fbpx

Soner Dalkılıç ile 2021 Gelin Saçı ve Aksesuarları Üzerine…

Türkiye’nin en çok gelin saçı tarayan salonlarının başında gelen Soner Saç Tasarım’ın Kurucusu Soner Dalkılınç, kuaförümden.com Görüntülü Destek Uzmanı Şefika Zorlu ile 2021 gelin saç modelleri ve aksesuarlarının yanı sıra model seçimi ve bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

İzmir’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en çok gelin saçı tarayan salonlarının başında gelen Soner Saç Tasarım’ın Kurucusu Soner Dalkılınç, her sezon 500-600 geline hizmet veriyor.  

İşte Instagram’daki canlı yayından alıntılar:

Gelin saçı tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Soner Dalkılınç: Gelinin aksesuarına ve duvağına bakıyoruz. Son dönemde kısa duvaklar kullanmamaya çalışıyoruz. Uzun duvak sadece fotoğraflarda giriş ve dans kısmında lazım oluyor, ondan sonra dans ederken, yürürken uzun duvaklar gelini çok zorluyor. O yüzden taraklı, çıkarılabilir uzun duvakları öneriyoruz.  

Aksesuar seçimi de çok önemli. Salonumuzda da bir aksesuar standımız var. Gelincilerin verdiği aksesuarlar biraz daha ucuz oluyor. Biz daha kaliteli ve şık seçenekler sunuyoruz. Çok güzel bir saç yapıyorsunuz, aksesuar kalitesiz ise bütün görünümü mahvedebiliyor. 

2021 Gelin Saçı ve Aksesuarları
Instagram @sonerdalkilinc

Gelin adaylarına saç bakım öncesi ne öneriyorsunuz?

Soner Dalkılınç: Mutlaka saçının yapısına uygun bir bakım öneriyoruz. Evde de bu bakımları yapmasını tavsiye ediyoruz. Birçok kuaförün içinde bulunduğu satış sitesi kuaförümden.com’u açıyor ve salonda hemen birlikte doğru ürünü sipariş ediyoruz. Bu da bizim işimizi çok kolaylaştırdı. 

En büyük sorun saç yapısına uygun olmayan ürünlerin kullanılması. Mesela ben Kérastase bayisiyim ve markanın, örneğin 25 adet ürünü var.  Bir kişiye bu ürünlerden sadece üçü uygun olabilir ve geri kalanı saçına zarar verebilir. Bir markanın çok kaliteli olması, her ürününün saçınıza iyi geleceği anlamına gelmez. Saç tipinize ve yapınıza uygun doğru ürünü kullanmak çok önemli. Bu noktada da kuaför desteği büyük önem taşıyor. 

Saçı topluyor ya da maşa yapıyorsunuz. Gelin saçı yapılmadan önceki süreçte saçı yumuşatan nem bakım ürünlerini kullanmamak gerekiyor. Kerastase’ın Ciment serisi ürünlerini kullanarak bakım yapıyoruz ki, saçın hacmi de yerinde olsun, düşmesin. Sıkılaştırıcı bakımlara ağırlık verilmeli.

2021 Gelin Saçı ve Aksesuarları
Instagram @sonerdalkilinc

Bu yılın modasında nasıl aksesuarlar ve saçlar var?

Soner Dalkılınç: Aksesuar seçiminde gelinlik kadar gelinin genel tarzı da önemli. Normal yaşantısında çok doğal olan bir kadına çok büyük bir aksesuar tavsiye edemezsiniz. Nude tonlarda, yumuşak dokulu ve çiçekli aksesuarları tercih ediyorum. Kaliteli, Arabik, büyük taçlar da bu yıl çok revaçta olacak. Ek olarak aynı büyüklükte yatay kullanılan yaprak aksesuarlar da 2021’in öne çıkanları arasında. Ayrıca melek kanadı dediğimiz bir aksesuar var. Arkada, sağa ve sola takılıyor. Özellikle ense topuzlarında çok şık duruyor. 

Romantik saçlar gelinler söz konusu olduğunda vazgeçemediğimiz modeller. Yıllardan beri, çok fazla tarak kullanmadan topladığımız natürel gelin saçları yapıyoruz. Sonrasında sprey kullanmadık. Spreyli saç fazla parlamıyor, gerekirse wax ile parlaklık veriyoruz. Bu tür saçlar da bu yıl popülerliğini sürdürecek.

Saçınız ne kadar temiz olursa olsun, topuz yapmadan önce Kerastase’ın kuru şampuanını da mutlaka tavsiye ederim. Topuz yapmadan önce saç diplerine bu ürünü sıktığınızda, terleseniz de saçınız diplere doğru çökmeyecek ve çok daha kalıcı olacaktır. 

Instagram @sonerdalkilinc

Renklendirmede öneriniz nedir?

Soner Dalkılınç: Renklendirme de önemli. Gelinlerimizin çoğu zaten doğal saçlara sahipler. O doğal saç içerisine hafif ışıltılar yapıldığında maşa ya da topuz sonrası dokular inanılmaz güzel düşüyor. Ortaya çok daha güzel ve kaliteli bir görünüm çıkıyor. Saçta hafif aydınlatmalar yaptığımızda saçın çok daha ışıltılı görünmesini sağlayabiliyoruz. 

Salık saçlar mı, topuz mu ön planda?

Soner Dalkılınç: Bu yıla kadar hep topuz ön plandaydı. Özellikle yaz aylarında müşterilerimizi genellikle topuza doğru yönlendiriyorduk. Çünkü gelin adayları kuaför salonundan çıktıktan fotoğraf çekimine gidiyorlar.  Saçı ne kadar sağlam yaparsak yapalım, ne kullanırsak kullanalım, salık saçlar özellikle düğün öncesi bu tür organizasyonlar nedeniyle gün sonuna dek dayanmıyor. O yüzden biz fotoğraf çekimi gibi organizasyonları başka bir gün yapmalarını tavsiye ediyoruz. Şayet, fotoğraf çekimi başka bir gündeyse, daha sakin bir gün geçireceklerse ben gelinlere salık saç yapmayı çok seviyorum. Özellikle, bukle bukle değil de, tek halde düşen kalın wag’lı maşaları daha çok seviyorum. Özellikle bunlarda dikine ve yatay büyük aksesuarlar çok şık duruyor. Saç göründüğü için aksesuar çok dikkat çekmiyor. Toplu saçlarda, saç arkada toplu olduğu için çok fazla dikkat çekebiliyor. 

Gelinin boyu, boynunun boyutu, baş uzunluğu topuz ya da salık saç mı yapılması gerektiği konusunda bize önemli bir fikir veriyor.  Salındığında kendini gösteremeyen bir saç ise toplamakta fayda var. Bu tamamen provadaki görüşmeye bağlı. 

Instagram @sonerdalkilinc

Saç provası ne kadar önemli?

Soner Dalkılınç: Kesinlikle provayı öneriyorum, çünkü düğün günü o stres ve telaşla saç modelini belirlemeniz güçleşir. Aslında prova yüzde 25 müşteri, yüzde 75 kuaför içindir. Gelin, provasız düğün günü salona geldiğinde çok fazla stres yaşayabilir, etrafındakinin fikirleri kafasını karıştırabilir. Bu nedenle biz mutlaka prova öneriyoruz. 

Bu dönemde pandemi nedeniyle gelinlerin salona refakatsiz gelmesini, illa gelecekse de bir kişiyle sınırlı kalmasını rica ediyoruz. 

Gelin saçı randevuları ne durumda? Ertelemeler söz konusu olduğunda ne yapıyorsunuz?

Soner Dalkılınç: Bu yıl için birçok randevu aldık. Her sezon 31 Ocak’a kadar erken ödemeli kampanyalar yapıyoruz. Bu yıl da yaklaşık 100 gelinin randevusunu aldık. Herhangi bir erteleme olursa da aynı fiyatlarla devam ettiriyor, bir sonraki seneye kalırsa çok küçük bir fiyat farkıyla ertelenen tarihte hizmetimizi veriyoruz. 

Sitemizde pek çok gelin saç tasarımına ulaşabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz