Eko Salonlar

Sürdürülebilirliğe yönelik talep yaygınlaştıkça güzellik ürünleri üreticileri ve hizmet sağlayıcıları “daha ​​yeşil” ürün ve hizmetler üretmeye yöneliyor. 

Geleneksel güzellik ürünlerinde kullanılan ve sağlığımıza doğrudan ve dolaylı zarar veren toksik ürünlerle bağlantılı bilimsel kanıtların artmasıyla birlikte yeşil güzellik pazarı büyümeye devam ediyor.

Eko Salonlar Çevre Dostu Ürün ve Hizmetlere Nasıl Daha Fazla Odaklanıyor?

İnsanlar Dünya’ya daha iyi bakmak için üzerlerine düşeni yapmaya çabaladıkça, salonlar ve spa’lar çevreye duyarlı kuruluşlar olma konusundaki odaklarını artırıyor. Müşteri taleplerini karşılamak ve gezegene karşı daha sorumlu davranmak için olağanüstü değişiklikler yapıyorlar.

Güzellik tesisleri giderek daha fazla enerji tasarruflu ekipmanlar kullanıyor ve hem çevre hem de müşterilerinin saçları için daha iyi olan doğal, çevre dostu ürünler satıyor . Çoğu saç bakım ürününde potansiyel olarak zararlı toksinler ve kimyasallar bulunur ve salonlar, müşterilerinin ve gezegenlerinin sağlığı ve refahı konusunda daha bilinçli hale geliyor.

ABD’de şaşırtıcı bir şekilde 370.000’den fazla kuaför var. Bu tesislerin her biri günde ortalama bir kilo saç kesiyor. Geçmişte “atık” saçlar atılırdı. Ancak son yıllarda atılan saçları insanların ve gezegenin yararına kullanmanın yenilikçi yolları keşfedildi.

Beyin Fırtınası Çözümleri: Petrol Sızıntısını Temizleme

Örneğin, kesilmiş saç lifleri keçe haline getirilerek keçe haline getirilebilir veya yağı emen çevre dostu çuvallara veya külotlu çoraplara doldurulabilir. Bilim adamları, bir petrol sızıntısının ardından, yağın emilmesine yardımcı olmak ve sızıntının çevresel etkilerini hafifletmek için insan saçından kırpıntıların okyanusa salınabileceğini öne sürdüler . Bunu yaparken atık saçlar, günümüzde yağ döküntülerinden sonra temizlemek için kullanılan sentetik plastiklere karşı etkili ve etkili bir alternatif olabilir.

İnsan saçını petrol sızıntısı temizliğinde bu kadar uygun bir alternatif yapan şey nedir? İnsan saçı doğal olarak inanılmaz derecede emicidir. Ağırlığının üç ila dokuz katı kadar yağ emebilir, bu da saçlarımızın neden yağlı hale gelebileceğini de açıklamaktadır. Bu gerçekten ileri görüşlü bir kavramdır ve atık saçlarla baş etme biçiminde devrim yaratabilir, böylece salonları daha da büyük ölçüde “yeşilleştirebilir”.

Salonum ne kadar yeşil?

Çevre dostu bir salonun ne kadar “yeşil” olduğunu belirlememize yardımcı olabilecek bazı önemli sorular vardır. 

Bir Salonun Çevre Dostuluğunu Belirlemeye Yönelik Sorular

 • Durulama suyunuz için su geri dönüşüm sistemleri kullanıyor musunuz?

Salonlar arasında yaygın bir trend, su israfını azaltan sistemlerin yeniden kullanılmasıdır.

 • Geri dönüşüm yapıyor musunuz?

Salonlara plastik şampuan şişelerini ve kaplarını geri alıp almadıkları.

 • Doğal çamaşır deterjanı ve temizlik ürünleri kullanıyor musunuz?

Havlularını yıkamak için kimyasal içermeyen çamaşır deterjanı kullanıp kullanmadığınız. Ayrıca ekipmanların ve salonun yeşil ürünlerle temizlenip temizlenmediği.

 • Saç boyaları, şampuanlar ve saç kremleri gibi çevre dostu saç ürünleri kullanıyor musunuz?

Pek çok ürün sert kimyasallar içerir. Doğal ürünler saç ve çevre için daha iyi olabilir.

 • Doğal veya bitkisel bazlı spa bakımları sunuyor musunuz?

Birçok saç salon aromaterapi bazlı yüz bakımları ve doğal yağlarla masajlar gibi doğal şifa tedavileri de sunmaktadır.

Kuaför Salonlarında Enerji Giderleri ve İsraf Nasıl Azaltılır

Alüminyumun tekrar tekrar geri dönüştürüldükten sonra kalitesini ve değerli özelliklerini koruma yeteneğine sahip olmasına rağmen, yalnızca geçen yıl 1,5 milyon kg’dan fazla folyo ve renkli tüp atığı ABD çöplüklerine atıldı. Gereksiz yere bu kadar çok atık üretmek utanç verici gibi görünüyor.

Salon sahipleri, çalışanlar ve müşteriler sorumluluğu kendi ellerine alabilir ve uzun süredir çevreye zararlı olarak görülen bir sektörün “yeşil” olmasına yardımcı olabilirler.

Aşağıdaki yöntemlerle israfı azaltın ve enerji maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olun :

 • Kullanılmadığı zaman tuvalet ve spa alanlarındaki ışıkları kapatın
 • Gerekmediğinde ekipmanları prizden çıkarın
 • Enerji verimli aydınlatma ve ekipman kullanın
 • Geri dönüşümle üretilmiş peçeteler ve tabaklar kullanın (müşterilere içecek servisi yapıyorsanız)
 • Müşterilerin saçlarını şampuanlarken ve durularken minimum miktarda su kullanın
 • Çevre dostu saç ürünleri kullanın ve satın
 • Ozon tabakasını olumsuz yönde etkileyen aerosol saç spreyleri veya ürünleri kullanmayın.
 • Zehirli kimyasalları kanalizasyona boşaltmayın

Henüz sektör çapında “yeşil” salon hizmetlerine yönelik büyük bir talep olmasa da, çevre dostu salonlar dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz