancak, yine de benzersiz gen setiniz nedeniyle bireysel unsurlar değişecektir.

Örneğin protein, B12 vitamini ve demir seviyelerini koruyan etkili genlere sahip olduğunuz için rahatlıkla vejetaryenliği tercih edebileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak öte yandan amino asit glutamatı parçalayan ve sizi uykusuzluğa ve ajitasyona yatkın hale getiren genetik bir sorununuz olabilir.

Bedeniniz, D vitamini üretme ve gıda reaksiyonlarına sahip olan fermente gıdalarda bulunan histamini parçalama konusunda zayıf olabilir.

Tüm bunları, deneme yanılma yöntemiyle, bedeninize ve verdiği reaksiyonlara dikkat ederek çözebilir, genetik diyet uygulayarak kısa zamanda çok daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler