fbpx

Elektromanyetik Uyumluluk Konferansı’ndan bilgiler…

Kategori

EMC Konferansı’nda elektro manyetik kirlilik konuşuldu…

Uluslararası EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) Türkiye 2015 Konferansı, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi ev sahipliğinde Maslak kampüsünde gerçekleşti.

Prof. Dr. Levent Sevgi bizi manyetik alanlar hakkında bilgilendirdi. Sabahtan akşama kadar fön makineleri, düzleştiriciler, lazer cihazları ve benzeri cihazlara salonlarda sürekli maruz kalınmasının sonuçlarını ve aktif olarak kullanılan cihazların yaydığı manyetik dalgaların sağlığımıza bir tehdit oluşturup oluşturmayacağını merak ettik ve sorduk.

Estetica: Elektromanyetik alan nedir? Elektromanyetik uyumluluk nedir? Bu kavramları öncelikle kısaca açıklayabilir miyiz?

Prof. Dr. Levent SEVGİ: Gündelik yaşantımızda sık karşılaştığımız bilgisayarların radyo yayınlarını bozması, elektrik süpürgelerinin TV’lerde karlanmaya neden olması, cep telefonlarının araçların ABS fren sistemini kitlemesi benzeri olaylar elektromanyetik (EM) etkileşim ve girişim olaylarından sadece bir kaçıdır. İlgili disiplin EMC (Electromagnetic Compatibility= elektromanyetik uyumluluk) olarak anılır.

Estetica: Sizin de bildiğiniz gibi kuaförler sürekli elektronik cihazlarla iç içeler. Fön makinesi, maşa, bir kısım salonlarda lazer, salonların içerisinde LCD televizyonlar, bilgisayarlar ve wi-fi cihazları mevcut bu tarz cihazların oluşturduğu manyetik kirlilik hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Prof. Dr. Levent Sevgi: Manyetik alanlarla ilgili; ‘bana bir şey yapar mı?’ gibi bir çok düşünce var. O konularda bilim hâlâ tartışmalı; bir kısım aman dikkatli olalım, bir kısım ise aman bir şey çıkmaz diyor. Kesin sonuç yok ama bilimin kesin sonuç elde ettiği alanlar var. Özellikle radyasyon mesela nükleer radyasyon. 1950’lerde biliyorsunuz radyasyonu şişelerde satıyorlardı -tedavi olarak- şimdi ise öldürücü olduğunu biliyoruz, kesinlikle kanser yapıyor. Sigara kesinlikle kanser yapıyor bunun artık tartışmalı bir durumu yok. Bütün bu cihazlar cep telefonu olsun, kuaförlerdeki kullanılan cihazlar olsun bunların hepsi elektrik enerjisiyle çalışıyor. Özellikle fön makineleri süresi sınırlı da olsa yakın alanda manyetik alan oluşturuyor. Benzer şekilde cep telefonlarına baktığımız zaman; uzun süre konuşmayın. Şimdi güzel bir şey var artık mesajlaşma daha yaygın. Zararı tam kesinleşmemiş olsa da bilmediğimiz şeylere temkinli yaklaşmak daha uygun. İleride bunun zararlarını görebiliriz. O yüzden dikkatli olalım.

Estetica: Sayın Prof.Dr. Levent Sevgi’ye paylaştığı bilgiler için teşekkür ediyoruz. Elektromanyetik Kirlilik konusunda Ventoso Ürün Yöneticisi Tuba Deniz’den de fön makineleri hakkında bilgi aldık. Neler paylaşacaksınız? Neden “sıfır elektromanyetik kirlilik”?

saç, tasarım, moda, sanat, emc, ventoso, kuaför, kuaförlük

Tuba Deniz: Konferansta da paylaşıldığı üzere cihaz-cihaz etkileşimi ve bunun etkileri üzerinde tartışılan ancak 1992 yılında düzenleme getirilmiş konular. Pek çok konuda dikkatli olmadığımız gibi elektromanyetik kirlilik konusuna da her ne kadar ülkemizde pek önem vermesek de özellikle uluslararası markalar bu konuya azami önemi gösteriyor ve göstermek zorunda. Ventoso olarak biz de bu konudaki standartları yakından takip eden ve uygulayan bir markayız. Bu konuda müşterilerimizi bilinçlendirme sorumluluğumuz da bulunmakta.

Estetica: Kullanıcı veya uygulama yapılan müşteri nezdinde yansımaları nelerdir?

Tuba Deniz: Öncelikle sonuçları tartışılıyor olmakla birlikte bizim açımızdan en önemli unsur çevreye ve oluşturulan standartlara karşı sorumluluklarımızdır. Çevre ve kuaför dostu ürün tanımlarımızı destekleyen “bu ürünün üretim aşamasında sıfır manyetik kirlilik oluşmuştur” ifademizi bunun için özel olarak bastırdığımız ve ürün kutularının içine koyduğumuz bir çalışmayla kuaför salonlarına taşıyoruz ki hem kuaför hem de kuaförleri ziyaret eden misafirlerini bilinçlendirelim. Bu şekilde bir bilinç oluşturarak ürün ve hizmet seçimlerinde daha dikkatli tercih yapmalarını ve ödedikleri her kuruşa karşılık bulmalarını hedefliyoruz.

saç, tasarım, moda, sanat, emc, ventoso, kuaför, kuaförlük

Röportaj ve konferans ile ilgili bilgilerin tamamına Estetica Dergisi Kasım-Aralık sayısından ulaşabilirsiniz… 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz