fbpx

Ekmek parası tamam da peki ya ekmek arası

Kategori

Ekmek parası tamam da peki ya ekmek arası

Kazanç sağlayabilmenin bir  diğer adı da “ekmek parası kazanmak”tır.

Aslında maksat karnını doyurabilmektir. Ancak beslenme uzmanları, bir tek ekmeğin sahip olduğu besin değerinin yeterli olmadığını savunmaktadır. Bu nedenle ekmeğimize katık yapmak için başka besin maddelerine de ihtiyaç duyarız.

Peki, ekmeğinizi kazanıyorsunuz diyelim. Kazancınız, ekmek arası yapabilecek bir besini daha kazanmanıza yetiyor mu? Ya da bunun için neler yapmak gerekir, nasıl para kazanılır hiç düşündünüz mü?

Öncelikle salonunuzda verdiğiniz hizmetlerin yeterliliğini gözden geçirin. Her müşteriye hitap edebiliyor musunuz? Müşterilerinize sunulabilecek tüm hizmetlere sahip misiniz? Elemanlarınız her hizmeti verebilecek kapasitedeler mi? Kullandığınız ve satışını yaptığınız ürünler müşterilerinizi memnun ediyor mu? Müşterilerinizin devamlılığını sağlayabiliyor musunuz?

Bu maddeleri gözden geçirdiğinizde belki her şey yolunda gözükebilir. Elemanlarınız işlerini güzel yapıyor olabilirler. Siz yönetimi çok iyi sağladığınızı düşünebilirsiniz. Fakat unutmayın ki elemanlarınızın da yaşam kalitelerini düzene sokabilmeleri ve daha rahat yaşayabilmeleri için senelik maaş artışına ihtiyaçları vardır. Konumlarına ve yaşlarına göre bu en doğal haklarıdır. Aksi takdirde her sene artan kira miktarı, vergileriniz, sigortalarınızın poliçe değerleri ve bunun gibi birçok giderinizi karşılayamaz hale gelirsiniz. Bu gibi durumlarda, ödemelerin hepsini kendinize ayırdığınız veya salon düzenine ayırdığınız bütçeden karşıladığınız taktirde ya kendi yaşam şartlarınız ya da iş yeriniz tehlikeye girecektir.

Bu nedenle gelirinizi kontrol altına almanızda fayda vardır. Elemanlarınızın kişi başına günlük gelir miktarlarını belirlemeli ve bu miktarı sürekli artırmalarını sağlamalısınız. Salonunuzda her türlü imkanı sağladığınız taktirde, elemanlarınız da bu imkanları değerlendirerek daha fazla gelir sağlamayı başaracaklardır. Günümüzde kuaförlerin ve güzellik uzmanlarının salonlarında kolayca kullanabilecekleri yazılım programlarından faydalanarak her personelinizin günlük gelirini kolaylıkla ve zaman harcamadan takip edebilir ve bu sayede önlemlerinizi zamanında alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; Melike Hanım salonunuza saçını boyatmak için geliyor ve elemanınız bu işlemi tamamladıktan sonra Melike Hanım’dan hesabı alıp iyi günler dileyerek onu yolcu ediyor. Halbuki Melike Hanım sürekli gelen bir müşteridir ve her seferinde aynı işlemleri yaptırıyor. Elemanınız ya da siz bu durumu normal karşıladığınız sürece sadece ekmeğinizi kazanmış olacaksınız; peki ya ekmek arası?

 

Gülgün Biçerel Uysal

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz